Grupa oficira u centralnoafričkoj državi Gabon saopštila je u sredu da je preuzela kontrolu nad vladom, najnovijom vojnom pobunom u bivšoj francuskoj koloniji i zapadnom vojnom savezniku na kontinentu
Saopštenje oficira, objavljeno na nacionalnom televizijskom kanalu Gabon 24, usledilo je ubrzo nakon što je predsednik Ali Bongo, čija porodica vlada zemljom od 1967, proglašen za pobednika subotnjih predsedničkih izbora sa 64 odsto glasova. Lokalne opozicione stranke osporile su rezultate, što je 64-godišnjem Bongu donelo treći mandat.
Grupa od desetak oficira, koja je sebe nazvala Komitetom za tranziciju i obnovu institucija, saopštila je da poništava izborne rezultate i preuzima kontrolu nad vladom.
„Odlučili smo da odbranimo mir tako što ćemo okončati sadašnji režim“, rekao je portparol grupe. Oficir, uz još 11 drugih, rekao je da je vojska odlučila da preuzme vlast kako bi sprečila da zemlja uroni u haos zbog, kako je rekao, neodgovornog i nepredvidivog upravljanja Bonga.
Sve državne institucije — uključujući Senat, Narodnu skupštinu, Ustavni sud i Gabonski izborni centar — raspuštene su, rekao je portparol. Granice zemlje će ostati zatvorene do daljnjeg, rekao je on.
Internet u zemlji je obustavljen od dana izbora, navodi NetBlocks, koji prati internet protokole širom sveta. Vlasti su tokom vikenda uvele i policijski čas noću.
Gabon, zemlja od oko 2,4 miliona stanovnika koja se može pohvaliti nekim od najnetaknutijih afričkih šuma i životinjskim svetom, jedan je od vodećih proizvođača nafte na kontinentu i član Organizacije zemalja izvoznica nafte. Uprkos svojim prirodnim resursima, koji su Gabon učinili jednom od najbogatijih afričkih zemalja u smislu bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, mnogi stanovnici i dalje žive u siromaštvu.
Ogroman udar za Pariz
Porodica Bongo je bila bliska bivšoj kolonijalnoj sili te zemlje, Francuskoj, koja ima oko 350 vojnika stacioniranih u zemlji, prvenstveno za obuku gabonskih vojnika. Francuski predsednik Emanuel Makron posetio je Gabon u martu.
Vojna pobuna u Gabonu je poslednja koja je pogodila jednu od bivših afričkih kolonija Francuske, usred porasta antifrancuskog raspoloženja u mnogim frankofonim zemljama na kontinentu. Prošlog meseca, službenici u Nigeru zbacili su izabranog predsednika te zemlje Mohameda Bazuma. Poslednjih godina bilo je i puča u Maliju, Burkini Faso i Gvineji, kao i neustavne predsedničke sukcesije u Čadu.
Bongo je preživeo pokušaj državnog udara 2019.
Kao iu drugim bivšim francuskim kolonijama, ankete u proteklih 18 mjeseci pokazale su da je Francuska duboko nepopularna među većinom stanovnika Gabona.
Francuska premijerka Elizabet Born rekla je da Francuska veoma pažljivo prati situaciju u Gabonu.
I Evropa u zabrinuta
Šef Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao je da će ministri odbrane i spoljnih poslova bloka razgovarati o situaciji u Gabonu i širem regionu Centralne i Zapadne Afrike na sastancima u sredu i četvrtak.
„Ako se ovo potvrdi, to je još jedan vojni udar koji povećava nestabilnost u celom regionu“, rekao je Borel. „Ovo je veliko pitanje za Evropu“, dodao je on.
Afera / A. Chatten