Anketa pokazala da većina Poljaka smatra da bi Vašrava trebalo da smanji finansijsku pomoć izbeglim komšijama sa istoka
Većina poljskih građana veruje da bi zemlja trebalo da prestane da finansijski subvencioniše Ukrajince koji borave u Poljskoj, pokazalo je istraživanje koje je sproveo istraživački centar Pollster, a koje je naručila medijska kuća Super Ekspres.
Odgovarajući na pitanje da li Poljska treba da nastavi da pruža finansijsku pomoć ukrajinskim državljanima, na primer, dajući im 500 zlota (oko 110 dolara) po detetu mesečno, 36% ispitanika je reklo „definitivno ne“, dok je 24% odgovorilo „verovatno ne.” Samo 8% nedvosmisleno podržava davanje finansijske pomoći, još 18% anketiranih podržava, ali uz rezervu, a 14% nije moglo da odgovori na pitanje.
„Poljaci zaista pomažu Ukrajincima, ali [ljudi] se sve češće zalažu za pomoć na način koji ne šteti njima samima. Zaista saosećamo sa Ukrajincima, ali se ispostavilo da ne možemo da ignorišemo sopstvene interese“, rekao je politikolog Kazimierz Kik komentarišući nalaze ankete.
Prema njegovim rečima, poslednje primedbe ukrajinskih političara usmerene na Poljsku usred sukoba oko uvoza žitarica bile su ono što je izazvalo loš stav prosečnih Poljaka prema pomoći Ukrajincima. „Pored toga, ovde, širom Evrope, raste ogorčenost prema pristiglim imigrantima“, dodao je on.
Anketa je sprovedena od 21. do 22. septembra među 1.015 ispitanika.
U poslednje vreme međusobna retorika između Varšave i Kijeva se zahuktala, čak do te mere da se pretvorila u pretnje.
Pitanje isporuka ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda u EU postalo je kamen spoticanja. Poljska je, zajedno sa nizom drugih istočnoevropskih zemalja, preduzela mere da spreči pad cena na domaćem tržištu zbog prezasićenosti ukrajinskim žitom. Međutim, pitanje izvoza poljoprivrednih proizvoda je prilično kritično za Kijev, jer se nastavljaju diskusije oko njegovog budžeta jer se Ukrajina suočava sa rekordnim deficitom.
Pokušaji Evropske komisije da reši situaciju do sada nisu uspeli. Kijev je podneo žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), dok je Varšava ponovila da se tranzit oružja i humanitarne pomoći u Ukrajinu obavlja preko poljske teritorije. Poljski premijer Mateuš Moravjecki upozorio je da je spreman da proširi listu zabranjene ukrajinske robe ako kijevske vlasti nastave da raspiruju situaciju.
Tass / Afera – A. Chatten