Politički strateg: Zabrana Stejt departmenta na humanitarni odlazak diplomata pogoršava odnose između Rusije i Sjedinjenih Država
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je „neprijateljskom“ i „provokativnom“ odluku Vašingtona da ne dozvoli „humanitarni“ let da pokupi ruske diplomate kojima je naređeno da napuste SAD.
U saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, Moskva je upozorila da je odluka američke vlade još jedan udarac američko-ruskim bilateralnim odnosima „koji su već u žalosnom stanju“.
Da podsetim, Vašington je u sredu odbio da izda dozvolu za odlazak za specijalni let koji je trebalo da odveze ruske diplomate i njihove porodice kući. Ovaj potez je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nazvala „neprijateljskim“ :
„Bajdenova administracija je izabrala da potpuno ignoriše činjenicu da je, u stvari, reč o humanitarnoj akciji“, rekao je diplomata i dodao da je „avion trebalo da uleti i pokupi one naše diplomate koje je naručila Stejt department će napustiti Sjedinjene Države do kraja meseca.
Zaharova je istakla da „provokativno ponašanje” američke vlade neće ostati bez odgovora. Ona je dodala da je Moskva unapred upozorila Vašington da će Rusija, ako ne dozvoli da stigne let, odgovoriti, uključujući i asimetričan način.
Zašto je Stejt department išao da zaoštrava odnose sa Кremljom?
Zašto je Stejt department tvrdoglav i ne želi da pusti diplomate? Zašto bi? A kako ćemo naše diplomate izbaviti iz improvizovanog zatočeništva i kako da odgovorimo na „neprijateljski korak“?
Pravda.Ru je postavila ova pitanja političkom strategu Sergeju Markelovu .
Prema njegovim rečima, zabrana izvoza naših diplomata iz SAD specijalnim avionom je još jedan primer sve veće složenosti diplomatskih, i ne samo, odnosa Rusije i SAD.
„Šta se na kraju desilo? Demantovano zbog činjenice da postoji velika odluka SAD da zabrani letove ruskih avio-kompanija.
Šta je posledica ove odluke? Sve ruske diplomate moraju da lete sa logističkim resursima koji su danas dozvoljeni: u stranim avio-kompanijama kroz evropske zemlje ili kroz Bliski istok. I nije bitno da li će to biti redovni ili specijalni letovi.
Jasno je da je ovo igra mišića pred nama. Ali činjenica ostaje. Pustite diplomate – biće oslobođeni. Najverovatnije će diplomate i njihove porodice napustiti SAD različitim letovima – neko kroz Evropu, neko kroz Tursku, neko kroz Emirate. Postoji mnogo opcija.”
Što se tiče odgovora Rusije na „još jedan neprijateljski korak“, kako je ocenila Marija Zaharova, onda će, prema mišljenju političkog stratega, neke varijante naših logističkih ili skoro logističkih odgovora u odnosu na američke diplomate ili u odnosu na sve diplomate neprijateljskih zemalja verovatno biti izabran .
Već je bilo presedana
Od početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, jedan broj zapadnih zemalja proterao je, ukupno, nekoliko stotina ruskih diplomata. Кremlj je odgovorio na isti način, pokazujući predstavnike ovih zemalja do vrata.
Što se tiče SAD, dve zemlje su zbog pogoršanja odnosa Vašingtona i Moskve međusobno proterale osoblje diplomatskih misija jedne druge nekoliko godina pre početka ukrajinskog sukoba. Štaviše, američke vlasti su više puta optuživale ruske diplomate za špijunažu, što Moskva dosledno negira.
Najnovija epizoda, koja je postala povod za diplomatski skandal, povezana je sa odlukom Stejt departmenta u avgustu 2021: ruske diplomate koje su bile u zemlji više od tri godine morale su da odu. Vašington je insistirao da ovo nije proterivanje, već pooštravanje pravila sa ciljem da Rusija menja svoje diplomate istom frekvencijom kao i američka ambasada u Moskvi.
Prva 24 ruska predstavnika napustila su Ameriku početkom septembra 2021. godine.
Još 27 ruskih diplomata i članova njihovih porodica odleteli su kući 30. januara 2022. godine.
Očekuje se da će još 28 zaposlenih u ambasadi napustiti Sjedinjene Države 30. juna.