Sterling (drugi naziv za britansku nacionalnu valutu, funtu) je pao na najslabiji nivo od kraja 2020. nakon oštrog pada britanske maloprodaje i usporavanja poslovne aktivnosti koji su uzrokovani krizom rasta životnih troškova i rastućom inflacijom
Obim maloprodaje je u martu pao za 1,4 odsto, saopštila je Kancelarija za nacionalnu statistiku, što je gore od prognoze pada od 0,3 odsto u anketi Rojtersa i drugog uzastopnog mesečnog pada.
Ovomesečni indeks menadžera nabavke, koji je sastavio S&P Global, takođe sugeriše da rast cena energije i hrane ubrzano hladi aktivnost u privredi. Indeks je pao sa 60,9 u martu na 57,6, što je najniže očitavanje od januara i ispod očekivanja ekonomista.
Podaci o maloprodaji i PMI-ju u petak naveli su mnoge ekonomiste da prognoziraju da će Banka Engleske manje agresivno podizati kamatne stope, što će izazvati pad funte od jedan odsto u odnosu na američki dolar na 1,289 dolara.
Tomas Pju, ekonomista konsultantske kuće RSM, rekao je da su podaci o maloprodaji prvi zvanični znak da je visoka inflacija uticala na potrošnju i ekonomiju. On je upozorio da će „gore vreme tek doći“ u narednih nekoliko meseci, s tim da će se kriza troškova života verovatno pogoršati u aprilu, zbog skoka računa za energiju i cene poreza.
Godišnja inflacija je već dostigla 30-godišnji maksimum kada je u martu porasla na sedam procenata.
Za sterling, „ovo je kao pucanje brane“, rekao je Kit Džukes, analitičar u Sosijete Ženeral, dodajući da povećanje kamatnih stopa od 1,5 procentnih poena koje je tržište očekivalo za ovu godinu sada izgleda nerealno. S obzirom da je funta pala ispod 1,30 dolara, sledeći verovatni cilj je 1,25 dolara, rekao je on.
„Uprkos ponovljenim iznenađenjima inflacije, mislimo da će Banka Engleske verovatno pažljivije postupati prema porastu stopa nego što tržišta očekuju“, rekao je Džejms Smit, ekonomista u ING-u.
„Sve je teže videti kako potrošačka potrošnja u Velikoj Britaniji izbegava pad u narednim mesecima“.
Podaci Kancelarije za nacionalnu statitiku – ONS – su pokazali da je onlajn prodaja posebno pogođena zbog nižeg nivoa diskrecione potrošnje. Ovo je palo za 7,9 procenata u martu u poređenju sa prethodnim mesecom, što je najveći mesečni pad od januara 2001. Pad je usledio posle značajnog smanjenja u februaru.
Prodaja goriva je takođe značajno opala, za 3,8 odsto, uz dokaze koji ukazuju na to da su neki ljudi smanjili putovanja koja nisu neophodna nakon rekordno visokih cena benzina.
Odvojeni podaci koje je u petak objavila istraživačka kompanija GfK pokazali su da je u aprilu poverenje potrošača u Ujedinjenom Kraljevstvu palo na skoro najniži nivo od kada je evidencija počela 1974. godine, što odražava uticaj krize troškova života.
Podaci „sigurno poništavaju svaku preostalu šansu da bi Komitet za monetarnu politiku mogao povećati kamatnu stopu za [pola procentnog poena] sledećeg meseca, iako povećanje za [četvrtinu poena] i dalje izgleda verovatno“, dodao je Semjuel Tombs, ekonomista u Pantheon Macroeconomics.
Podaci o PMI-u će takođe pojačati dilemu u Banci Engleske, čiji je guverner Endru Bejli u četvrtak rekao da hoda tankom linijom između ublažavanja inflacije i pretvaranja usporavanja u recesiju.
Povećanje troškova komponenti koje su kupile proizvodne kompanije dostiglo je najviši nivo u 30 godina dugoj istoriji PMI istraživanja.
Oko 84 odsto ispitanih proizvodnih kompanija prijavilo je povećane troškove u poređenju sa pre tri meseca, a 66 odsto firmi u uslužnom sektoru takođe signalizira porast operativnih troškova.
Ali najveći problem koji je istraživanje primetilo bio je pad u zamahu novih poslova sa kompanijama koje prijavljuju sporiju potražnju potrošača sa smanjenim prihodima kupaca. „Porudžbine koje primaju proizvođači su skoro zaustavljene, podstaknute sve većim gubitkom izvoza, a rast potražnje za uslugama je pao na jedan od najslabijih od karantina početkom 2021.“, dodao je Kris Vilijamson, glavni poslovni ekonomista u S&P Global.
Podaci ONS-a su pokazali da su kupci samo neznatno smanjili vrednost onoga što su potrošili na glavnoj ulici, za 0,2 odsto, ali sa porastom inflacije, obim robe koju su mogli da kupe značajno se smanjio.
Džeki Maligan, osnivač ShopAppi, veb stranice za lokalne proizvođače, rekla je da je „za bezbroj malih nezavisnih trgovaca mart bio nemilosrdan. Malim preduzećima koja se nalaze na glavnim ulicama u zemlji potrebna je naša podrška više nego ikada.”
PA / A. Chatten