Rusija je ušla u novu fazu razvoja dronova koji koriste opremu baziranu na optičkim vlaknima, a koji su otporni na ukrajinske sisteme radioelektronske borbe (REB).
Prema izjavama ukrajinskog vojnog analitičara Sergeja Fleša u emisiji kanala „Alpha media“, ruski dronovi sa optičkim vlaknima sada se primenjuju u serijskoj proizvodnji, što predstavlja veliku pretnju ukrajinskoj vojsci, posebno u napadima na njihovu tehnološki napredniju opremu.
Fleš objašnjava da su ovi dronovi postali ozbiljan problem za Ukrajinu jer su, za razliku od tradicionalnih dronova, otporni na REB sisteme koji se oslanjaju na ometanje signala.
Ovo je postignuto zahvaljujući upotrebi optičkih kablova koji nisu podložni uticaju radioelektronskih ometanja, pa su ovi dronovi sposobni da dosegnu visoke nivoe preciznosti i efikasnosti.
Upotreba dronova sa optičkim vlaknima
Kako Fleš navodi, primena ovih dronova prelazi iz eksperimentalne u serijsku fazu, što ukazuje na stratešku promenu u taktici ruskih snaga.
Cene izrade svakog drona iznose oko 40 hiljada grivni, što je pristupačna suma, posebno imajući u vidu njihovu efikasnost u napadima na ukrajinsku vojnu opremu.
Ruske snage koriste ove dronove čak i u višestrukim pokušajima napada na jednu ukrajinsku jedinicu tehnike, što se i dalje pokazuje isplativim s obzirom na relativno nisku cenu izrade i visoku efikasnost u uništavanju ciljeva.
Rusija ih koristi za napade na zapadnu tehniku, poput borbenih vozila „Bredli“ koja Ukrajina koristi u odbrani, posebno na kurskom pravcu, gde su prisutne visoko tehnološke jedinice ukrajinske vojske.
Taktika napada
Ruski dronovi sa optičkim kablovima su osmišljeni da izvode napade duž asfaltiranih puteva, koristeći teren i zaklon da bi se približili cilju. Leti nisko i može čak sačekati u zasedi dok ne naiđe određeni cilj.
Ova taktika predstavlja izazov za ukrajinske snage koje nisu u mogućnosti da ih detektuju i ometaju kao što su to radile sa tradicionalnim dronovima.
Na ovaj način, ruske snage koriste dronove sa optičkim kablovima kao prave „lovce u zasedi“, smanjujući mogućnost otkrivanja i povećavajući preciznost napada.
Razvoj ruskog vojno-industrijskog sektora
Analitičar Fleš navodi da je ruska vojna industrija značajno napredovala u domenu primene dronova sa optičkim vlaknima.
Postoje razmatranja o uvođenju kalema optičkih kablova sa dometom do 20-30 kilometara, što bi omogućilo dronovima da efikasno deluju na većim udaljenostima bez potrebe za bežičnim vezama, čime bi se dodatno smanjila mogućnost ometanja.
Svakih deset kilometara optičkog kabla povećava težinu drona za 1,5 do 2 kilograma, što je još uvek u okviru nosivosti većine ruskih dronova, kako navodi Fleš.
Uticaj na ukrajinske snage
Upotreba ovih dronova stvara ozbiljne probleme za ukrajinske snage. Fleš ističe da su „sve strukture države“ zabrinute zbog ove nove tehnologije, jer predstavlja dodatno opterećenje na resurse i strategije odbrane.
Ukrajina je primorana da prilagođava postojeće strategije i sredstva za zaštitu svojih snaga i opreme, ali ovaj izazov dodatno iscrpljuje vojni potencijal i finansijske resurse.
Korišćenje dronova sa optičkim vlaknima u kombinaciji sa naprednim ruskim sistemima REB predstavlja novu dimenziju u vojnoj taktici, a Fleš priznaje da se Ukrajina suočava sa velikim izazovima u pokušajima da se nosi sa ovom inovacijom.
Nerešiva enigma
Upotreba dronova sa optičkim kablovima pokazuje brz napredak ruskih inovacija u specijalnoj vojnoj operaciji, pri čemu ove tehnologije omogućavaju veći stepen autonomije i otpornost na protivničke elektronske sisteme.
Napredna tehnologija, strateška upotreba i niski troškovi izrade čine ove dronove efikasnim sredstvom u napadima na ukrajinsku vojnu opremu i infrastrukturu.
Uvođenje katica optičkih kablova sa većim dometom samo dodatno osnažuje mogućnosti ruskih dronova, što predstavlja ozbiljan izazov za ukrajinsku vojsku.
Webtribune.rs