Vest o govoru potpredsednika Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića na Globalnom forumu o saradnji u oblasti javne bezbednosti u kineskom gradu Lianjungang donosi važne poruke o strateškom partnerstvu Srbije i Kine, kao i o ulozi Srbije u novom globalnom bezbednosnom okviru.
Dačić je iskoristio ovu priliku da naglasi da Srbija, uprkos izazovima globalne nestabilnosti, nastavlja da jača saradnju s Kinom, koju je nazvao dokazanim prijateljem Srbije.
Jedna od ključnih tačaka njegovog izlaganja bila je isticanje „čeličnog prijateljstva“ između Srbije i Kine, prijateljstva koje se temelji na deceniji intenzivne ekonomske saradnje, međusobnom poverenju i podršci u pitanjima od strateškog značaja za obe zemlje.
Dačić je podsetio da je Srbija aktivni učesnik kineske inicijative „Pojas i put“ već više od deset godina, a Srbija je u maju ove godine imala čast da ugosti kineskog predsednika Si Đinpinga.
Dačić je naglasio da je ova poseta bila prilika da se vidi koliko kineski predsednik uživa podršku i popularnost među srpskim narodom, kao i da postoji snažna podrška inicijativi „Pojas i put“.
Takođe, podseća na značajan sporazum koji su potpisali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kineski predsednik, kojim su produbljeni sveobuhvatni strateški odnosi dve zemlje i postavljen temelj za dalje jačanje saradnje u novoj eri.
U tom kontekstu, Dačić je naglasio da Srbija veoma ceni kinesku podršku u očuvanju teritorijalnog integriteta po pitanju Kosova i Metohije, što predstavlja jedno od najvažnijih političkih i nacionalnih pitanja za Srbiju.
Poseban akcenat stavljen je na saradnju u oblasti javne bezbednosti, gde Srbija i Kina zajedno rade na raznim projektima. Dačić je istakao da su potpisani brojni sporazumi između dva ministarstva unutrašnjih poslova, čime su omogućene zajedničke policijske patrole u turističkim područjima Srbije, obuke i treninzi.
On je takođe naglasio važnost zajedničkih napora u suzbijanju transnacionalnog kriminala, koji uključuje trgovinu ljudima, trgovinu oružjem, narkoticima i pranje novca.
Dačić je podsetio da su Srbija i Kina uspele da rešavaju problem organizovanih kriminalnih grupa na teritoriji Srbije, naglasivši da nijedna kriminalna grupa, bilo srpska ili kineska, neće moći da ugrozi bezbednost građana.
On je, takođe, najavio nastavak zajedničkih patrola kineskih i srpskih policajaca, kao i nove zajedničke vežbe specijalnih jedinica, koje su planirane u Guangdžouu. Ovi projekti pokazuju posvećenost obe zemlje jačanju bezbednosti u svetlu sve intenzivnijih ekonomskih i političkih odnosa.
Globalni forum na kojem je Dačić govorio stavlja u fokus rastuću ulogu Kine na međunarodnoj sceni, naročito u multipolarnom svetu, gde Kina preuzima ulogu jednog od vodećih aktera u globalnoj bezbednosti.
Srbija vidi svoju ulogu kao ključnog partnera Kine u ovoj oblasti, podržavajući Globalnu bezbednosnu inicijativu koju je Kina predložila. Dačić je naglasio da je Srbija uvek bila za mirno rešavanje sukoba i za poštovanje principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih zemalja, u skladu s principima Ujedinjenih nacija.
Još jedna ključna tema bila je važnost izgradnje bezbednosnog koridora duž novog ekonomskog puta svile, čime se dodatno povezuje bezbednost i ekonomska saradnja.
Dačić je naveo primere kineskih kompanija kao što su Ziđin, Hbis, CMEC, Šandong, Kosko, Huavei, Sjingju, koje su investirale u Srbiju i time ubrzale regionalni razvoj zemlje.
On je naglasio da su kineske investicije postale ključne za ekonomski razvoj Srbije, i da saradnja sa Kinom predstavlja ne samo ekonomski, već i bezbednosni temelj za budućnost.
Konačno, Dačić je istakao da Srbija ostaje posvećena očuvanju stabilnosti u regionu jugoistočne Evrope, kao i na globalnom nivou. Prema njegovim rečima, Srbija teži da bude deo rešenja, a ne problema, i da doprinese izgradnji bezbednijeg sveta kroz dijalog i saradnju sa svim zainteresovanim stranama.
Takođe, naveo je da Srbija radi na stvaranju bezbednog ambijenta za ekonomske projekte, što je ključan aspekt za održivi razvoj zemlje.
Sve ove poruke naglašavaju posvećenost Srbije unapređenju saradnje sa Kinom, kao i njenoj ulozi u novom multipolarnom svetu, u kojem globalna bezbednost i ekonomska stabilnost postaju sve više međusobno povezani. Dačićevo obraćanje na ovom forumu svedoči o tome da Srbija ne samo da vidi Kinu kao važnog partnera, već i kao ključnog aktera u budućnosti globalne bezbednosti i razvoja.
Webtribune.rs