Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti povodom terora koji albanske vlasti iz Prištine sprovode nad srpskim stanovništvom na Kosovu i Metohiji.
Vučić je predstavio pet ključnih strateških tačaka kao odgovor Srbije na teror privremenih vlasti u Prištini.
Video Player
Vučić je na početku istakao da se Srbija nalazi u teškoj poziciji kada je reč o situaciji na Kosovu i Metohiji.
„Ono što ostaje naša najbolnija i najteža tačke jeste Kosovo i Metohija. Kosovo je najskuplja reč za svakog Srbina, istovremeno i najteže potezana i neretko nepodnošljivom lakoćom neodgovornosti njena upotreba i zloupotreba su je dovodili do besmisla. Šta god da smo predložili na kraju bi svi bili protiv. Oni koji pozivaju na oružje prvi dan da ih pozovemo da nameste krevet u kasarni, rekli bi da je to teško. Govorićemo i o okupaciji, samo videćete na koji način. Mere koje smo danas doneli su ne lake, zahtevaju ogroman trud, rad, nailaziće na otpore. Hoće li zadovoljiti bilo koga, naravno da neće. Znam sve probleme na Kosovu i Metohiji i znam da nema dobrog rešenja. Mere su teške i nisu jednostavne. Ne postoji čudotvorac koji Srbima može da donese dobro rešenje za Kosovo i Metohiju“, rekao je Vučić.
Predsednik je podsetio na smanjenje broja srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji još od 1981. godine, navodeći da su Albanci čekali svoj momenat.
„Albanci su videli svetlo na kraju tunela kada su krenuli štrajkovi. Mi nismo razumeli sve što se zbiva u svetu i za to smo platili visoku cenu. Tragičnu cenu smo platili“, rekao je on.
Vučić je podsetio i na istorijska dešavanja od 1981. godine, NATO agresije, Martovskog pogroma i jednostranog proglašenja nezavisnosti tzv. Kosova.
Predsednik podseća da je Srbija 2006. godine dočekala otcepljenje Crne Gore što je bio poslednji uslov za ulazak u poslednju fazu odvajanja Kosova od Srbije.
„Počinju i pregovori u Beču, a rezultat svih njih je da Kosovo postaje nezavisno. Preko noći, za manje od godinu dana 85 zemalja priznalo je Kosovo. Do 2013. godine imamo 112 zemalja koje priznaju nezavisnost Kosova, toliko je bilo najviše. Samo najsnažniji u svetu i oni koje imaju iste probleme na svetu, ostaju na našoj strani“, naveo je on.
Tada, napomenuo je, dolaze pregovori oko Briselskog sporazuma, za šta je znao da će se jednog dana za to držati.
„Od tada sam učestvovao u mnogo razgovora i nijedan nije bio lep, ali smo pokušavali da kažemo da je Srbija za mir i za dijalog. Trudili smo se da postignemo mir i kompromis i da razvijamo zemlju. U svemu tome što se zbiva postigli smo 2013. Briselski sporazum koji je bio težak za nas, ali je nemoguće postići bolji u tom trenutku. Dobili smo neke garancije. Videli smo da nije slučaj da će potpis EU i potpis prištinske strane nešto značiti, već ne znači ništa. Od tad kreće pogoršanje za Srbe na KiM i njihovo tiho i glasno proterivanje, jer je to jedina garancija za Albance da će Kosovo biti slobodno. To je posebno izraženo u poslednjoj eri Aljbina Kurtija, a nadalje ćemo čuti samo lošije vesti jer im slede izbori. U svemu tome nemamo pravo da budemo razočarani po pitanju Zapada, ali moramo shvatiti da su njihovi interesi drugačiji“, naveo je Vučić.
Predsednik Vučić kaže da političare i državne organe zemalja Evropske unije i Amerike ne zanima sudbina srpske dece na teritoriji Kosova i Metohije i da to najbolje oslikava odnos izjava stranih političara i institucija kada su u pitanju srpske i albanske žrtve. On je istakao da je bilo samo šest izjava stranih zvaničnika kao reakcija na pucnjavu dvoje srpske dece koja su na Kosovu i Metohiji išla po badnjak i ukupno 7.600 izjava stranih zvaničnika na stradanje policajca u Banjskoj koji ni po jednom međunarodnom aktu nije trebalo da bude tu.
„Ne interesuje njih sudbina naše dece. Jedino što ih interesuje to je da svaku našu meru sagledavaju iz ugla nezavisnog tzv. Kosova. Šta god da kažete, oni kažu – pa nezavisno Kosovo ima pravo da u skladu sa ovlašćenjima suverene države se ponaša na ovakav ili onakav način“, rekao je Vučić.
Predsednik dodaje da mi kao država možemo da pokažemo hrabrost, da ogolimo tu vrstu licemerja koja postoji i da osnažimo svoj narod u borbi.
„Na svakom mestu, gde god stignemo, kako god možemo. Svom svojom snagom, svim svojim znanjem, uvek podržavajući dijalog, ali tražeći svoja prava“, poručio je Vučić.
Predsednik Vučić je istakao da su potezi Srbije podeljeni u pet oblasti.
„Tražimo da se vratimo na sve ono što je postignuto u procesu dijaloga.
- Raspisivanje i održavanje slobodnih i demokratskih lokalnih izbora na severu Kosova i Metohije, uz učešće Misije OEBS i EU;
- Primenu člana 9 Prvog Briselskog sporazuma kroz kolektivni povratak Srba u Regionalni direktorat KP Sever;
- Povratak srpskih sudija i tužilaca na pravosudne funkcije;
- Povlačenje specijalnih snaga tzv. kosovske policije iz nelegalno sagrađenih baza i kontrolnih punktova na severu Kosova i Metohije, kao i njihovo povlačenьe iz svih institucija, koje su od 1999. godine do nelegalnog zatvaraьa 2024. godine pružale vitalne javne i administrativne usluge građanima;
- Hitno, neodložno i konačno formiranьe Zajednice srpskih opština, bez daljih političkih smicalica i igara, jep nam je jacno da je 12 godina to bila samo igra koja je korišćena za kupovinu vremena, sa ciljem da se ZSO nikada ne formira i da se uz to ukinu sva prava Srba. Ovo konkretno znači usvajanje konačnog Nacrta statuta ZSO na način predviđen Poslovnikom o radu Upravljačkog tima, od strane demokratski izabranih predstavnika srpske zajednice na Severu Kosova i Metohije;
- Neodložna primena garanciіa Evropske unije i SAD od 28. decembra 2022. godine i momentalno oslobađanje svih političkih zatvorenika koji su uhapšeni od tzv. kosovske policije zbog svog demokratskog, građanskog ili političkog aktivizma – a posebno onih koji su uhapšeni zbog učešća na mirnim protestima/barikadama;
- Neodložno omogućavanje nesmetanog platnog prometa i poštanskih usluga.
- Ovi zahtevi biće preneti u predstojećim međunarodnim aktivnostima koje će uključiti razgovore i posebne događaje u okviru sistema UN i OEBS, kao i podizanje svesti o kršenju ljudskih prava Srba u okviru Komiteta za ljudska prava UN“, rekao je Vučić.
Kosovo i Metohija područje posebne socijalne zaštite
Predsednik Vučić navodi da će Srbija proglasiti Kosovo i Metohiju područjem posebne socijalne zaštite.
„Usaglašeno je da he Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti Zakon kojim će proglasiti Autonomnu pokrajinu Kosovo i Metohiju za područje posebne socijalne zaštite, čime će biti zagarantovano pravo na finansijsku podršku za nezaposlene. Ovim zakonom biće posebno regulisan i ograničen promet nepokretnosti, odnosno ograničavanje prodaje nepokretnosti i za pojedince koji su korisnici povlastica iz Zakona. Uživanje povlastica će biti ograničeno samo na one koji zaista žive u AP Kosovu i Metohiji“, rekao je Vučić.
Otpornost srpskih institucija na Kosovu i Metohiji
Predsednik Vučić je istakao da srpske institucije i privremeni organi na Kosovu i Metohiji neće biti ukinuti niti zatvoreni čime će biti sprečeno da Aljbin Kurti ostvari svoj glavni politički cilj da iseli i u potpunosti eliminiše institucije Srbije i Srbe na Kosovu i Metohiji.
„U svrhu ublažavanьa jednostranih i nekoordinisanih akcija Kurtijevog režima usmerenih protiv srpskih institucija i privremenih organa, tik uz administrativnu liniju u naseljenom mestima Rudnica i Ribarići biće otvorena Pisarnica, na kojoj će Srbi sa severa Kosova i Metohije imati pristup u ostvarivanju svojih prava iz domena socijalne zaštite i posredstvom koje će pružati vitalne javne i administrativne usluge građanima“, rekao je Vučić.
Uspostavljanje posebnog Tužilaštva za Kosovo i Metohiju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti Zakon o organizaciji nadležnosti pravosudnih organa Republike Srbije za područje Autonomne pokrajine Kosova i Metohije kojim će biti uspostavljeno posebno Tužilaštvo za procesuiranje zloupotreba i kršenja osnovnih ljudskih prava, uzurpaciju imovine, ugrožavanje telesnog integriteta i dostojanstva građana Republike Srbije na prostoru Kosova i Metohije.
„Tužilaštvo će imati poseban zadatak da istraži i goni kriminalna i protivpravna dela službenika i zvaničnika privremenih institucija u Prištini. Time će biti i obuhvaćena lica srpske nacionalnosti koje u ime i za račun albanske tajne policije sprovode progon srpskog življa na najgori mogući način“, rekao je Vučić.
Odluka o nelegalnosti svih organa i institucija obrazovanih na teritoriji Kosova i Metohije nakon nelegalno jednostrano proglašene nezavisnosti
Predsednik Vučić najavljuje da će Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti odluku kojom konstatuje nelegalnost svih organa i institucija obrazovanih na teritoriіi Kosova i Metohije nakon nelegalno proglašene nezavisnosti kao i nepostojanje njihovih akata.
„Ovim he biti normirano da su sve aktivnosti, jednostrani i nekoordinisani akti tih organa pravno nepostojeći i da ne mogu proizvoditi pravne posledice niti pravno dejstvo. Dakle, sve ono što donose kao odluke, a suprotno je u Briselskom sporazumu kao što je uspostavljanje njihovih policijskih baza, njihovih policijskih organa na severu, a jasno je po članu devet Briselskog sporazuma ko može da bude direktor direktorata regiona sever i tako dalje, sve te odluke neće biti ništave jer bi to bilo pogrešno, to bi značilo da su proizvodile pravno dejstvo u jednom trenutku. One su za nas nepostojeće, nevažeće. Tako ćemo se prema njima odnositi i tako će se Republika Srbija prema njima ponašati”, rekao je Vučić.
On je objasnio da je to bio slučaj po završetku Drugog svetskog rata kada je proglašeno da ne važe propisi doneti posle 6. aprila od kada su uspostavljene okupacione vlasti, pre svega NDH i sve druge.
Vučić je rekao da Srbija želi da pomogne svom narodu na Kosovu i Metohiji, ali da ne želi rat i da na jedan miran i pametan način razgovara sa svima kako bi se izborila za prava svojih građana u južnoj srpskoj pokrajini. Predsednik ističe da borba neće biti laka, a da će prištinske vlasti biti još agresivnije.
„Otvoriće most na Ibru, napadaće i škole i bolnice. Sve će da napadaju. Opstajaćemo, sve što oni više budu napadali, mi ćemo više činiti”, poručio je Vučić.
Zašto nije doneta odluka o proglašenju Kosova i Metohije okupiranim delom teritorije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obrazložio je i zašto nije doneta odluka o o proglašenju Kosova i Metohije okupiranim delom teritorije.
„Nije doneta odluka o okupaciji, jer bi to značilo da priznajemo teritoriju KiM kao teritoriju druge države, a oružanim grupama Albanaca priznao bi se status legalne oružane sile. Naši pravni eksperti su bili protiv proglašenja okupacije Kosova i Metohiji. Ne smemo da im damo status legalne oružane sile. Nećemo da im damo bilo kakav pravni legalitet i legitimitet jer ga nemaju. Ovo je gola albanska sila i sila njihovih zapadnih saveznika“, objasnio je Vučić.
On je naveo da je okupacija moguća samo u međunarodnim oružanim sukobima, što bi, kako je rekao, značilo da Srbija, u takvom slučaju, priznaje teritoriju KiM kao teritoriju druge države, i da je i to jedan od razloga za neproglašavanje okupacije.
„Prema članu 306 krivičnog zakonika Republike Srbije, priznavanje kapitulacije i okupacije, građanin Srbije koji potpiše ili prizna kapitulaciju ili prihvati ili prizna okupaciju Srbije ili pojedinog njenog dela, kazniće se zatvorom najmanje deset godina. Drugim rečima, samo priznavanje okupacije, odnosno proklamovanje dela teritorije za teritoriju pod okupacijom je i krivično delo“, naveo je predsednik.
On je dodao i da je međunarodna kontrola na KiM uspostavljena uz pristanak Republike Srbije, odnosno, tada Savezne Republike Jugoslavije.
Teror nad Srbima na Kosovu i Metohiji
Predsednik Vučičć je opisao kako albanski policajci provociraju Srbe iz kafića, a onda izvade značke.
„Uvuku ih u kola, a onda “ubiju Boga u njima”, ali tako da im se ne vide povrede. Udaraju ih po stomaku, genitalijama, grudima… U stanici su im dali pikado i pokazali sliku “terorista iz Banjske” i rekli im da ih gađaju pikadom. Kada im se momci suprostave, onda udare po njima još jače. Da li mislite da je neko reagovao? Neko od ovih i Evrope, sa zapada, iz sveta? Niko“, rekao je Vučić.
Zahtev za povratak srpske vojske na Kosovo i Metohiju
Vučić kaže da su nam ruke “vezane” jer Albanci imaju podršku Zapada, a najavio je da će Srbija ponovo uputiti zahtev za povratak do 1.000 srpskih vojnika i policajaca na Kosovo i Metohiju.
Predsednik kaže da će biti teško našem narodu na Kosovu i Metohiji, ali da Srbija neće izgubiti.
Govoreći o albanskoj optužnici protiv Milana Radoičića, Vučić kaže da ne znamo da li ima optužnice protiv albanskog policajca koji je upucao dvoje srpske dece i da nije čuo da je bilo ko pitao ko je upucao Dragišu Galjaka, te objasnio da Srbija vodi svoju istragu o dešavanjima u Banjskoj.
Vučić kaže da je Kurtijev odlazak na sever Kosova i Metohije bio demonstracija sile, što je nekad radio i Adolf Hitler.
„Samo jedan problem je video i zbog čega je histeričan. Seo je u albanski kafić koji su otvorili, a nikada nijedan Srbin u taj lokal nije ušao. Ni kuče sa ulice nije htelo da mu priđe. Oni ne mogu da pokore duh srpskog naroda. Možete dugim cevima da uđete gde hoćete kad imate protiv sebe nenaoružane ljude. Ponosan sam na duh slobodarskog i nepokorenog srpskog naroda“, poručio je Vučić.