Nuklearne rakete na lovačkim avionima
Planeri NATO-a ažuriraju američki program „nuklearnog deljenja” kako bi uračunali većinu evropskih saveznika koji planiraju da kupe zajedničke borbene avione F-35, rekao je ove nedelje direktor za nuklearnu politiku vojnog bloka
Lokid Martinov lovac pete generacije nalazi se u sastavu nekoliko američkih saveznika, uključujući od nedavno i Nemačku, uprkos strahovima Pentagona u vezi sa programom. Reč je o avionu – lovcu koji ima sposobnost da nosi nuklearno oružje.
„Krećemo se brzo i žestoko ka modernizaciji F-35 i ugrađujemo ih u naše planiranje i u naše vežbe i slične stvari kako te sposobnosti postanu onlajn“, rekla je u sredu Džesika Koks, direktorka Direktorata za nuklearnu politiku NATO-a u Briselu, dodajući da će „do kraja decenije većina, ako ne i svi naši saveznici preći” na F-35.
Koks je govorila tokom onlajn diskusije koju je organizovao Centar za odvraćanje Alijanse za napredno nuklearno oružje (ANVA DC), američki istraživački centar, navodi Defense Njuz.
Njene primedbe su usledile mesec dana nakon što je Berlin rekao da će Nemačka zameniti svoje stare Tornado avione sa F-35, obavezujući se da će kupiti do tri eskadrile i posebno navodeći misiju deljenja nuklearne energije kao faktor u odluci.
Koks je rekla da bi od drugih saveznika NATO-a koji trenutno koriste F-35, kao što su Poljska, Danska i Norveška, moglo biti zatraženo da podrže nuklearne misije u budućnosti, dodajući da će NATO „takođe imati neke operativne prednosti sa F-35 od postojaće prilike za poboljšano umrežavanje i integraciju u svim snagama.”
Pored Nemačke, Belgija, Holandija, Italija i Turska trenutno imaju oko 150 američkih nuklearnih oružja – uglavnom gravitacionih bombi B-61, namenjenih da ih nose manji lovci-bombarderi poput Tornada ili F-16 – navodi se u procenama britanskog analitičkog centra Chatham House.
Finska i Švedska nedavno su izrazile želju da se pridruže NATO-u, a Helsinki je već najavio da će kupiti oko 60 F-35 početkom februara. Rusija je odgovorila rekavši da će biti primorana da repozicionira neke svoje jedinice i nuklearno odvraćanje u skladu s tim.
SAD su prvi put rasporedile neke od svojih nuklearnih bombi u Evropi 1960-ih. Završetak ovog programa bio je visoko na listi bezbednosnih zahteva koje je Moskva postavila SAD i NATO-u u decembru 2021, koji su odbijeni u januaru – mesec dana pre eskalacije neprijateljstava u Ukrajini.
F-35 je prvobitno bio predložen kao isplativ modularni dizajn koji bi mogao da zameni više starijih modela u službi američkog vazduhoplovstva, mornarice i marinaca. U stvarnosti, pretvorio se u tri različita dizajna sa doživotnom vrednošću projekta od preko 1,7 biliona dolara, najskupljim programom oružja u istoriji SAD.
Pored cene, stelt lovac pete generacije je takođe imao probleme sa performansama, do tačke kada je novi načelnik štaba američkog vazduhoplovstva zatražio studiju o drugom avionu u februaru 2021.
General Čarls K. Braun mlađi uporedio je F-35 sa „visokim“ sportskim automobilom, Ferarijem koji se vozi samo nedeljom, i umesto toga tražio predloge za „dizajn čistog lista“ mlaznjaka „5. generacije minus“. Više američkih medija okarakterisalo je njegov predlog kao „prećutno priznanje“ da je program F-35 propao.
Afera / A. Chatten