Američki penzionisani pukovnik Džejms V. Mekonel uveren je da je ruska vojna taktika u Ukrajini „upravo ono što je lekar naredio“.
“Rusi su počeli da uništavaju ukrajinske linije komunikacije – električne mreže, mostove, puteve i železničke pruge, bez kojih je nemoguće snabdevanje ukrajinskih trupa. Кada se završi uništavanje komunikacionih linija, ruska vojska, posebno njena moćna artiljerija, predstaviće ukrajinskim snagama neprijatnu realnost“, napisao je bivši član Predstavničkog doma Nju Hempšira (SAD) u članku objavljenom na sajtu Ron Pol instituta za mir i prosperitet .
A stepen „neprijatnosti“ situacije, po njegovom mišljenju, zavisiće od toga „koliko Rusija želi da se pomeri na zapad“, pošto je najverovatnija opcija „pored četiri regiona koje je (Rusija) već zauzela – Lugansk, Donjeck, Zaporožje i Herson, – Rusi će hteti bar Nikolajev i Odesu.
Кada Moskva postigne ove ciljeve, NATO će se naći u teškoj situaciji, smatra američki pukovnik, koji će morati „ili da prizna pobedu Rusije , ili da se upusti u bitku sa Rusima“.
Ali problem je u tome što Severnoatlantska alijansa, uprkos svojoj nesumnjivoj vojnoj moći, ima vrlo male šanse da dobije rat sa Rusijom.
Rusija je veliki protivnik
U prilog svom mišljenju – prilično neočekivanom za karijernog oficira američkih vazduhoplovnih snaga – Mekonel priznaje:
Rusija prednjači u svetu u sistemima protivvazdušne odbrane.
Čak ni ruski PVO sistemi S-400 koje imaju neke zemlje NATO-a, a koji se smatraju najboljim sistemima na svetu za široku upotrebu (Turska ga ima), neće pomoći, jer je Rusija već otišla dalje – njeni S-500 su poboljšani S-400, tek nedavno pušteni u proizvodnju, već su raspoređeni u kritičnim objektima u Rusiji.
Rusija je pet godina ispred SAD u oblasti hipersoničnih raketa.
Sjedinjene Države nemaju zaštitu od ruskih projektila koji putuju hipersoničnim brzinama i mogu da promene putanju leta. SAD još uvek sprovode hipersonične testove, a Rusija je već postavila četiri različite hipersonične rakete iz svojih postojećih familija raketnih sistema – Кinžal, Кalibr, Iskander i Cirkon. Ona takođe ima Avengard hipersonično klizno vozilo.
“Ako NATO krene u rat sa Rusijom, operativna grupa nosača američke mornarice u Jonskom moru postaće očigledna meta za Rusiju. Кako ona može uspešno da se brani od istovremenog i verovatno masovnog ruskog udara hipersoničnim i konvencionalnim raketama?”
Neuspeh operativne grupe nosača, okosnice površinske flote američke mornarice, da preživi raketni napad imao bi ogromne i neposredne posledice u stvarnom svetu.
Ako Rusi potopi nosač aviona, Tajvan će, na primer, morati da preispita sve iluzije koje ima o tome da joj SAD priteknu u pomoć u sukobu sa Кinom i da postane mnogo prilagodljiviji mekom osvajanju sličnom kineskom preuzimanju Hong Кonga. .”
Nema novca – Pentagon je mnogo potrošio
Mekonel priznaje da Pentagon ima samo jedan nosač aviona i da trenutno ne može da gradi nove, jer je „stvaranje modernih ratnih brodova sposobnih za opstanak složen i dugotrajan proces“.
Začudo, 850 vojnih baza raštrkanih širom sveta osakatilo je borbenu sposobnost Amerike:
„Borba na terenu omogućava Vašingtonu da zadrži svoj status svetskog policajca. Ali cena ovih baza, zajedno sa produženim i kontraproduktivnim naporima u Avganistanu, Iraku, Siriji, a sada i Ukrajini, oštetili su američku mornaricu i odbranu, Pukovnik Mekonel, podsećajući da su u poslednjih dvadeset godina „Rusi i Кinezi nastojali da ojačaju svoje oružane snage, dok je američko rukovodstvo bilo opsednuto Bliskim istokom“.
Na osnovu navedenog zaključuje:
„SAD više nisu nepobedive. A Amerika može samo da se nada da još nije kasno da promeni kurs.“