Sveti Trifun, zaštitnik vinogradara i vinara, obeležen je danas na Rajačkim pivnicama prigodnim programom, sečenjem slavskog kolača i tradicionalnim orezivanjem čokota.
Sveti Trifun, jedan od Hristovih velikomučenika koji je postradao za hrišćansku veru, svečanski je, kao i svake godine, obeležen na Rajačkim pivnicama.
Uz kulturno-umetnički program, muzičku starogradsku promenadu i tradicionalne obrede rezanja slavskog kolača i orezivanja prvog čokota, ovaj svetac koga u našem narodu nazivaju Trivun, Tripun, Orezač, Zarezoj, označio je i početak radova u vinogradu.
Ispred Zapisa u centru Pivnica obred rezanja slavskog kolača obavili su protonamesnik Marjan Kerčulj, arhijerejski namesnik negotinski, protonamesnik Petar Čolić, paroh rajačko- rogljevski, jerej Slaviša Vidović, paroh jasenički, kao i čtec Darko Jokić. Učesnici su potom krenuli u vinograde, gde je po običaju zaliven prvi čokot loze vinom.
„Pivnice su, pored samih vinograda, autentično, jedinstveno mesto. Naselje se nalazi pored vinograda i gde se proizvodi, čuva i neguje vino. Ovde ljudi nikad nisu živeli, nego je uvek stanovalo samo vino, tako da je jedinstven kompleks u tom smislu. Pored dobrog vina, proizvedenog na tradicionalan način, ovde može da se uživa u ambijentu iz 19. veka kada su pivnice i pravljene i naravno u lokalnim specijalitetima i dobroj muzici iz ovog kraja“, rekao je Dušan Petrović, direktor Turističke organizacije opštine Negotin.
Na centralnom trgu, kao i svake godine, odvijao se kulturno-umetnički program. Program je obogatio zdravičar Dragoslav Stanisavljević, dok su Etno grupa „Zlatovez“ Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ pod upravom Magdalene Antić, kao i akustični sastav Bojana Čukića i Gorana Stankovića, svojom muzikom preneli duh starog kraja. Goran Stanković je sjajnim kazivanjem vinske poezije dodatno ulepšao program.
“Tradicija gajenja loze i spravljanja vina je nešto po čemu prepoznaju naš kraj i vinare koji istrajavaju u negovanju poznatih, ali i naših autohtonih sorti grožđa. Bagrina, prokupac, tamjanika, začinjak, deo su vrednog sortimenta Negotinske Krajine, i iz godine u godinu daju autentična vina koja jačaju našu poziciju u ovom veoma zahtevnom poslu, i ističu naš kraj u vinskoj ponudi Srbije. Ministarstvo poljoprivrede i lokalna samouprava, kao i u godinama za nama, nastaviće da bude „vetar u leđa“ i podrška, kako bi nastavili razvoj i napredak, u ovoj za nas važnoj oblasti poljoprivrede”, rekao je Darko Ćirišanović, sekretar Skupštine opštine Negotin.
Rajačke pivnice su lane bile mesto značajnih infrastrukturnih radova na vodovodnoj, kanalizacionoj i elektro mreži, uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Nemačke. Rajčani očekuju da se radovi nastave, a pivnice spremno a sada se očekuje da pivnice zablistaju u novom ruhu, spremne da dočekaju posetioce tokom cele godine.
„Dosta se radilo u toku prethodne godine, radilo se na bazičnoj infrastrukturi vezanoj za vodovod, kanalizaciju, tako da je urađen prvenstveno bunar i bazen za samo vodosnabdevanje, zatim vodovodna, kanalizaciona mreža. Urađena je i kišna kanalizacija što je jako bitno za sam kompleks, posipane su ulice na lokalitetu i urađena je javna rasveta. To je neka baza za dalji razvoj pivnica. Jedan deo je završen, sada očekujemo drugi, gde će se raditi na uređenju objekata“, istakao je Petrović.
Domaćin slave ove godine bio je Ljubiša Vasić, koji je, veli, sa velikim poštovanjem prema tradiciji nastavio porodičnu baštinu.
„Tradicija naših starih, sve ono što su preneli sa kolena na koleno, ne sme da nestane. Moja porodica i ja se trudimo da sačuvamo sve te običaje. Tradicija se čuva, između ostalog, i manifestacijama kao što je proslava Svetog Trifuna i Dan vina i lepog raspoloženja koja se održava tokom leta”, kaže Ljubiša Vasić, domaćin slave.
Za Srećka Petrovića, narednog kolačara, proslava nije samo uloga koju preuzima, već i potvrda njegove lične povezanosti sa Rajčkom i vinogradima.
„Na Pivnice se dolazi zbog dobrog vina i lepog provoda. Ja ovde rado dolazim, meni je ovo rodno selo, zbog vinograda, vina, dobrog druženja. Velika je čast biti ovde, uzeti kolač i biti domaćin slave”, kaže Srećko Petrović“, kaže Srećko Petrović.

Rajačke pivnice su jedinstveni istorijski kompleks, smeštene u vinogradarskoj regiji, nadaleko čuvenoj po proizvodnji vina. Ovo kameno naselje je, uz vinograde, postalo simbol tradicije i kulture ovog kraja, čuvajući u sebi deo istorije i identiteta.
„Nije ovo samo dan vina, ovo je i dan zaljubljenih. Treba se zaljubiti u vino, i u pivnice, pa onda voleti i njih. Ove kuće su namenski rađene još pre dva veka od specijalnog kamena, peščara, koji je izuzetno dobar prirodni izolator, bogomdan za čuvanje vina, sve to drži temperaturu, lako se da obrađivati, u izobilju ga ima na ovim prostorima. Svako selo ima svoj majdan od koga su građene pivnice, samim tim je i staro groblje građeno od tog istog kamena. Mi se trudimo da sam ambijent pivnica očarava, i prosto etno muzika, hrana i sve što je nekad srpski domaćin najbolje davao, uz dobro vino“, kaže Miroslav Karamančić, vlasnik Nacionalnog restorana “Sveti Trifun” na Rajačkim pivnicama.

Pivnice su i danas prava atrakcija za sve ljubitelje vina, tradicije i autentičnog ambijenta. Ovaj jedinstveni kompleks, osim što je dom za vina poput bagrine, prokupca i tamjanike, sve više postaje i nezaobilazno odredište za turiste koji žele da dožive autentičnost i lepotu srpske tradicije u savršenoj harmoniji s prirodom.
“Ovo je nešto što ne liči na ostalo u Srbiji. Lepa je Srbija, ali ovo je nešto što miriše na staro, pivnice su stare 150 – 200 godina i čovek ne može da se oseća loše kad dođe na Rajačke pivnice, posebno kad proba malo belo, a posebno crno vino. Dobrodošli na Rajačke pivnice”, kaže Zoran Milenović iz domaćinstva “Vila Milenović”.
NG portal/ Suzana Mihajlović Jovanović