Na njivama u Vojvodini pali su prvi otkosi ječma i pšenice. Ječam u okolini Perleza je imao prinos od oko četiri i po tone po hektaru, a rane sorte pšenice u Mošorinu blizu šest tona po hektaru. Ugovori za prodaju u narednom periodu su oko 22 dinara za kilogram pšenice sa rokom isporuke narednog meseca, a za stočni ječam 18,5 dinara.
Žetva pšenice i ječma počela je dve do tri nedelje ranije od uobičajenog roka. Prvi prinosi ranih sorti pšenice u Mošorinu su bili negde oko pet tona po hektaru.
Juče je u okolini Perleza počela žetva ječma, a prinos je bio četiri i po tone po hektaru ječma, ali vlažnost ječma je nešto viša, oko 15 odsto i to može da bude problem rane žetve.
Prema rečima Sanje Mehandžić iz Poljoprivredne stanice Novi Sad, ova godina je vrlo specifična, visoke temperature su krenule rano s proleća i biljke su ušle u fazu da su spremne za žetvu.
O čemu ratari moraju da vode računa
“Da skrenem pažnju poljoprivrednim proizvođačima da vode računa kada će ući u žetvu pšenice, upravo zbog te vlage koja je visoka, znači da ne krenu suviše rano. Treba da spreme svoje kombajne adekvatno da bi svako zrno pokupili. Veoma je bitno da ne spaljuju žetvene ostatke, samim tim se uništavaju mikroorganizmi u oraničnom sloju. Ako palimo žetvene ostatke, to je kažnjivo i fizička lica mogu da snose kazne do 50.000, a pravna lica čak i do milion dinara”, upozorila je Mehandžićeva.
Klas u dobrom stanju
Milena Marčić, stručnjak za zaštitu bilja, ukazuje da je cvetanje pšenice krenulo, tri nedelje ranije u poređenju sa prošlom sezonom.
“S aspekta zdravstvenog stanja, klas je u izuzetno dobrom stanju, on je zdrav. Sad nismo uspeli ni da pronađemo simptome šturosti klasa fuzarioze, što je jako važno jer to je gljiva koja ima sposobnost sinteze mikotoksina u zrnu pšenice”, naglasila je Marčićeva.
Kolika je cena za pšenicu i ječam
Ono što naravno poljoprivrednike interesuje jeste cena, prodaja na produktnoj berzi. Ugovori za prodaju u narednom periodu su bili oko 22 dinara za pšenicu sa rokom isporuke narednog meseca.
Stočni ječam se protekle nedelje prodavao, odnosno zaključivan je ugovor za 18,5 dinara po kilogramu.
To su cene koje su za oko dva dinara po kilogramu više nego u istom ovom periodu pre godinu dana.
Izvor: RTS