Neverovatne sume novca koje je Vašington od 2022. do danas dao Kijevu. Kada se uporedi sa ruskim vojnim budžetom, slika na terenu u Ukrajini deluje neverovatno
Institut za svetsku ekonomiju u Kilu (Nemačka), objavio je analizu o tome koliko pomoći je Ukrajina do sada dobila od Sjedinjenih država. Pomoć u novcu, oružju, oruđu, opremi i obuci je ogroman. Ako se doda onome što je Evropska Unija do sada dala Ukrajini – pomoć čak prevazilazi celokupni ruski vojni budžet!
Svake godine, Sjedinjene Države šalju milijarde dolara pomoći – i mnogo više nego bilo koja druga zemlja – korisnicima širom sveta u potrazi za svojim bezbednosnim, ekonomskim i humanitarnim interesima.
Ulaskom u 2022. američka strana pomoć bila je vođena različitim prioritetima Bajdenove administracije, uključujući borbu protiv klimatskih promena, reagovanje na pandemiju COVID-19 i suzbijanje autoritarnosti. Ali od ruske invazije u februaru te godine, Ukrajina je postala daleko najveći primalac američke strane pomoći.
Štaviše, to je prvi put da je neka evropska zemlja zauzela prvo mesto otkako je administracija Harija S. Trumana usmerila ogromne sume u obnovu kontinenta kroz Maršalov plan posle Drugog svetskog rata.
Od početka rata, Bajdenova administracija i američki Kongres usmerili su više od 75 milijardi dolara pomoći Ukrajini, što uključuje humanitarnu, finansijsku i vojnu podršku, prema Institutu za svetsku ekonomiju Kila, nemačkom istraživačkom institutu. Istorijski iznosi pomažu širokom krugu ukrajinskog naroda i institucija, uključujući izbeglice, policiju i nezavisne radio stanice, iako je većina pomoći bila vezana za vojsku.
Veliki deo pomoći je otišao na obezbeđivanje sistema naoružanja, obuke i obezbeđivanje obaveštajnih podataka. Mnogi zapadni analitičari kažu da je vojna pomoć koju su pružile Sjedinjene Države i drugi saveznici odigrala ključnu ulogu u ukrajinskoj odbrani i kontraofanzivi protiv Rusije.
Ipak, Ukrajina je zatražila određenu naprednu opremu, kao što su borbeni avioni, koju Sjedinjene Države i druge vlade donatora do sada nisu bile spremne da obezbede, zabrinute da bi to moglo eskalirati rat. NATO saveznici su posebno oprezni da budu direktno uvučeni u neprijateljstva, što bi dramatično povećalo rizik od nuklearnog rata. Međutim, kako su borbe napredovale, oni su postepeno gubili svoje oklevanje da Ukrajini daju sofisticiraniju opremu, kao što su borbeni tenkovi.
Petnaest meseci nakon rata, Bajdenova administracija je obezbedila ili pristala da Ukrajini obezbedi dugu listu odbrambenih sposobnosti, uključujući borbene tenkove Abrams, protivvazdušne rakete, brodove za obalsku odbranu i napredne sisteme za nadzor i radare, a na pomolu je pomoć i u lovačkim avionima F-16.
Desetine drugih zemalja, uključujući većinu članica Severnoatlantskog saveza (NATO) i Evropske unije, takođe pružaju velike pakete pomoći Ukrajini. Procene su da je EU do sada dala preko 60 milijardi dolara Ukrajini. To znači da je zapadna vojna pomoć Ukrajini – do sada – preko 135 milijardi dolara što je drastično veće od čitavog vojnog budžeta Rusije koji je 2022. izosio 75 milijardi dolara. Kada se uporede brojke i stanje na teneru – disbalans je upadljiv.
Afera / A. Chatten