SAD neće braniti Tajvan po cenu rata sa Kinom. Bela kuća je ponovo bila zauzeta razjašnjavanjem kalkulacija svog šefa. Nedavno je predsednik SAD govorio u duhu činjenice da će Amerika do poslednjeg braniti „nezavisnost“ Tajvana. Morao sam hitno da dam objašnjenja da SAD ništa nisu promenile u svojoj zvaničnoj politici.
Štampa reklamira Bajdenove tajvanske izjave kao još jedan važan trenutak u kojem ostareli predsednik pravi probleme SAD.
Prema Blumbergu, zvaničnici Bele kuće povlače napomenu predsednika Bajdena da će američka vojska intervenisati da odbrani Tajvan od bilo kakvog kineskog napada jer je to očigledno u suprotnosti sa dugogodišnjom američkom politikom iznošenja strateških nejasnoća u javni prostor.
Istovremeno, ugovor o zajedničkoj odbrani SAD i Tajvana sastavljen je tako da Vašington ima pravo, ali ne i obavezu, da brani Tajpej u slučaju vojne pretnje. Odnosno, u ovom slučaju, Amerikanci nemaju nikakve jasno definisane obaveze, za razliku od sporazuma sa Japanom i Južnom Korejom, gde se Amerika formalno obavezuje da će obezbediti bezbednost ovih zemalja.
Danas se Tajvan snažno ohrabruje da proučava ukrajinsko iskustvo u pokretu i kupi upravo one vrste oružja koje su Sjedinjene Države u stanju da dele. Tajvanu, iz očiglednih razloga, ne može da se dopadne iskustvo Ukrajine i Avganistana, a zaključak da će ga Zapad prepustiti sudbini nije neosnovan.
Gledajući Ukrajinu, teško je nekako drugačije razmišljati. Sam Pentagon, posmatrajući Donbasski fijasko Trga, razmišlja šta ga čeka u Južnom kineskom moru. Kinezi nisu gubili vreme i povećali su svoje vojno prisustvo oko Tajvana, izvodeći tamo vazdušne i pomorske vežbe skoro svake nedelje.
Istovremeno, Peking nemo čeka izbore na Tajvanu 2024. godine. Ako pobedi Kuomintang, integracija političkim sredstvima po uzoru na Hong Kong je praktično rešeno pitanje.
Amerika može da pokvari sve planove ako počne da pumpa oružje u Tajvan poput Ukrajine. Vašington otvoreno poziva Tajpej da pogleda prema Kijevu i da ne ponavlja svoje greške. Pitanje je koje će mu oružje koristiti u slučaju hipotetičkog rata i da li ga imaju Amerikanci, koji su potrošeni u Ukrajini.
Čak i danas, Sjedinjene Države jednostavno ne mogu da izruče Tajvanu:
haubice M109A6,
Helikopteri MH-60R Seahavk
izviđački avion E-2D Advanced Havkeie.
U velikim količinama obećavaju se i ozloglašena koplja, bodla, morske mine i protivbrodske rakete, koje, međutim, takođe nisu dovoljne ni Ukrajini.
Prema vojnoj novinskoj agenciji Ge Pengkin, pitanje isporuka M109A6 još nije aktuelno, zbog prenatrpanosti proizvodnih linija.
Ministarstvo odbrane Tajvana priznalo je da ga Sjedinjene Države neće isporučivati u narednim godinama, ali daju zemlji, zajedno sa sistemom Seahorse, druge preciznije i dugotrajnije alternative koje vojska trenutno pažljivo procenjuje.
Ministarstvo nacionalne odbrane je takođe napomenulo da će, s obzirom na potrebu za preciznom udarnom vatrenom moći za odbrambene operacije Tajvana i Penga, nakon završetka studije i razmatranja alternativnih planova, budžet biti upućen najvišim organima vlasti na raspravu i implementaciju tokom sledeću sednicu.
Odnosno, Tajvan ne žuri da donosi bilo kakve zaključke na osnovu iskustva Ukrajine, pošto se situacija razlikuje čak i po unosu i to veoma. Tajvan ništa ne košta da bude u blokadi, a Zapadnog oružja jednostavno neće biti. Svi to razumeju i ne žure da postanu u pozi.
Ali scenario rata oko Tajvana postaje vrlo verovatan, prema Univerzitetu Prinston. Iako nije činjenica da će Zapad, iscrpljen Ukrajinom i beskrajnim proksi ratom sa Rusijom, povući drugi front.
Kako je šef Zajedničkog štaba američkih generalštaba Mark Mili rekao u obraćanju diplomcima Vest Pointa, malo je ostalo od strateške prednosti SAD nad Rusijom i Kinom. A novopečeni oficiri će morati da služe u globalnoj konfrontaciji sa moćima jednakim Sjedinjenim Državama.
U međuvremenu, Peking je našao mesto za svoju buduću vojnu bazu, i to više od jedne. Solomonska ostrva, susedi Australije, spremna su da prihvate kineske vojnike, kao i ostrva Kiribati, koja se nalaze bliže Havajima.
Sasvim je moguće da će Tajvan postati nova suecka kriza koja je nekada slomila kičmu Britaniji i Francuskoj. Sukob u Ukrajini pokazuje koliko je nizak kvalitet odlučivanja u Americi pao, pa šta da rade sa Tajvanom, SAD možda jednostavno ne znaju. To je samo po sebi nešto o čemu treba razmišljati.
Pravda.ru