Ruski predsednik Vladimir Putin je imenovao zvaničnika koji će nadgledati izlazak zemlje iz suspendovanog Ugovora o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi iz 1990.
Rusija je nagovestila svoju nameru da se zvanično povuče iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi (CFE), vojnog sporazuma o transparentnosti koji je trenutno suspendovan. Predsednik Vladimir Putin je odabrao zamenika ministra spoljnih poslova Sergeja Rjabkova da nadgleda proceduru u ruskom parlamentu.
Imenovanje je otkriveno u sredu kao deo redovnih saopštenja Kremlja. Rjabkov će predstavljati vladu u oba doma parlamenta u vezi sa predloženim povlačenjem, navodi se u dokumentu.
CFE sporazum je bio jedan od kamena temeljaca pokušaja deeskalacije tenzija između bloka Varšavskog pakta i NATO-a tokom poslednjih dana postojanja SSSR-a. Potpisan 1990. godine, sporazum je postavio ograničenja za raspoređivanje konvencionalnih snaga na evropskom kontinentu i uspostavio različite mehanizme transparentnosti, kao što su inspekcije provere na licu mesta.
Moskva se dugo žalila da širenje vojnog bloka predvođenog SAD, koje uključuje pristupanje bivših članica Varšavskog pakta, podriva sporazum.
Rusija je 2007. godine najavila delimičnu suspenziju CFE, navodeći kao razlog neuspeh novih članica NATO-a da podvrgnu svoje vojne snage ograničenjima navedenim u sporazumu. Moskva se u potpunosti povukla iz CFE mehanizama 2015, rekavši da ne vidi nikakvu svrhu u nastavku učešća.
Rusija je u februaru suspendovala učešće u Novom STARTu, poslednjem bilateralnom sporazumu o smanjenju nuklearnog naoružanja sa SAD. Ruska vlada optužila je Vašington da koristi ukrajinsku vojsku kao posrednu snagu za napad na aerodrome na kojima se nalaze ruski dalekometni nuklearni bombarderi i da blokira ruske inspekcije američkih nuklearnih objekata.
SAD su se ranije povukle iz nekoliko drugih sporazuma sa Rusijom koji su imali za cilj da obezbede stratešku stabilnost. Tako je 2002. godine tadašnji predsednik Džordž V. Buš povukao je svoju zemlju iz Ugovora o antibalističkim raketama, tvrdeći da je SAD potreban nacionalni odbrambeni sistem da bi se branio od „odmetnutih država“.
Administracija Donalda Trampa stavila je tačku na Ugovor o otvorenom nebu, koji je omogućio učesnicima da sprovode vazdušni nadzor stranih vojski. Takođe je napustila Ugovor o nuklearnim snagama srednjeg dometa, koji je zabranio određene kopnene rakete, za koje se smatra da predstavljaju rizik od nenamernog nuklearnog sukoba.
Afera / A. Chatten