Suočene sa rastućim cenama energije i potencijalnim nestankom struje, mnoge vlade EU ublažavaju pravila o seči drva i ohrabruju ljude da spaljuju drva da bi im kuće bile tople
Ekološki aktivisti kažu da ovo predstavlja katastrofu za ionako ugrožene šume u Evropi i pozvali su evropske države da se suzdrže od takvih poteza.
Nevladine organizacije i naučnici upozoravaju da potrošnja više drva za gorivo rizikuje desetkovanje šuma koje je sve manje i povećanje nelegalne seče — tvrdnju koju drvna industrija snažno odbacuje.
Seča zaštićenih šuma kako bi se garantovala energetska sigurnost je „ludo” i „veoma, veoma destruktivno”, rekla je Katalin Rodič, aktivistkinja za biodiverzitet u Grinpisu u Mađarskoj, koja je istakla da su šume u Mađarskoj već bile oštećene ekstremnim vrućinama ovog leta.
Zemlje su oštro podeljene oko uloge šuma u postizanju zelenih ciljeva bloka.
Aktivisti kažu da seča drva i plantaže monokultura mogu naštetiti biodiverzitetu i da će otežati postizanje klimatskih ciljeva, jer šume trenutno deluju kao glavni filter ugljen dioksida. Oni takođe ističu da se sagorevanjem drveta oslobađaju štetni zagađivači, uključujući male čestice koje se lako udišu, što je povezano sa brojnim zdravstvenim stanjima.
Sada neke od najšumovitijih evropskih zemalja dozvoljavaju veću seču kako bi ublažile udar energetske krize i podstakle sagorevanje drveta kako bi se uštedelo na oskudnijim resursima poput gasa — čak i ako to znači smanjenje zaštite šuma.
„Evropa će ove godine spaliti znatnu količinu drveta“, rekao je Martin Pigeon, aktivista za šume i klimu iz nevladine organizacije Fern, dodajući da će paljenje verovatno biti rekordno i da će šume doživeti „veoma, veoma mračnu zimu .”
Portparol Evropske komisije rekao je da je Brisel „svestan” medijskih izveštaja koji upozoravaju na potencijalno povećanje seče u zemljama poput Mađarske, ali ne može da potvrdi da postoji porast i da ima bilo kakve crte za energetsku krizu.
Iako se seča nije povećala u Švedskoj i Finskoj, problem će biti posebno akutan u centralnoj i istočnoj Evropi.
U Rumuniji, gde više od polovine stanovništva već greje svoje domove na drva, vlada je ograničila cenu ogrevnog drveta kako bi račune za struju održala niskim – mera za koju neprofitna organizacija VVF upozorava da bi mogla da podstakne nelegalnu seču. Rumunija je već podvrgnuta postupku EU za kršenje zakona jer nije zaustavila nelegalnu seču u svojim zaštićenim šumama.
Slovačka je već zabeležila porast nelegalne seče i krađe drveta tokom leta, prema izveštajima lokalnih medija.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay