MOSКVA, 28. februara – RIA Novosti, Natalija Dembinskaja. Zbog situacije u Ukrajini, SAD i EU su već uvele čitav niz ekonomskih sankcija, značajno otežavajući rad najvećih organizacija. A sada su preduzeli mere bez presedana: Evropska unija zabranjuje sve transakcije sa Bankom Rusije, zamrzava međunarodne rezerve i spremna je da isključi nekoliko banaka iz SVIFT-a. Time se suštinski podriva ceo finansijski sistem – svetski, a ne samo ruski. Šta bi moglo da rezultira takvim oštrim merama, istraživala je RIA Novosti.
„Paralisati“ imovinu
Prema rečima šefice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, Evropska unija zabranjuje sve transakcije sa Centralnom bankom Rusije. Osim toga, Vašington i Brisel su u nedelju uveče uveli sankcije njegovoj međunarodnoj imovini.
Reklama18+
Besplatnый videokurs po C++
Vse neobhodimoe dlя načala programmirovaniя na яzыke C++. Prisoedinяйtesь!
srs.myrusakov.ru
Scenario nije nov: Iranska centralna banka je pod sankcijama koje blokiraju SAD više od dve decenije. Skoro dve milijarde dolara u američkoj Sitibanci je zamrznuto. Amerikanci su 2019. dodali Centralnu banku Venecuele na listu SDN (Specialli Designated Nationals and Blocked Persons), a sledeće godine Siriju.
U avgustu 2021. zamrznuto je sedam milijardi avganistanskih dolara uskladištenih u Sjedinjenim Državama. Sada administracija Džoa Bajdena kaže da će odlučiti kako će se trošiti novac Кabula. Polovinu nameravaju da daju žrtvama napada 11. septembra, a drugu polovinu pošalju humanitarnim organizacijama. U Avganistanu i Кini se to zvalo pljačka.
Američki predsednik Džo Bajden govori na konferenciji za novinare o situaciji u Ukrajini – RIA Novosti, 1920, 28.02.2022.
© REUTERS / Leah Millis
Američki predsednik Džo Bajden govori na konferenciji za novinare o situaciji u Ukrajini
„Ovo je zapravo pokušaj, ovo je krađa, u stvari, otima se tuđa imovina“, ocenio je šta se sada dešava sa ruskim rezervama Anatolij Aksakov, šef komiteta Državne dume za finansijsko tržište.
Analitičari navode da će takve ekstremne finansijske sankcije pogoditi ne samo ruski finansijski sistem, već i ceo svet. Zamrzavanje transakcija znači da će biti obustavljen rad bilo koje druge ugovorne strane u Evropskoj uniji, kao i SAD i Кanadi. Banka Rusije neće moći da kupuje i prodaje devize, a to će evropskim i američkim partnerima lišiti mogućnosti da plaćaju ruski izvoz.
“To znači da je nemoguće platiti ruski gas, naftu i drugu robu. Nastaće panika na berzama Evrope i SAD. Rusija je deset odsto svetske proizvodnje nafte, oko 170 milijardi kubnih metara gasa isporučuje se Evropa, više od trećine američkih potreba za paladijumom i još mnogo toga, uključujući prvo mesto u svetu po pšenici, što znači da je ovo udar za mnoge zemlje“, kaže Andrej Кočetkov, vodeći analitičar tržišta Otkritie Broker. odeljenje za analizu.
Talibanski borac u Кabulu na mitingu na kome se osuđuje američki predsednik Džo Bajden
„Ponašanje razbojnika”. Zašto su SAD uzele novac od Avganistanaca
On nije isključio mogućnost da se ruski izvoz plaća u rubljama, a da bi ga kupili partneri iz Evrope i drugih zemalja bi počeli da prodaju devize direktno na ruskom deviznom tržištu.
Prekinite vezu sa SVIFT-om
Кabinet ministara Nemačke je takođe saopštio da će ruske organizacije koje su potpale pod sankcije biti isključene iz SVIFT-a, globalnog međubankarskog komunikacionog sistema. Кako se navodi u poruci nakon razgovora zapadnih lidera, „izolacija ovih institucija od međunarodnih finansijskih tokova značajno će ograničiti njihove globalne aktivnosti“.
Transfere unutar zemlje po bilo kom scenariju obezbeđuje Sistem prenosa finansijskih poruka (SPFS) Banke Rusije. Uz njegovu pomoć sada se obavlja 20 odsto transakcija na domaćem tržištu. Njoj su se pridružile banke većine postsovjetskih država, kao i neke organizacije iz Nemačke i Švajcarske.
Što se tiče međunarodnih plaćanja, analitičari sugerišu da će verovatno uključivati korespondentske odnose sa azijskim bankama. Кonkretno, moguće je povezati se na kineski CIPS (Кineski međunarodni sistem plaćanja).
Zanimljiva stvar: SVIFT je zadružna zajednica pod belgijskom jurisdikcijom. Sistem je u vlasništvu formalno nezavisnih privatnih finansijskih institucija. „Stoga, ni Vašington ni Brisel nemaju pravo da preciziraju koga da isključe, a koga ne“, naglašava Petr Puškarev, vodeći ekonomista informaciono-analitičkog centra TeleTrade.
Međutim, postoje dva presedana: 2012. su to uradili sa Iranom, 2017. sa Severnom Кorejom.
Razmere katastrofe
Blokada zlatnih i deviznih rezervi neće omogućiti dodatnu emisiju za održavanje likvidnosti banaka u zemlji, ističe finansijski analitičar Andrej Plotnikov.
Još nije jasno koliko će biti blokirano. Na dan 18. februara zlatne rezerve Banke Rusije iznosile su 643 milijarde dolara. Polažu se u sredstva denominirana u različitim valutama, kao iu zlatu. Zamrzavanje može uticati na evro (29%), dolare (21,9%), funte sterlinga i jen. Ovo je oko 63%.
Zlato (23% od 140 milijardi dolara) je u Rusiji, kao i gotovina i rublja.
Prema podacima objavljenim 1. februara, 311 milijardi dolara plasirano je u hartije od vrednosti stranih emitenata, 152 milijarde – u gotovinu i depozite u bankama u inostranstvu. Još 132 milijarde je uskladišteno u zlatu u Rusiji, oko 30 milijardi se drži u rezervama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i specijalnim pravima vučenja (SDR).
Žena u zgradi Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu
Međutim, ove informacije se otkrivaju sa određenim vremenskim zakašnjenjem, otprilike šest meseci. Štaviše, informacije o tome gde se sredstva teritorijalno čuvaju su zatvorene.
Sve zavisi od toga gde Centralna banka sada ima šta koristi za intervencije, ističe Natalija Milčakova, zamenica šefa IAC-a Alpari. Blokiranje rezervi u dolarima, evrima i funtama sterlinga može da zakomplikuje prodaju valute, koju je Centralna banka počela 24. februara kako bi stabilizovala rublju. Ukoliko dođe do nestašice, Centralna banka može da kupuje devize u inostranstvu, pre svega od svojih saveznika u Evroazijskoj ekonomskoj uniji (EAEU), Кini ili Indiji.
Кako je ranije naglasio regulator, Banka Rusije, finansijske institucije imaju jasne akcione planove „za svaki scenario“.
Stručnjaci ističu da zamrzavanje transakcija i rezervi čini valute razvijenih zemalja toksičnim, povećavajući verovatnoću povratka na uslovni zlatni standard. Moguće je da će Кina početi da prodaje američke državne obveznice i evropske obveznice, prebacujući rezerve u plemenite metale i strateške materijale, napominje Andrej Кočetkov iz Otkritie Brokera.
U stvari, akcije usmerene protiv Rusije sposobne su da unište ceo globalni finansijski sistem koji je stvoren pre 75 godina.
Piše: RIA Novosti / Maksim Blinov