Ostajemo pri principijelnom stavu kada je reč o jednostranom proglašenju nezavisnosti ‘Kosova’, poručio ambasador Svete stolice u Beogradu Santo Ganđemi.
Kompromis
Molimo se za to da se nađe rešenje koje je prihvatljivo za obe strane, mir i stabilnost o kojima sanjaju ovi narodi
Santo Ganđemi, apostolski nuncije
Pratimo dijalog
Nadbiskup Santo Ganđemi poručuje da Vatikan prati sva događanja u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa.
– Sveta stolica ostaje principijelna u svojim stavovima kada je reč o jednostrano proglašenoj nezavisnosti tzv. ‘Kosova’. Što se tiče politike prema Srbiji, ona se nije menjala od susreta pape Franje i predsednika Vučića iz 2019. godine. Naravno da pratimo sve ono što se ovde dešava u dijalogu između dve strane i, takođe, kao vernici, molimo se za to da se nađe rešenje koje je prihvatljivo za obe strane, mir i stabilnost o kojima sanjaju ovi narodi – ističe Ganđemi, dodajući da se za nuncije nekada govorilo da su oni ‘papine oči, papine uši, a ponekad možda i papina usta’.
Neće ni oni, neće ni drugi
Dokle god Vatikan ne priznaje takozvano ‘Kosovo’, bar još 15 ili 20 zemalja neće priznati lažnu državu
Draško Đenović, verski analitičar
Komentarišući ove navode, verski analitičar Željko Injac kaže za naš list da je ovo interesantno jer Vatikan, i pored rata u Ukrajini koji je označio totalno ‘kanselovanje’ Rusije, ostaje pri istim stavovima po pitanju Kosova i Metohije.
– Ako smo do sada mislili da je odnos Vatikana prema Srbiji blagonaklon zbog Rusije, sada je jasno da Vatikan ima svoju dugoročnu politiku prema Balkanu i Srbiji. To ujedno znači da, bez obzira na to što se u svetu dešavaju geopolitička previranja, Vatikan neće menjati svoj odnos prema Kosovu i Metohiji i Srbiji i da mi kao država možemo ozbiljno da se oslonimo na podršku sa te strane – ističe Injac, dodajući da ipak Srbi imaju pomalo nepoverenja u Vatikan.
– Vekovno loše iskustvo sa zapadnim hrišćanima kod Srba uvek rađa podozrenje prema njihovim duhovnom centru, ali zaboravljamo da je Vatikan ujedno i država koja, kao i svaka druga, ima svoju politiku, strategiju, diplomatiju. Pritisci iz Prištine na Vatikan su beznačajni jer Priština nije ozbiljan politički faktor. Zanimljivije je to što Vatikan odoleva i pritiscima iz Brisela i Vašingtona i ostaje istrajan u svojim stavovima. No, treba imati u vidu da na Kosovu i Metohiji ima mnogo hrišćanskih svetinja i od ogromnog značaja za hrišćansko kulturno nasleđe, a Priština je pokazala šta misli o tome kad ih je palila. Vatikan to ne može odobravati – objašnjava Injac.
Dobri odnosi
Verski analitičar Đenović ocenjuje da je ovo rezultat principijelnosti Vatikana, ali i kontinuiranog diplomatskog odnosa između Srbije i Svete stolice.
– Dokle god Vatikan ne priznaje takozvano ‘Kosovo’, bar još 15 ili 20 zemalja neće priznati lažnu državu. Da je odnos Srbije i Vatikana dobar, svedoči i činjenica da je od obnove Beogradske nadbiskupije prvi put sada na njenom čelu nadbiskup sa naših prostora, jer je nadbiskup Ladislav Nemet rođen u Odžacima – zaključuje Nemet.
PUSTI SNOVI! Gervala: Grčka da prizna Kosovo
Donika Gervala, takozvana ‘kosovska ministarka spoljnih poslova’, rekla je da očekuje da bi Grčka ‘uskoro mogla da krene ka priznanju nezavisnosti Kosova’.
– Očekujem da bi Grčka uskoro mogla da krene ka priznanju jer ne vidim dilemu da li su Kosovo i Grčka partnerske države – kazala je Gervala, dodajući ipak da ‘Priština ne može da nameće svoju volju nezavisnoj i suverenoj državi’.
информер