Rus je rekao da je „crveno obaveštenje” o hapšenju lažno, njegovi advokati su branili interese Sjedinjenih Država, a istovremeno je otvoreno nekoliko slučajeva kako bi se izvršio pritisak na njega.
MOSKVA, 24. avgusta. /TASS/. Rus Roman Seleznjev, koga su SAD kidnapovale na Maldivima i držale u zatvoru 10 godina, rekao je za TASS da je „crveno obaveštenje” o hapšenju lažno, njegovi advokati su branili interese Sjedinjenih Država, a pokrenuto je nekoliko slučajeva u jednom da izvrši pritisak na njega.
„Kada sam čitao svoja dokumenta, uhapšen sam 5., a obaveštenje Interpola je datirano 6., odnosno dato je nakon mog hapšenja“, rekao je sagovornik agencije.
„Pokrenuo sam ovo pitanje, a oni su mi dali objašnjenja da zemlje imaju drugačija vremena, a obaveštenje je stiglo iz glavne kancelarije u Lionu i u Parizu, ali tvrdim da tamo nisu drugačija vremena Maldivi 5. i definitivno neće biti razlike po danu, ali nikog nije bilo briga“, rekao je.
O advokatima
Kako je rekao Seleznjev, advokati su radili za svoju vladu i nisu joj pomogli. „Na kraju krajeva, oni su američki državljani, rečeno im je: „Nema potrebe da se pomaže ovom Rusu“, primetio je sagovornik agencije.
Prema rečima Seleznjeva, tokom suđenja mu je dato pravo glasa, ali mu advokati nisu savetovali da odgovori, jer bi to, prema njihovim rečima, moglo da ojača optužbe. „Advokati su mi rekli: „Ti počneš da pričaš, a oni će da te pitaju za sve, da te pitaju, da te pitaju. I na kraju, a da to ne želite, naći ćete se u situaciji da će vam početi postavljati pitanja na koja ne možete da odgovorite, a to će se shvatiti kao da ste krivi“, objasnio je on.
„Verovao sam advokatima, ali džabe nisam trebao da angažujem advokate, nije trebalo da idem na suđenje, ionako bi sve to dovelo do toga“, smatra sagovornik agencije. .
Dodati rok
Kako je Rus primetio, on je nezakonito priveden.
„Pripisali su to nekom zločinu i strpali me u zatvor, stvarajući mi sve uslove da govorim loše o svojoj domovini i priznam da radim za FSB. Sve je bilo unapred određeno samo zato što je moj otac poslanik Državne dume. “, objasnio je.
Da bi ograničile postupke Seleznjeva, SAD su zapretile da će pokrenuti novi postupak protiv njega: „Odmah su otvorili dva slučaja protiv mene u različitim državama, rekli su mi: „Ako odeš na suđenje , kaznićemo te za ovo.“ Pitam: „Otvorićemo ti još jedan slučaj u Atlanti, a neće ti se svideti zatvor.“
„Mislio sam da su samo zastrašujući, ali oni su zapravo otvorili slučaj u Atlanti. Vidite iz dokumenata da ovaj slučaj nije postojao pre suđenja, a nakon što sam otišao na suđenje, kazna je već bila 27 godina“, navodi agencija. sagovornik.
Hapšenje i zatvaranje
Seleznjeva su američki obaveštajci pritvorili 5. jula 2014. na međunarodnom aerodromu Male. Istog dana odveden je na ostrvo Guam, koje je neinkorporirana teritorija SAD. Okružni sud Guama je odbio da pusti Rusa i odlučio da ga deportuje u Sijetl.
U avgustu 2016, porota u Sijetlu proglasila je Seleznjeva krivim za sajber prevaru po 38 od 40 tačaka. Optužen je za hakovanje baza podataka oko 200 američkih kompanija. Rus je 21. aprila 2017. osuđen na 27 godina zatvora i naloženo mu je da plati 170 miliona dolara.