Najzabrinjavajući zaključak iz upozorenja predsednika Džoa Bajdena o “razvijanju obaveštajnih podataka“ da Rusija istražuje opcije za sajber napade, jeste da su američke špijunske agencije do sada bile neuspešne u predviđanju poteza Vladimira Putina.
Uvek je bilo moguće da će ruski lider pokušati da nametne direktni udar američkoj vladi i Amerikancima zbog njihove podrške Ukrajincima i oštrih sankcija Rusiji nakon njegove invazije, piše CNN.
Putin bi mogao da okrene svoje obaveštajne agencije ili kriminalne bande protiv ministarstava američke vlade, bolnica, kritične infrastrukture i komunalnih preduzeća. Otvaranje sajber fronta, ili barem nagoveštavanje, bilo bi u skladu sa Putinovom strategijom eskalacije, tokom koje je zveckao nuklearnim sabljama, okretao vatru na ukrajinske civile i koristio hipersonične rakete nove generacije.
Ali ključno pitanje je da li bi ruski lider rizikovao potpuni sajber sukob sa Vašingtonom, koji, kako je CNN izvestio prošle nedelje, ima sopstvene alate koji bi mogli da nadmaše ruski arsenal i brzo nanesu razorne udare ruskoj kritičnoj infrastrukturi.
Bajden je u prošli ponedeljak u pisanoj izjavi prvo upozorio da je vreme da privatni sektor, koji poseduje veći deo kritične infrastrukture u zemlji i koji nije uvek obraćao pažnju na vladina upozorenja, odmah ojača svoju odbranu na mreži.
Zatim je lično preneo još jeziviju poruku na sastanku poslovnog okruglog stola u Vašingtonu.
– Veličina sajber kapaciteta Rusije je prilično značajna i dolazi. Putin je još nije upotrebio, ali to je deo njegovog priručnika – upozorio je predsednik.
En Nojberger, zamenik savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost za sajber i tehnologiju, rekla je da je administracija, nakon što je otkrila “pripremne aktivnosti“ Rusije, održala poverljive brifinge sa kompanijama i sektorima koji bi mogli biti ranjivi na sajber napade. Ali, ona je takođe rekla da trenutno nema dokaza o nekoj konkretnoj pretnji. Bela kuća je dosledno upozoravala na potencijalni sajber front ruskog rata u Ukrajini još od početka invazije, pored svojih redovnih smernica državnim i lokalnim vlastima i velikim preduzećima i industriji.
Putinovi motivi za napad na SAD
Кao i uvek sa vladinim izjavama zasnovanim na obaveštajnim podacima – a posebno u oblasti osetljivoj kao što je potencijalni sajber rat – mnogo toga ostaje nepoznato o potencijalnoj pretnji, tajmingu Bajdenove objave i porukama koje je hteo da pošalje Rusiji sa izjavom prošle nedelje.
Ali Putin ima goruće razloge da želi da cilja na Sjedinjene Države i nanese bol Amerikancima. Međunarodne sankcije bez presedana imaju razorni efekat na rusku ekonomiju. Što duže budu na snazi, više će povrediti obične Ruse. Ruski bankarski sektor je odsečen od sveta, a zemlja je postala međunarodni izgnanik.
Putinove snage, u međuvremenu, nisu izvele očekivani blickrig do Кijeva. Vojni zastoj može naterati Putina da eskalira krizu kako bi povećao sopstvenu geopolitičku polugu. A svojim postupcima tokom godina, ruski lider je ostavio utisak da da već vodi rat niskog intenziteta protiv Zapada. Zaista, ruske obaveštajne agencije su koristile kampanje hakovanja i mešanja u američke izbore 2016. i 2020. godine, prema američkim obaveštajnim službama.
Putin takođe možda želi da se osveti za protivtenkovsko i protivvazdušno oružje koje Zapad šalje u Ukrajinu. Dakle, skok u direktnu akciju protiv Sjedinjenih Država možda nije tako dalek za Putina kao što bi se moglo činiti, smatra CNN.
Dugačka istorija sajber ratovanja
Sajber napadi, iako bi bili eskalacija u trenutnim okolnostima, ne bi bili nova ruska taktika.
Pre skoro godinu dana, Vašington je okrivio rusku spoljnu obaveštajnu službu za napad izvršen 2020. na federalne servere i javni sektor i uveo sankcije. Verovalo se da je kriminalna grupa poreklom iz Rusije, nazvana “Dark Sajd“, odgovorna za sajbernapad na transamerički kolonijalni gasovod prošle godine.
Na samitu u Ženevi prošlog leta, Bajden je rekao Putinu da bi određene oblasti kritične infrastrukture trebalo da budu zabranjene za sajber napade i naveo 16 specifičnih entiteta, uključujući energiju i vodu.
A u svom upravo objavljenom godišnjem izveštaju o proceni pretnje, američka obaveštajna zajednica je upozorila da Rusija razvija sposobnosti za gađanje podvodnih kablova i industrijskih kontrolnih sistema u SAD i drugde “jer kompromitovanje takve infrastrukture pokazuje njenu sposobnost da ošteti infrastrukturu tokom krize”.
Izvor: Blic.rs