Kina nastoji da izgradi sistem sposoban da efikasno nadgleda asteroide i potencijalno promeni njihov kurs kako bi zaštitila Zemlju od mogućeg udara
Zamenik šefa kineske Nacionalne svemirske administracije (CNSA), Vu Janhua, otkrio je u nedelju da Peking očekuje da će uništiti jedan asteroid kao deo eksperimenta u nekom trenutku 2025.
Ono što je planirano da bude postavljeno je sistem za praćenje i odbranu asteroida blizu Zemlje koji bi takođe bio potencijalno sposoban da zaštiti svemirske letelice, rekao je Vu za Kinesku centralnu televiziju tokom ovogodišnjeg događaja Dana svemira u Kini.
Sistem, koji bi uključivao i zemaljske i svemirske elemente, katalogizirao bi i analizirao asteroide kako bi utvrdio koji predstavljaju potencijalnu pretnju Zemlji ili aktivnostima čovečanstva u svemiru. Konkretno, sistem bi uključivao okvir kompjuterske simulacije koji bi modelirao potencijalne udare asteroida, objasnio je on.
Projekat još uvek čeka odobrenje od strane kineskih vlasti, piše Global Times, dodajući da zahteva „koordinaciju više odeljenja“.
Kina nije jedina nacija zabrinuta zbog pretnje koju bi asteroidi mogli da predstavljaju Zemlji. NASA je takođe razvijala sličan projekat. U novembru 2021. godine, američka svemirska agencija lansirala je sondu dizajniranu da udari u mali asteroid kako bi testirala da li je moguća promena kursa usled udara i da li to može biti efikasna planetarna odbrana od takve pretnje.
Postavljena na jednu od raketa Falkon 9 kompanije SpaceKs, sonda, nazvana DART, trebalo bi da udari u mali svemirski kamen koji kruži oko većeg asteroida, menjajući brzinu Meseca za delić procenta – ali dovoljno da se posmatra i meri sa Zemlje. Očekuje se da će sonda dostići svoj cilj oko 10 meseci nakon lansiranja.
Nijedan poznati asteroid koji bi mogao da nanese ozbiljnu štetu nije na putu sudara sa Zemljom u narednih 100 godina, saopštila je NASA prošlog oktobra. Međutim, agencija je dodala da bi 60 odsto takvih svemirskih stena moglo ostati neotkriveno.
Meteor je eksplodirao iznad ruskog grada Čeljabinska 2013. godine. Iako je objekat izgoreo u atmosferi i samo mali fragmenti su stigli do Zemlje, u eksploziji je povređeno preko 1.600 ljudi, a desetine ljudi je hospitalizovano od zvučnih posledica udara.
Global Times / A. Chatten