Ruska podmornica K-139 nosi ime „Belgorod”. Ona pripada klasi podmornica sa NATO oznakom „oskar”. Njoj je pripadala i podmornica „Kursk” koja je potonula u avgustu 2000. godine u Barencovom moru.
Po srpski „Beograd” je najveća podmornica na svetu. Njena izgradnja počela je 1992. godine, ali je u operativnu upotrebu ušla tek u julu 2022. godine. Rusi tvrde da pripada petoj – najsavremenijoj klasi podmornica.
Blizu smo kontroli uma
„Beograd” uz krstareće rakete ima mogućnost da nosi i podvodne dronove. Upravo to je najveća prednost te podmornice jer podvodni dron klase „Posejdon” spada u red najsavremenijih i najubojitijih oružja koje je čovek ikada napravio.
Naime, „Posejdon” je nešto između torpeda i podmornice. Težak je 100 tona i dugačak 20 metara. Napravljen je od titanijuma a pokreće ga atomski reaktor hlađen gasom. Ono što „Posejdon” čini posebnim jeste njegova namena.
Prvi model upotrebe predviđa napad na udarnu grupu američkih nosača aviona. Odbrana od „Posejdona” je gotovo nemoguća jer on ima mogućnost zaranjanja do dubine od hiljadu metara, iz koje bi krenuo ka površini i cilju u čijoj blizini bi bila detonirana nuklearna bojeva glava.
Zemlja iz svemira: Plavetnilo u arktičkom glečeru je jeziv znak stvari…
Posejdon
Druga mogućnost upotrebe podrazumeva isporuku kobaltne bombe. To je oružje koje je namenjeno neutralisanju velikih površina. Kobaltna bomba prilikom eksplozije oslobađa veliku količinu radioaktivnog materijala koji zagađuje zemljište i vodu. Ruski izvori sugerišu da ima domet od čak 10.000 kilometara i da može da krstari brzinom od 100 kilometara na čas.
Inače, od početka rata u Ukrajini, ruski zvaničnici su u više navrata spominjali to oružje. Navodno, „Posejdon” može da napravi talas koji bi kao cunami poplavio veći deo Velike Britanije.