Demonstranti su upali u irački parlament unutar utvrđene zelene zone u Bagdadu kako bi protestovali protiv premijerskog kandidata kojeg podržava Iran.
Demonstranti su probili bezbednu zonu, u kojoj se nalazi i američka ambasada, nakon što su srušili barikade, pri čemu su snage bezbednosti pružile samo minimalan otpor.
Nemiri su nastali kao rezultat gneva na izbor Mohameda Šije al-Sudanija, bivšeg ministra i bivšeg provincijskog guvernera, od strane koalicije stranaka pod nazivom Koordinacioni okvir. On je sada favorit u trci za vođstvo Iraka, ali se veruje da je blizak Nuriju al-Malikiju, bivšem premijeru koji je povezan sa iranskim režimom.
Većina demonstranata bili su pristalice šiitskog sveštenika i političara Muktade al-Sadra. Oni su podigli njegovu fotografiju, mahali iračkim zastavama i skandirali slogane protiv Irana i Al-Sudanija. „Sadristi su postali netolerantni prema trikovima sadašnjih političara da recikliraju i ponovo uvedu iste partizanske i već suđene osobe“, rekao je Dhia al-Asadi, irački akademik i bivši najviši političar Sadrovog političkog pokreta.
Sadrov blok osvojio je 73 mesta na izborima prošle godine i postao najveća frakcija u parlamentu sa 329 mesta. Međutim, svi poslanici su se povukli iz parlamenta pošto nisu uspeli da postignu dogovor sa Koordinacionim okvirom.
Irak se od tada bori sa političkim ćorsokakom, pri čemu nijedna strana nije spremna da popusti. Analitičari su rekli da su protesti unutar parlamenta Sadrova demonstracija snage, koja bi mogla da zapreti da gurne Irak pod vlast mafije.
Sadr je pozdravio akciju demonstranata. „Revolucija reformi i odbacivanje nepravde i korupcije“, napisao je on na Tviteru.
Mustafa al-Kadhimi, privremeni premijer, upozorio je demonstrante da će snage bezbednosti delovati kako bi „sprečile bilo kakvu štetu po bezbednost i red“ i pozvao ih da se „odmah povuku“, ali je bio potpuno ignorisan.
Posle višečasovne pandemonijuma, Sadr ih je konačno zamolio da odu, rekavši da su „terorisali korumpirane“ i da je njihova poruka saslušana. Demonstranti su potom napustili Zelenu zonu.
Misija Ujedinjenih nacija za pomoć Iraku je rekla: „Pravo na mirne proteste je od suštinskog značaja za demokratiju“, ali je dodala da „to ide ruku pod ruku sa poštovanjem državnih institucija i očuvanjem javne i privatne imovine“.
The Times / A. Chatten
Foto; Yt