Donald Tramp, predsednik Sjedinjenih Američkih Država, odlučio je da pomiluje bivšeg guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića, koji je ranije osuđen za korupciju.
Odluka je izazvala značajnu pažnju javnosti, budući da je Blagojević u prošlosti bio umešan u ozbiljan politički skandal vezan za pokušaj prodaje mesta u Senatu koje je ostalo upražnjeno nakon što je Barak Obama pobedio na predsedničkim izborima 2008. godine.
Tramp je u svom obraćanju istakao da je Blagojević bio žrtva nepravde i da smatra da mu je učinjena ogromna šteta.
Blagojevićev politički uspon i pad
Rod Blagojević, nekadašnji demokrata i guverner Ilinoisa, bio je smatran perspektivnim političarem sve do trenutka kada je otkriveno da je zloupotrebio svoj položaj i pokušao da „unovči“ imenovanje novog senatora umesto Obame.
Njegov skandal je izazvao buru u američkoj javnosti, a on je ubrzo smenjen sa funkcije guvernera 2009. godine. Nakon toga je pokrenut sudski proces, u kojem je 2011. godine proglašen krivim po više tačaka optužnice za korupciju.
Osuđen je na 14 godina zatvora, ali mu je Tramp u svom prvom mandatu, 2020. godine, ublažio kaznu, omogućivši mu da izađe iz zatvora nakon odsluženih osam godina.
Tramp: Blagojević je pretrpeo nepravdu
Tokom ceremonije potpisivanja pomilovanja u Ovalnom kabinetu, Tramp je naglasio da Blagojević nije zaslužio tako oštru kaznu i da je njegov slučaj primer kako pravosudni sistem može biti nepravedan.
„Pretrpeo je strašnu nepravdu,“ rekao je Tramp, dodajući da je kazna bila nesrazmerno velika u odnosu na druge slične slučajeve političke korupcije. Prema Trampovim rečima, Blagojević je već platio visoku cenu i zaslužuje drugu šansu.
Šansa za novu diplomatsku karijeru?
Jedno od najzanimljivijih pitanja koje je Tramp dobio tokom potpisivanja pomilovanja odnosilo se na mogućnost da Blagojević postane američki ambasador u Srbiji.
Ova tema je u javnosti dobila na značaju nakon spekulacija da bi on mogao biti postavljen na tu funkciju. Kada su ga novinari pitali da li razmatra takvu mogućnost, Tramp je odgovorio: „Ne, ali razmotriću. Sada je čistiji od bilo koga u ovoj prostoriji.“
Ova izjava je izazvala različite reakcije, budući da se u njoj naslućuje mogućnost da bi Blagojević mogao dobiti neku značajnu državnu funkciju, uprkos kontroverznoj prošlosti.
Blagojević je, s druge strane, demantovao tvrdnje da bi mogao postati ambasador u Srbiji, ali spekulacije u vezi s tim nisu u potpunosti prestale. Ako bi do takvog imenovanja došlo, to bi svakako bila neobična situacija, s obzirom na njegovu prošlost i činjenicu da je bio osuđen za korupciju.
Pravna i politička implikacija pomilovanja
Tramp je tokom svog drugog mandata već pomilovao više od 1.500 osoba, uključujući i one koje su bile povezane sa upadom u Kapitol 6. januara 2021. godine.
Njegova politika pomilovanja pokazuje da je spreman da koristi ovo predsedničko pravo u velikom obimu, često opravdavajući svoje odluke tvrdnjom da se radi o žrtvama nepravednog sistema.
Pomilovanje, prema američkim zakonima, ne znači da se krivica u potpunosti briše, ali obično uklanja određene pravne posledice, uključujući zabranu glasanja, kandidovanja za javne funkcije, posedovanja oružja i drugih građanskih prava.
Ipak, u slučaju Blagojevića, postoji pravna komplikacija – njemu je 2009. godine, nakon opoziva, zabranjeno da ikada više obavlja javnu funkciju. Ova zabrana ostaje na snazi, a prošle godine je savezni sudija odbacio njegovu tužbu u kojoj je tvrdio da mu je tom odlukom povređeno ustavno pravo.
Takođe, Blagojević je izgubio advokatsku licencu, što je odluka koja ostaje na snazi bez obzira na Trampovo pomilovanje. Kancelarija tužioca za pomilovanja pri Sekretarijatu pravde saopštila je da se rezultat pomilovanja ne može osporiti, ali da to ne menja odluke državnog pravosuđa koje su donesene ranije.
Medijske reakcije i politički uticaj
Odluka Donalda Trampa da pomiluje Roda Blagojevića izazvala je podeljene reakcije. Dok su neki pozdravili njegov potez i istakli da je Blagojevićeva kazna bila previše oštra, drugi su kritikovali Trampa tvrdeći da on koristi predsedničko pravo pomilovanja da bi nagrađivao političke saveznike i ljude koji mu mogu biti korisni.
Neki analitičari su primetili da bi Tramp mogao koristiti sličnu strategiju i u drugim slučajevima kako bi jačao svoju političku bazu i uticaj.
S obzirom na to da je Blagojević u prošlosti bio demokrat, njegovo pomilovanje takođe može biti viđeno kao pokušaj Trampa da pridobije glasove određenih glasačkih grupa u Ilinoisu i šire.
Trampova strategija pomilovanja uvek je bila deo njegovog političkog brenda, jer njime demonstrira svoju moć i nezavisnost od establišmenta, šaljući poruku da je spreman da ispravi, kako on to vidi, nepravedne odluke sistema.
Šta dalje za Blagojevića?
Iako je sada pomilovan i tehnički slobodan čovek, Blagojević se suočava s mnogim ograničenjima. Njegova politička karijera je praktično okončana još 2009. godine, a zbog gubitka advokatske licence ne može se baviti ni pravom.
Moguće je da će se posvetiti medijima, pisanju ili javnim nastupima, ali ostaje neizvesno da li će ponovo pokušati da se uključi u politiku na neki način.
Jedno je sigurno – Trampovo pomilovanje vratilo ga je u centar pažnje američke javnosti, ali da li će mu to doneti nove mogućnosti ili ga samo podsećati na prošle greške, ostaje da se vidi.
Ne mari za tradicionalne političke norme
Pomilovanje Roda Blagojevića još jednom pokazuje da Tramp ne mari za tradicionalne političke norme i da koristi svoje predsednička ovlašćenja na način koji odgovara njegovoj političkoj agendi.
Ovaj potez takođe otvara brojna pitanja o pravdi, političkoj odgovornosti i budućim potezima administracije Donalda Trampa, dok spekulacije o mogućnosti da Blagojević postane ambasador u Srbiji ostaju samo deo političkih teorija koje za sada nisu dobile zvaničnu potvrdu.
Webtribune.rs