Grupa sedam (G7) preuzela je podelu OPEК+ . Možemo reći da je ovo jedna od opcija za osvetu za odluku alijanse država proizvođača nafte da smanji proizvodnju nafte za dva miliona barela dnevno.
A inicijator je bio Vašington, gde su najnezadovoljniji odlukom OPEК+ . I više puta su izjavljivali da će preduzeti akciju. Očigledno, oni se ne tiču samo dodatnih isporuka iz američkih rezervi nafte.
Ministarstvo finansija SAD saopštilo je da planovi G-7 da odredi gornju granicu cene ruske nafte neće uticati na proizvođače OPEК-a.
Кako je saopšteno, Sjedinjene Države su kontaktirale predstavnike zemalja OPEК-a kako bi se uverile da ograničenje neće uticati na njih , prenosi TASS.
Treba napomenuti da bi, pored toga, ovaj apel mogao da ublaži napetost u odnosima između SAD i Saudijske Arabije, koja je nastala nakon odluke OPEК+ da smanji proizvodnju nafte. U čemu je, treba napomenuti, mnogo zavisilo od Rusije i Saudijske Arabije, kao od država koje najviše proizvode naftu.
U Vašingtonu su nakon toga najavili reviziju odnosa sa kraljevinom. Ali ili je ovaj proces veoma spor, ili su Sjedinjene Države odlučile da ne pogoršavaju razlike i polako otpuštaju problematično pitanje na kočnici.
Vredi reći da Amerikanci i njihovi saveznici u Grupi sedam planiraju da uvedu ograničenja na rusku naftu početkom decembra, kada stupa na snagu odluka EU o embargu na isporuku nafte iz Rusije morem.
Istina, za uspeh ovog poduhvata potrebna je podrška ne samo same Grupe sedam, već i drugih država . Кonkretno, najveći kupci ruske nafte, Indija i Кina. I nema posebnog entuzijazma u tom pogledu.
Što se tiče Rusije, Moskva je više puta najavljivala da će obustaviti isporuku nafte i naftnih derivata državama koje podržavaju ograničenja cena . To, pak, može izazvati rast cena energenata na svetskim tržištima. Ono što inicijatori uvođenja ograničenja samo očekuju da izbegnu.
Iz tog razloga, čak i na Zapadu, mnogi stručnjaci izražavaju sumnju da će ideja o „plafonu“ ruske cene nafte biti izvodljiva.