Kremlj je zapravo upao u zamku koju su postavile SAD i NATO, a koja ima za cilj da sruši Putinovu vladu, napisao je Robert H. Vejd, profesor globalne političke ekonomije na Londonskoj školi za ekonomiju i političke nauke
SAD imaju dugogodišnju strategiju za promenu režima u Moskvi, sa Ukrajinom kao stožerom, rekao je Vejd u članku objavljenom 30. marta na zvaničnom sajtu jednog od analitičkih centara na LSE, multidisciplinarnog akademskog bloga koji vodi Londonska škola ekonomije i političkih nauka.
„S jedne strane, poslati dovoljno vojne i druge opreme u Ukrajinu da potopi rusku vojsku u blato. S druge strane, uvesti oštre, dalekosežne sankcije Rusiji kako bi izazvali veliki poremećaj ruske elite i veliku kontrakciju uslova života za rusku srednju klasu. Kombinacija bi trebalo da traje dovoljno dugo da se Rusi podignu da svrgnu Putina.”
Ovo mišljenje ponavlja i Džo Lorija, glavni urednik Consortium Nevs-a, koji kaže da bez krize u Ukrajini, SAD ne bi mogle da pokušaju da unište rusku ekonomiju, da orkestriraju osudu širom sveta i da vode pobunu da krvari Rusiju, sve kao deo pokušaja da se sruši njena vlada.
Lorija je istakao da su skriveni motivi SAD i NATO-a u ukrajinskoj krizi da okončaju vladavinu ruskog predsednika Vladimira Putina i da je zamene vladavinom koja je prijateljska i podređena SAD.
Vejd je dodao da je američkoj strategiji oružje plus sankcije potreban uzrok, a ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini bila je neophodan casus belli (žrtve rata).
Vejd je napisao da je u decembru 2021. Kremlj predstavio predloge sporazuma, koji uključuju primenu osmogodišnjeg mirovnog sporazuma iz Minska (koji sadrži i obavezu da Ukrajina ne uđe u NATO); raspuštanje ekstremno desnih ukrajinskih grupa; i uključenje u ozbiljne pregovore o novoj bezbednosnoj arhitekturi u Evropi. SAD i NATO su, međutim, dosledno odbijali da pregovaraju.
On podseća na reči Zbignjeva Bžežinskog, savetnika za nacionalnu bezbednost bivšeg američkog predsednika Džimija Kartera, koji je otkrio širu sliku, pretpostavljajući da je kontrola Evroazije od vitalnog značaja za američki „primat” ili „hegemoniju” u svetskom sistemu.
U svojoj knjizi „Velika šahovska tabla iz 1997. godine: američki primat i njeni geopolitički imperativi“ napisao je: „Ukrajina, novi i važan prostor na evroazijskoj šahovskoj tabli, je geopolitički stožer jer samo njeno postojanje kao nezavisne zemlje pomaže transformaciji Rusije“.
Bžežinski je objasnio da je Rusija bila „pretežno azijska imperijalna država, bez integracije Ukrajine ili bliskog savezništva sa Rusijom“. Dok Ukrajina integrisana u Rusiju daje Rusiji mogućnost da bude (ili da ponovo bude) „evroazijsko carstvo“. Dakle, dugogodišnji cilj SAD bio je da odgurnu Ukrajinu od Rusije, kao veliki korak ka ograničavanju ruske strategije, čime se održava primat SAD, zaključuje Vejd.
Afera / A. Chatten