Papa Franja upozorio na nuklearni rat
Papa Franja ukazao je da svetu preti nuklearni rat, upozoravajući da će čovečanstvo morati da „počne od nule“ u slučaju termonuklearnog sukoba
Rimokatolički papa je upozorio da je pažnja sveta sve više usmerena na katastrofu koja će uništiti svet.
U govoru održanom u sredu, Papa je rekao da „izvanredan“ tehnološki napredak i „budućnost puna mašina“ zahtevaju određeni optimizam, ali je napomenuo da čovečanstvo još može da krene drugim putem.
„S druge strane, čini se da je naša mašta sve više koncentrisana na predstavljanje konačne katastrofe koja će nas ugasiti. Šta se dešava sa eventualnim nuklearnim ratom“, zapitao je on. „Dan posle ovoga – ako još bude dana i ljudskih bića – moraće da počne ispočetka. Uništavanje svega da bi se počelo iznova.”
Iako je Franja rekao da ne želi da „trivijalizuje ideju napretka“, on je tvrdio da slike „Potopa pojavljuju sve više u našoj podsvesti“ – referenca na biblijski narativ o potopu koji se nalazi u Knjizi postanja.
Papa nije direktno povezao svoje opaske sa tekućim sukobom u Ukrajini, iako je rasprava na tu temu puna predviđanja „Trećeg svetskog rata“ i atomskog uništenja.
Dok je veliki deo obraćanja u sredu bio usredsređen na starenje i društvenu korupciju, papa je kasnije posvetio molitvu Ukrajini u kojoj je pomenuo „Kainovu ruku“ – biblijskog lika koji je ubio sopstvenog brata – ali nije osudio bilo koju naciju u posebno. On je ranije osudio sukob kao „ludilo“ i rekao da „ovo nije samo vojna operacija već i rat koji vodi smrti, uništenju i bedi“.
Rimokatolički vođa je ranije kritikovan jer nije direktno okrivio Moskvu za sukob. Vatikan je ove optužbe odbacio, tvrdeći da javne opaske pape, ili „pastira univerzalne crkve“ kako ga zovu, ne bi trebalo da poprime ton „televizijskih vesti“.
Franja se nedavno sastao sa poglavarom Ruske pravoslavne crkve, patrijarhom moskovskim Kirilom, da bi razgovarao o borbama u Ukrajini, odnosno o „humanitarnim aspektima trenutne krize“ i o tome kako „prevazilaziti njene posledice“. Njih dvojica su se složili da „ne smeju da koriste jezik politike, već Isusov jezik“ i da imaju „dužnost da budu bliski i pomažu svim ljudima koji pate od rata“.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay