Liternaturnaja gazeta je juče (19.01. 2022) objavila veoma zapažen intervju sa vojnim i političkim analitičarem, doktorom vojnih nauka Rusije, Konstantinom Valentinovičem Sivkovim.
Odgovarajući na pitanja novinara Liternaturnaje gazete Vladimira Sukhomlinova ovaj analitičar je izneo jedno veoma interesantno zapažanje, uslovno nazvano, stvaranju vojno-političkih blokova.
Pravce vojno-političkih blokova je pažljivo skicirao naš zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov, kaže Sivkov. Jedan pravac je Kuba, Venecuela, verovatno Nikaragva. Drugi pravac je Bliski istok. Ovde Iran, koji je u sličnoj poziciji, ima šansu da stvori bliži savez sa nama. Treći pravac je istok. Dolazi do stvarnog jačanja interakcije sa Severnom Korejom (DNRK). A rusko-kineski blok bi mogao da postane najvažniji i najmoćniji blok. Iako se o tome retko govori direktno, kaže Sivkov, odnosi između naših zemalja su složeni i višestruki. Posebno ako se uzme u obzir da Kina još nije priznala ponovno ujedinjenje Krima sa Rusijom.
Osvrćući se na “hibridni rat” ovaj ruski stručnjak je rekao: “Treba da postignemo stvarno slabljenje protivnika u hibridnom ratu. Po mom mišljenju, glavna opasnost Rusije nije u spoljnoj pretnji, već od ‘hibridne ratne armije’, koja je odavno sastavljena i deluje, uključujući i našu teritoriju. U njenim redovima postoje izmišljeni ‘borci za istinu’, koje mladi ponekad slepo koriste… Verovatno će to oštro zazvučati, ali poraz ‘pete kolone’ može biti najsnažniji udarac Zapadu. Ako se to ne desi, sve ostalo postaje besmisleno.”
Analizujući vojno-tehničku oblasti Sivkov smatra da je Rusiji potrebno ubrzano implementiranje niza savremenih sistema naoružanja i vojne opreme. Aduti ruske armije su hipersonične rakete, PVO sistemi, avioni SU-57 pete generacije. Istovremeno, SU-57 je jedini avion ovog nivoa u svetu koji se već proizvodi. Američki F-35 se po mnogo čemu ne može nazvati punopravnim avionom pete generacije.
Neophodno je, kaže Sivkov, proizvesti bojeve glave klase od više megatona za fundamentalno novi tip morskog podvodnog oružja Posejdon i strateški raketni sistem Sarmat na bazi silosa. Reč je o bojevim glavama kapaciteta 60-70, 100 i više megatona…. “Moguće je stvoriti smrtonosni cunami na obali Sjedinjenih Država detonirajući ga na velikim dubinama, kada talas visok stotinama metara odnese sve što mu se nađe na putu. Talas se može usmeriti i ka Evropi”, upozorava ovaj ruski ekspert.
Sivkov ukazuje da “treba napomenuti da je u okviru rusko-iranskog, rusko-severnokorejskog ili drugih blokova dozvoljeno stvaranje oružja koje se naziva hibridnim. Amerikanci ga imaju. Oni su, na primer, opremili nemačke avione opremom sposobnom da nosi nuklearne bojeve glave, iako je Nemačkoj, kao što znate, posle Drugog svetskog rata bilo zabranjeno da ima nuklearno oružje. Odnosno, nosač je nemački, oprema, bojeve glave su američke. Ova kombinacija je hibrid. Zašto to ne uradimo, na primer, na osnovu severnokorejske vojne avijacije i interkontinentalnih raketa koje oni imaju? Ili zašto ne opremiti iranske rakete srednjeg dometa našim nuklearnim bojevim glavama? Čak će i razgovori na ovu temu imati efekta. Zapad će ozbiljno razmisliti.”
Afera/ J. J. M.