Vijetnam je ojačao veze sa SAD tokom posete predsednika Džoa Bajdena, zbližavajući bivše neprijatelje suočeni sa sve većom asertivnošću Pekinga
SAD su u nedelju potpisale „sveobuhvatno strateško partnerstvo“ sa nekada najljućim neprijateljem, Vijetnamom, nakon što je Bajden stigao u Hanoj iz Nju Delhija, gde je prisustvovao samitu G20.
Simbolična, ali značajna promena, koja je usledila nakon godina lobiranja Vašingtona, podiže SAD za dva nivoa na najviši status u hijerarhiji bilateralnih veza Vijetnama.
Status je ranije bio rezervisan samo za Kinu, Rusiju, Indiju i, od prošle godine, Južnu Koreju. Vijetnam je dugo izbegavao taj potez iz straha da će uznemiriti Peking.
Ngujen Fu Trong, generalni sekretar Komunističke partije Vijetnama, rekao je da je njeno partnerstvo sa Sjedinjenim Državama naraslo „brzinom i granicama“. Bajden je opisao Vijetnam kao „kritičnu silu u svetu i vođu u ovom vitalnom regionu“.
Ovaj korak je „više od reči“, rekao je Džon Fajner, zamenik američkog savetnika za nacionalnu bezbednost, koji je najavio strateško partnerstvo dok je Bajden leteo za Hanoj. „U sistemu kao što je Vijetnam, ovo je signal njihovoj celoj vladi, celoj njihovoj birokratiji, o dubini saradnje i usklađenosti sa drugom zemljom.
Bajden je stigao u Vijetnam nakon samita G20. SAD i njihovi saveznici pokušavaju da apeluju na globalni jug da izgrade svetski konsenzus protiv Rusije.
SAD takođe vide zemlje u razvoju u Aziji kao ključne za suprotstavljanje kineskoj moći u Indo-Pacifiku. Vijetnam se smatra nacijom na prvoj liniji koja se suočava sa rastućim kineskim ambicijama u Južnom kineskom moru, gde je Peking polagao široke tvrdnje o suverenitetu na uzbunu mnogih svojih suseda.
Na konferenciji za novinare u Hanoju kasno u nedelju, Bajden je rekao da „teški ekonomski problem” Kine smanjuje verovatnoću invazije na Tajvan.
„Peking verovatno nema isti kapacitet koji je imao ranije“, rekao je američki predsednik.
Bajden je takođe naglasio da Vašington „ne želi da povredi Kinu . . . svi smo bolji kada Kina radi dobro . . . po međunarodnim pravilima”.
Bajden je preskočio samit Asocijacije zemalja jugoistočne Azije i istočne Azije u Džakarti pre sastanka G20 u korist putovanja u Vijetnam, u pokušaju da pokaže važnost koju Vašington pridaje svojim odnosima sa Hanojem.
Međutim, bilo je nekih znakova napetosti između zemalja, pri čemu je Bajden naveo ljudska prava „kao prioritet“ administracije, dok je Trong upozorio na mešanje u unutrašnje poslove Vijetnama.
Uspon američko-vijetnamskih veza dolazi skoro pola veka nakon završetka rata u Vijetnamu. Nakon pobede Komunističke partije 1975. godine, Vašington je uveo trgovinski embargo na Vijetnam koji je održan do 1994. godine.
Unapređeno partnerstvo je uzrokovano koliko o kineskim pogrešnim koracima toliko i upornošću SAD, rekao je Piter Mamford, analitičar za jugoistočnu Aziju za Eurasia Group a prenosi Fajnenšl tajms.
„Došlo je do strateškog samopovređivanja od strane Kine“, rekao je Mamford, navodeći kao jedan primer korak u zastrašivanju vijetnamskih brodova u Južnom kineskom moru. „Ovo je neobičan i značajan korak za Vijetnam i znak je koliko je jaka želja Hanoja da uravnoteži veze sa Kinom“.
Kampanja pritiska Pekinga već je gurnula Filipine bliže SAD, a Manila je omogućila Americi pristup još četiri vojne baze ove zemlje ranije ove godine.
Ovaj potez Vijetnama će verovatno izazvati uznemirenost u Pekingu. Kina je ranije ove nedelje poslala visokog zvaničnika u Hanoj u kratkom roku uoči Bajdenove zakazane posete. Šef međunarodnog odeljenja Komunističke partije Kine Liu Đančao sastao se sa Trongom i obojica su se složili da „konsoliduju političko međusobno poverenje“.
„Ovo je odlučujući korak u američku orbitu“, rekao je Sajmon Tej, predsednik Singapurskog instituta za međunarodne poslove. Hanoj je nagovestio da će takođe ojačati veze sa Australijom, Singapurom, Indonezijom i Japanom.
Osim što ima bezbednosne implikacije, kao što je potencijalna odbrambena saradnja, novi status SAD ima i ekonomski značaj, posebno u ključnim industrijama kao što su poluprovodnici.
Sporazum uključuje novo američko-vijetnamsko čip partnerstvo za „podršku otpornim lancima snabdevanja poluprovodnicima za američku industriju, potrošače i radnike“, navodi se u saopštenju Bele kuće. Dogovor će pomoći u proširenju vijetnamskih poluprovodničkih kapaciteta za podršku poslovanju SAD, navodi se u saopštenju.
Od 1990-ih, Vijetnam je prešao sa centralizovane ekonomske kontrole na otvoreniji model, a SAD su njegovo najveće izvozno tržište. To je bila najbrže rastuća ekonomija u Aziji prošle godine.
„Američka poslovna zajednica se nada da će videti kontinuirano poboljšanje tarifa i tehnologije i posebno transfera obaveštajnih podataka“, rekao je Greg Testerman, predsednik Američke privredne komore u Vijetnamu.
Očekuje se da će velike američke tehnološke i proizvodne kompanije, uključujući grupe za poluprovodnike, prisustvovati poslovnom sastanku u ponedeljak, jer Vijetnam traži više visokotehnoloških i drugih investicija iz SAD.
Agencije / Afera – A. Chatten