Takođe smatraju i da Lukašenko blefira kada govori o ratu
Poljski vojni stručnjaci ovih dana detaljno se bave promenom ruske ratne taktike u Ukrajini, izazvanom višenedeljnim uspesima ukrajinske vojske na istočnom i južnom frontu. Mediji donose i informacije o generalu Sergeju Surovikinu, novoimenovanom glavnom komandantu vojske Rusije u Ukrajini. On se u poljskim medijima smatra jednim od glavnih zagovornika nekontrolisanih artiljerijskih napada na civilne i industrijske objekte u Ukrajini i upotrebe taktičkog nuklearnog oružja. Poljski listovi – „Politika”, „Gazeta viborča” i „Žečpospolita” – iznose niz informacija iz biografije Surovikina koji je bio učesnik neuspelog državnog udara1991. da bi zatim, kako navode, gradio karijeru kroz čitav niz incidenata i problematičnih situacija i sa smrtnim slučajevima među potčinjenim oficirima. Ovaj ruski general se, od strane poljskih analitičara, smatra idealnom osobom za „novu Putinovu ratnu taktiku koja bi trebalo da neutrališe čitav niz dosadašnjih komandnih i logističkih grešaka ruske vojske Ukrajini”. Pored toga, ocenjuje se da će Surovikin, s obzirom na njegove prethodne komandne pozicije u ruskom vojnom vazduhoplovstvu, pokušati da značajnije doprinese boljoj koordinaciji avijacije sa pešadijom. Analitičari ukazuju i da su u dosadašnjim borbama Rusi samo delimično koristili avijaciju, ne samo zbog straha od ukrajinskog protivvazdušnog naoružanja, već i zbog njene slabe efikasnosti u sadejstvu sa pešadijom.
Nekadašnji generali vojske Poljske smatraju da je ruski predsednik Putin „organizovanjem lažnih referenduma” u Donbasu, Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti uz izrečene pretnje o upotrebi nuklearnog oružja uspostavio „opasnu igru nerava” gde je, kako kažu, potrebno pažljivo analizirati posledice takvih eventualnih poteza i za samu Rusiju. Brigadni general u penziji i vojni pilot Tomaš Drevnjak, koji je pre tri decenije imao saradnju sa ruskim kolegama, tvrdi da je „ruska vojska danas predvidljivija od Putina” i da je ona „posle poraza u Avganistanu, sistemske korupcije tokom devedesetih godina danas prilično traumatizovana”. Drevnjak smatra da je Putinova odluka o delimičnoj mobilizaciji uz pretnje nuklearnim udarima zakasnela odluka na ratnu situaciju u kojoj „ukrajinska strana ima brojnije i motivisanije snage, opremljene najsavremenijim zapadnim naoružanjem”. Opšte je mesto u izveštajima poljskih analitičara da Rusija ne može da ispuni sopstvene ratne ciljeve u Ukrajini i da u ovoj fazi rata ruski predsednik Putin nastoji da konsoliduje sopstvenu poziciju preko kreiranja atmosfere „permanentnog straha od nuklearnog rata” i snaženjem „defanzivne pozicije uz pomoć delimične mobilizacije”.
S druge strane, ukrajinska pozicija na ratištu ocenjuje se kao sve stabilnija, čemu bi, kako se smatra, trebalo da doprinese povratak oko deset hiljada obučenih vojnika u Velikoj Britaniji, kao i novi kontingenti oružja i opreme sa Zapada. Međutim, bez obzira na spremnost političkog i vojnog vrha Ukrajine da ne pristane na teritorijalne ustupke, vojni stručnjaci u Poljskoj ocenjuju na će na ovo pitanje značajno uticati i buduće odluke SAD i njihovih saveznica oko pomoći Ukrajini. Vojni ekspert i nekadašnji diplomata Pjotr Lukašjevič ukazuje da su „SAD spasile Ukrajinu od propasti” koja bi se, kako navodi, desila oko mesec dana od početka rata. Ovaj analitičar smatra da bi bez pomoći američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajina „postala žrtva ruske agresije u vremenima evropske omamljenosti energetskom krizom”.
U poljskim medijima detaljno se analiziraju i potezi Belorusije u vezi sa eskalacijom rata u Ukrajini, kao i informacije opozicionih krugova u ovoj zemlji, navodnoj skrivenoj mobilizaciji. Maksim Rust, predavač i istraživač Istočnoevropskog instituta iz Varšave ocenjuje da beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko „igra na staru kartu pokazivanja stalne lojalnosti Rusiji”. Rust smatra da Belorusija, bez obzira na pojačanu retoriku Lukašenka, „želi da manevriše, ali bez aktivnog učestvovanja u ratu”. Ipak, ovaj analitičar veruje da se beloruskom predsedniku sve više smanjuje manevarski prostor. Ruski list „Izvestija” inače je objavio izjavu ministra spoljnih poslova Belorusije Vladimira Makeja o uvođenju „režima antiterorističke operacije”, što je odmah demantovano od strane Lukašenka. To bi, kako se smatra u Varšavi, mogao da bude još jedan dokaz pritiska Rusije na zapadnu saveznicu, u cilju njenog aktivnog ratnog savezništva. Pored toga, ocenjuje se da u političkom i vojnom vrhu Belorusije ne postoji raspoloženje za vojno učestvovanje ove zemlje u sukobu u Ukrajini.
POLITIKA