FILANTROP BEZ PREMCA
Početni kapital u Americi zaradio je na kocki, a potom ga uložio na nekretnine, postao najugledniji građanin Denvera, i počeo da šalje pomoć svom Risnu, Crkvi i siromašnima. Testamentom je opredijelio novac za izgradnju bolnice u Risnu koja danas nosi njegovo ime .Vasilije Vaso Ćuković je rođen u Risnu, 09. jula 1858, od oca Lazara i majke Stane, u uglednoj trgovačkoj porodici, sa osmoro djece. Кum na krštenju bio mu je crnogorski vojvoda Anto Daković, i dao mu je ime po sv. Vasiliju Ostroškom.
Volio je školu, kao mlad pomagao ocu u trgovinu, i izučio zanat u Risnu, ali, nemirnog duha, već sa 12 godina je otputovao kod tetka u Trst, koji je takođe bio trgovac. U Trstu je završio višu trgovačku školu i odlično savladao grčki i italijanski jezik.
Na nagovor jednog pomorskog kapetana iz Risna, kojeg je 1877. sreo u Trstu, otplovio je za daleku Ameriku. Prvo u Njujork, pa San Francisko gdje je imao namjeru da se bavi trgovinom. U početku je to išlo veoma teško. U jezuitskom koledžu Svete Marije naučio je engleski jezik. Počeo je da se kocka i zaradio je 46.000 dolara. Novac zarađen na kocki, investirao je u rudnik, ali taj posao mu je propao.
Lutalačka težnja ga odvodi na kratko na Aljasku, a konačno, 1895. stiže je u Denver, Кolorado. Tu kupuje zemlju, nastavlja trgovinu, otvara kockarnice i za kratko vrijeme stiče veći kapital. Zaradu od kockarnica investirao je u nekretnine u donjem dijelu Denvera. Otvorio je kancelariju u zgradi Centralne depozitne banke i za kratko vrijeme stvorio poslovnu imperiju vrijednu preko milion dolara.
Zahvaljujući svojim sposobnostima i inteligenciji, postaje u to vrijeme jedan od najuglednijih i najuticajnijih ličnosti grada Denvera. Žrtvujući svoja materijalna sredstva učestvuje u izgradnji i uljepšavanju grada, pomaže razne humane akcije i učestvuje u javnom i političkom životu.
Veliko čovjekoljublje je pokazivao pomažući siromašne i bolesne. Pomagao je i naše iseljenike a bio je dobar poznanik i prijatelj sa Nikolom Teslom i Mihailom Pupinom.
Ženio se kada je imao 64 godine, sa Margaret Hurt, ali su u braku bili samo sedam godina, pošto je umrla 1929.
Najveće dobročinstvo je pokazao prema svom narodu u tadašnjoj Кraljevini Jugoslaviji, od kojeg se posebno izdvaja:
-1922. u čast svojih roditelja, osnovao je fondaciju „Zadužbina Lazara i Stane Ćuković“ za školovanje djece siromašnih roditelja iz Risna. Od tog fonda školovalo se 99 učenika.
-1929. poslao je risanskoj opštini 2.000.000 dinara za vodovodnu mrežu i elektrifikaciju mjesta i za izgradnju Narodnog doma u Risnu. Dom je završen i otvoren 1931. i bio jedan od najmodernijih sve do zemljotresa 1979. kada je stradao i nije obnovljen.
-pomagao je svoj narod u vrijeme Prvog svjetskog rata
-sirotinji u Risnu je redovno, pred Uskrs i Božić, slao po 10.000 dinara (20.000 godišnje)
-za crkvu Sv.Petra i Pavla u Risnu je kupio 5 velikih zvona u vrijednosti od 100.000 din.
-Manastiru Sv.Đorđe u Risnu za popravku, zvono i izradu puta za kola poklonio je, u dva navrata, 360.000 din pa 100.000 dinara;
-društvu „Soko“ u Risnu, za kupovinu sprava, inventara i završetak pozornice u Narodnom domu je poklonio 400.000 dinara;
-dao je prilog za podizanje hrama Sv.Save u Beogradu u iznosu od 230.000 dinara
Vaso Ćuković je umro u svom domu u Denveru dana 20.12.1933.g. u 75 godini. U trenutku njegove smrti, imovina mu je vredjela preko 1.300.000 dolara, što je jednako kupovnoj moći današnjih 17 miliona dolara. Veći dio imovine ostavio je svojoj usvojenoj ćerci (sinovici) i rođacima. Imao je četiri sestre u Risnu i svakoj je ostavio po 50.000 dolara.
Najveći dio novca (300.000 dolara koje su bile vrijedne kao današnjih 2,36 miliona dolara), testamentom je opredijelio za izgradnju bolnice u Risnu koja danas nosi njegovo ime.
Magazin Sedmica.me