Kina upozorava na širenje NATO-a na Azijsko-pacifički region
Peking obećava „odlučan odgovor“ ako vojni blok predvođen SAD pokuša da se približi svojim granicama
Kineska vlada je pozvala NATO da se ne širi na azijsko-pacifički region, upozoravajući da će uzvratiti na svako pojačano vojno prisustvo Zapada u regionu nakon što je alijansa kritikovala Peking tokom samita u Litvaniji.
Misija Kine pri Evropskoj uniji objavila je u utorak saopštenje kao odgovor na zajedničko saopštenje NATO-a, u kojem se optužuje Peking da vodi „politiku prinude“ koja „izaziva“ zapadne interese.
„Sadržaj saopštenja koji se odnosi na Kinu zanemaruje osnovne činjenice, bezobzirno iskrivljuje kinesku poziciju i politiku i namerno diskredituje Kinu. Mi se tome odlučno protivimo i odbacujemo“, saopštile su kineske diplomate.
U saopštenju se dalje obećava da će Peking „čuvati svoj suverenitet“ i suprotstaviti se „NATO ekspanziji na istok u azijsko-pacifički region“. Dodaje se da će „bilo koje radnje koje štete legitimnim pravima i interesima Kine naići na odlučan odgovor“.
Lideri zapadne vojne alijanse sastali su se u utorak u glavnom gradu Litvanije, Viljnusu, kako bi, između ostalog, razgovarali o dodatnoj pomoći Ukrajini. Oni su takođe optužili Peking da predstavlja „sajber, svemirske, hibridne i druge asimetrične pretnje“ i da se bavi „zlonamernom upotrebom novih i disruptivnih tehnologija“.
Kineska misija EU je tvrdila da NATO nije uspeo da razmisli o sopstvenim odgovornostima i umesto toga „slepo okrivljuje druge zemlje, nastavlja da se meša u eksteritorijalne poslove [i] stvara konfrontaciju“. Dodaje se da su „ambicije bloka za proširenjem i hegemonijom očigledne“ i upozorava da bi njegov status „nuklearne alijanse“ samo „još dodatno pogoršao regionalne tenzije“.
Saopštenje dolazi nakon što su kineski zvaničnici upozorili na otvaranje NATO kancelarije za vezu u Japanu, što bi označilo prvi objekat bloka u Aziji. Iako je Tokio nagovestio da razmatra tu ideju, Francuska je navodno oborila taj plan, insistirajući da NATO treba da ostane ograničen na severni Atlantik.
Odnosi između SAD i Kine značajno su se pogoršali poslednjih godina, sa sukobima zemalja oko Tajvana, globalne trgovine i ljudskih prava.
Primedbe Pekinga o proširenju NATO-a odražavaju prethodne kritike iz Moskve, koja je više puta osudila postepeno širenje alijanse na istok poslednjih decenija i naglasila da smatra da zapadna vojna mesta u blizini svojih granica predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti. NATO je odbacio ove tvrdnje, insistirajući da isporuka teškog naoružanja Ukrajini ne čini alijansu stranom u rusko-ukrajinskom sukobu.
Kijev se nadao da će mu biti ponuđen jasan put ka članstvu u NATO-u na samitu u Viljnusu u utorak, ali je bio razočaran nakon što je alijansa ponovila svoja ranija obećanja da će primiti Ukrajinu u članstvo u nekom trenutku u budućnosti, nakon što je njen oružani sukob sa Rusijom rešen.
Afera / A. Chatten
Foto: IMAGE CREDIT