Britniju ove nedelje očekuje štrajk železnica koji nije viđen 30 godina i koji će pogoditi desetine miliona ljudi
Vlada je rekla da se neće mešati u borbu između sindikata i komapnija koje upravljaju železnicama (u Britaniji je železnica privatizovana i podeljena na nekoliko privatnih kompanija koje njima upravljaju).
Ovo je samo jedan u nizu štrajkova koji pogađa britansko ostrvo u jeku najveće ekonomske krize u protekle četiri decenije. I drugi sindikati – pre svega u školstvu i zdravstvu – su najavili štrajkove.
Pregovori između sindikata i šefova železnica u poslednjem trenutku se nastavljaju, ali Sajmon Klark, državni sekterar u ministarstvu finansija je rekao da je protest izvestan.
Štrajkovi su planirani na većini glavnih linija u utorak, četvrtak i subotu. U petak je objavljen poseban red vožnje vozova od 20. do 26. juna širom Britanije.
Sindikat železnica – RMT – kaže da se članovi protive stagniranju plata, planovima da se ukinu brojna radna mesta kao i da žele „pravdu”.
Poremećaji se očekuju i u danima bez štrajka jer će raditi manje osoblja, a „Netvork Rail“ – vlasnik većine železničkih stanica i pruga u Britaniji – pozvao putnike da putuju vozom samo ako je neizbežno.
U utorak će se održati i štrajk širom londonske podzemne željeznice, a zvaničnici su savetovali putnike da idu pešice ili biciklom do posla.
Dok se u ponedeljak održavaju dva seta razgovora, sindikat radnika u železničkom saobraćaju i transportu (RMT) je rekao da će „intenzivirati” svoju štrajkačku kampanju ako članovi ne postignu sporazuman dogovor.
Generalni sekretar sindikata Mik Linč rekao je da će „voditi ovu kampanju onoliko dugo koliko je potrebno da se postigne nagodba”, potencijalno šest meseci ili više.
On je pozvao vladu da „olabavi okove” poslodavaca kako bi omogućio postizanje dogovora, ali je ministar saobraćaja Grant Šaps rekao da bi pregovori trebalo da budu između sindikata i poslodavaca.
„Nema smisla davati lažnu nadu“
Državni sektera u ministarstvu finansija Sajmon Klark rekao je za BBC da „nema smisla davati lažnu nadu” da se štrajkovi mogu izbeći, dodajući da je „važno biti realan” u pogledu poteškoća u pregovorima.
„Apsolutno ne želimo da oni nastave, shvatam da će ovo izazvati muke milionima ljudi i duboko mi je žao zbog toga“, dodao je on.
Klark je takođe odbacio direktno mešanje vlade u pregovore i rekao da će železnica morati da se „finansijski održi“.
Laburisti su rekli da odsustvo vlade sa pregovaračkog stola „ometa” razgovore.
Ministarka za transport vlade u senci Luiz Hej rekla je za BBC Radio 4: „Bez njih tamo, nemoguće je da pronađu put napred i stoga je neizbežno da će se desiti štrajk“.
Mreža železnica kaže da se očekuje da će poslednji vozovi između mnogih većih gradova krenuti tokom popodneva, pre nego što više od 40.000 železničkih radnika napusti posao zbog smanjenja radnih mesta, plata i uslova. Štrajk počinje u utorak u ponoć.
Iako „ScotRail“ i „Transport for Vales“ – vodeći železnički prevoznici u Škotskoj i Velsu – nisu uključeni u spor, usluge vozova će biti poremećene jer se železnice oslanjaju na osoblje Netvork Rail-a.
ScotRail je saopštio da će 90 odsto vozova biti otkazano tokom tri dana štrajka.
Skraćeni red vožnje biće na snazi do nedelje, sa samo 20 odsto uobičajenih usluga u danima štrajka. Vozovi koji saobraćaju počeće kasnije i završavati mnogo ranije nego obično – između 07:30 i 18:30.
Afera / A. Chatten