KAKO SU MUDŽAHEDINI NAMAGARČILI SUBNOR
Predstavnici ugledne boračke organizacije SUBNOR, koji iznad svega poštuju lik i delo Josipa Broza Tita,otišli da polože venac na spomenik antifažizmu, u BiH, a domaćini ih uputili I da polože vence na spomenik mudžahedinima koji su klali srpki narod tokom rata u BiH 1992-1995…
Zvuči neverovatno da su poštovaoci narodno oslobodilačke-partizanske borbe, i antifašističkih tradicija, iz SUBNORA Srbije nedavno otputovali u Federaciju BiH i tamo položili vence na spomenik koljačima srpskog naroda i neprijateljima Republike Srpske.(27.jula)
Savo Orelj, predsednik SUBNOR-a Kikinda i odbornik u tamošnjem gradskom parlamentu, Miodrag Tadić policajac u penziji i Jasmina Tadić zaposleno lice u SUBNOR-u, o trošku poreskih obveznika Srbije otišli su u Federaciju BiH da obeleže Dan ustanka BiH u Drugom Svetskom ratu. Tamošnji domaćini su ih zvanično poveli da polože vence na antifašističke spomenike BiH. Nisu im rekli da oni “fašistima” smatraju herojsku vojsku Republike Srpske, dok Republiku SRpsku vide kao genocidnu tvorevinu.
Odveli su ih kao naivnu seosku mladu do spomnika muslimanskim vojnicima i vojnim jedinicama iz rata 1992-1995 u BiH, drug Orelj, Tadić i Tadićeva, uredno su položili vence i odali im počast. Istina oni jesu prvobitno mislili da se odaje počast partizanskim borcima iz Drugog svetskog rata, ali kada su polagali vence bilo im je jasno da odaju počast i palim hordama Alije Izetbegovića…
Sve ovo se brzo pročulo u Kikindi, pa su mnogi počeli da postavljaju pitanja, kao naprimer:
“Zašto su predstavnici SUBNOR-a iz Vojvodine i Kikinde, službenim vozilom gradske uprave išli u Banoviće (BiH) i tom prilikom položili cveće na spomenik 2.korpusu Armije Federacije BiH koji je zaslužan za najveća zlodela nad srpskim narodom u BiH i Republici srpskoj?”
U Kikindi i okolini živi veliki broj, potomaka Srba iz tih krajeva, tako da je nezadovoljstvo veliko, rekli su našem novinaru koji je nedavno boravio u ovom gradu.
Poseban problem je što je Savo Oreljne samo pretstavnik SUBNORA, već i odbornik u gradskom parlamentu, a njegovi glasači sigurno nisu dali podršku za ovakvo ponašanje.
Može se pretpostaviti da su predstavnici SUBNOR-a bili narodski rečeno nasankani od strane domaćina iz BiH i da su misleći da polažu cveće na spomenik stradalima iz NOB-a to zapravo učinili vojnicima koji su od 1992. do 1995. činili zločine nad Srbima u Bosni.
Da je Orelj, lepo dao saopštenje da su prevareni i da su u strahu za svoj život položili vence na spomenik Alijinih “Crnih labudova” ne bi bilo ni povoda za pisanje ovog teksta. Ipak Orelj je suprotno tome na fejsbuku napisao da je znao šta radi:
-Kod njih je rešeno da podjednako obeležavaju sve datume iz svih ratova i tom prilikom su polagali vence za period od 1941-1945. kao i poginulim njihovim meštanima u periodu od 1992. do 1995. godine. Nalaze se na istoj lokaciji i mi smo postupili samo ljudski u cilju dobrosusedskih odnosa. Građanski rat, sve tri strane su međusobno ratovale, ginule i trgovale i ko zna više ko je od čijeg metka završio.
I dok su te žrtve (obični meštani, radnici, omladinci) platili glavom, političari, krivi za sva ta događanja, punili su svoje džepove i obezbedili potomke. I danas, u tim istim Banovcima u istim jamama rudnika, zajedno i složno rade Srbi, Hrvati i Muslimani, opet kao nekad i svako od njih na svoj način žali svoje najmilije, osuđujući “one gore” jer nije rata građanskog trebalo biti”, piše doslovce Savo Orelj na svom profilu i dodaje da smatra da ratne sekire treba da zakopavamo, rane da zaceljujemo i radimo sve, da nam se nikad, to zlo ne ponovi.
Polemike među građanima Kikinde povodom ovog događaja ne prestaju, ni u kafana ni na društvenim mrežama, mnogi bi voleli da Orelj podnese ostavku i povuče se iz javnog života. Mada su veće šanse da u skladu sa njegovim stavom o građenju mostova i dobro susedskih odnosa, on ode na koncert Dina Merlina koji u novembru dolazi u Beograd i tamo zapeva čuvenu Dinovu pesmu, “Vojnik sreće”