Baloni na solarni pogon, koji su testirani već nekoliko godina, mogli bi da pomognu u borbi protiv Kine i Rusije, piše Politiko u tekstu o novim vojnim planovima Pentagona
Pentagon je spreman da dramatično poveća potrošnju na stratosferske aerostate, za koje se sada proglašava da mogu da pojačaju američke sposobnosti protiv kineskih i ruskih hipersoničnih projektila, izvestio je u utorak Politiko.
Projekat nazvan „Covert Long-Dvell Stratospheric Architecture“ (COLD STAR), prvobitno je dizajniran da uoči trgovce drogom. Pentagon je započeo testiranje 25 balona u državi Južna Dakota kao pilot projekat 2019. godine.
Međutim, ti baloni se sada prebacuju u vojnu službu i promovišu kao pristupačno sredstvo za dopunu satelita i špijunskih bespilotnih letelica za otkrivanje i praćenje kineskih i ruskih hipersoničnih projektila. Politiko ovo piše na osnovu dokumentacije o opravdavanju budžeta koja je javno dostupna. Pentagon je potvrdio tranziciju, ali je odbio da pruži bilo kakve detalje.
Američka vojska je potrošila oko 3,8 miliona dolara na balon projekte u protekle dve godine, ali je predviđeno da finansiranje za fiskalnu 2023. godinu skoči na 27,1 milion dolara, navodi Politiko, pozivajući se na budžetska dokumenta.
Proizvođač balona, Raven Aerostar, odeljenje kompanije Raven Industries, kaže da njegova platforma za opremu za nadzor i komunikaciju nudi mesece izdržljivosti uz delić cene alternativa kao što su avioni na velikim visinama ili satelitski sistemi. Kaže da aerostati mogu da identifikuju i izaberu povoljne vazdušne struje kako bi odnele tamo gde su potrebne.
Kompanija je ranije sarađivala sa Alphabetom, matičnom kompanijom Google-a, na projektu „Loon Balloons“. Ideja je bila da se koriste plutajuća komunikaciona čvorišta kako bi se obezbedio širokopojasni pristup internetu u teško dostupna područja. Projekat je dospeo na naslovne strane zbog svoje uloge u obnavljanju mobilnih usluga u Portoriku nakon uragana Marija 2017. Ugašen je u januaru 2021.
Pentagon je ranije vodio poseban program vezanih špijunskih letelica nazvan JLENS. Pokrenut je 2010-ih, ali je na kraju otkazan 2017. godine, jer je koštao skoro dve milijarde dolara, primetio je Politiko. Letelice su nosile radarske sisteme za nadzor i kontrolu vatre i trebalo je da obezbede obaveštajne podatke američkim kopnenim trupama.
Testiranje balona napravljenih u Rejtheonu od strane američke vojske bilo je poremećeno incidentom 2015. godine, kada se aerostat napunjen helijumom slomio sa svog sidrišta u Merilendu i odleteo u Pensilvaniju, pre nego što je konačno pao tri sata kasnije. Njegov dugi privez pokidao je neke dalekovode na zemlji dok je lebdeo a pratili su ga borbeni avioni F-16.
Izrael, još jedna nacija sa značajnim iskustvom u korišćenju malih aerostata u vojne svrhe, počeo je da testira veliki privezani blimp u martu. Avion, namenjen za otkrivanje krstarećih projektila, razvio je Elta odeljenje izraelske aerospace Industries, a američka firma TCOM obezbedila je sam balon.
Politico / A. Chatten