Šta bi trebalo da znate o ruskom brodu „Moskva“
Ponos Crnomorske flote, glavni brod „Moskva“, pošto je teško oštećen u eksploziji, potonuo je na putu ka luci gde je trebalo da bude popravljen. Evo šta bi trebalo da znate o ovom brodu
Rojters je objavio zanimljive podatke o „Moskvi“, glavnom brodu ruske Crnomorske flote iz sovjetskog doba, koji je potonuo u četvrtak – nakon požara, kako tvrdi rusko Ministarstvo odbrane. Ukrajina je saopštila da je požar izazvao njen raketni udar, ali nije ponudila dokaze
OBIM ŠTETE
Ministarstvo odbrane, na koje se pozivaju ruske novinske agencije, priznalo je da je brod pretrpeo ozbiljnu štetu, rekavši da je došlo do požara od „detonacije municije“ i da je brod potonuo u olujnom moru dok se vukao nazad u luku. Kijev kaže da je brod počeo da tone nakon što je izbio požar.
Smatralo se da se brod nalazio u Crnom moru negde u blizini ukrajinske luke Odesa u vreme eksplozije.
ZNAČAJ BRODA
Šta god da je uzrok, ova epizoda je nazadovanje za Rusiju. Ako se tvrdnja Ukrajine da je ona pogodila brod u raketnom udaru bude tačna, napad će ostati upisan u istoriju kao jedan od najistaknutijih pomorskih napada do sada u ovom veku, navodi Rojters.
„Moskva“ bi bio najveći ruski ratni brod oštećen neprijateljskom vatrom još od 1941. godine, kada su nemački ronilački bombarderi osakatili sovjetski bojni brod Marat u luci Kronštat, kažu vojni analitičari.
Ako je šteta nastala usled neke vrste eksplozije na brodu, to bi bio drugi vodeći brod ruske Crnomorske flote koji bi bio povučen iz upotrebe na sličan način. Bojni brod „Imperatorka Marija“ potonuo je 1916. nakon eksplozije municije.
Eksperti ne vide da bi gubitak „Moskve“ mogao imati veliki uticaj na ono što Rusija naziva svojom „specijalnom operacijom“ za demilitarizaciju Ukrajine.
„Brod je zaista veoma star. U stvari, već pet godina postoje planovi da se on ukloni“, rekao je ruski vojni analitičar Aleksandar Hramčihin.
„Ima veću statusnu vrednost nego stvarnu borbenu vrednost i uopšte nije imala nikakve veze sa trenutnom operacijom. Neće imati nikakvog uticaja na tok neprijateljstava“, tvrdi analitičar.
Rusija ima dovoljno resursa da održi blokadu ukrajinskih luka i da drugim raketnim sistemima gađa ciljeve unutar Ukrajine, kažu stručnjaci.
VATRENA MOĆ
Brod je naoružan sa više protivbrodskih i zemlja-vazduh raketa. Rusija ima još dva broda iste klase, Maršal Ustinov i Varjag, koji služe za severnu i pacifičku flotu Rusije.
Brodovi su dizajnirani u Sovjetskom Savezu kasnih 1970-ih da se suprotstave američkim grupama nosača aviona i da obezbede protivvazdušnu odbranu sovjetskim brodovima koji rade u udaljenim okeanima. U to vreme su imali nadimak „ubice nosača“.
ISTORIJA
„Moskva“ je prvi put ušla u službu sovjetske mornarice 1983. godine nakon što je izgrađena u tadašnjoj sovjetskoj Ukrajini i u to vreme se zvala „Slava“. Preimenovana je u „Moskva“ 1995. nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Brod je obezbeđivao sastanak sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova i predsednika SAD Džordža Buša na Malti u decembru 1989. godine.
Ruski predsednik Vladimir Putin takođe je održao sastanke na brodu sa svetskim liderima.
Moskva je nakratko učestvovala u blokadi ukrajinske mornarice u martu 2014. u sklopu ruske aneksije Krima.
- godine učestvovao je u vojnoj operaciji Rusije u Siriji, obezbeđujući protivvazdušnu odbranu tamošnjih ruskih snaga.
Reuters / A. Chatten