Predsednik Zimbabvea Emerson Mnangagva je u specijalnom intervjuu za TASS na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF) najavio želju svoje zemlje da se pridruži BRIKS-u, objasnio zašto je ruski predsednik Vladimir Putin voljen na kontinentu i napomenuo da Afrika više nije uspavani džin i uskoro će „rikati kao lav“.
Vaša Ekselencijo, čast mi je što imam priliku da razgovaram sa vama. Za mene, ovaj intervju ima i veliku ličnu dimenziju. U četvrtak sam se vratio iz Afrike, gde sam posetio četiri zemlje u press pulu ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova. Za samo dve godine posetio sam jedanaest afričkih zemalja i svojim očima video da Afrika raste, na nekim mestima čak doživljava i eksplozivan rast. Zašto je to postalo moguće i kakva je uloga Rusije u tom procesu?
– Drago mi je da prepoznajete da Afrika raste. Afrika ima resurse da bude nezavisna, da se ažurira, da uvede tehnologiju. Istovremeno, Africi su potrebne veštine i globalni kapital koji bi joj pomogao da preskoči u modernizaciji i ekonomskom rastu. Naravno, različite afričke zemlje se razvijaju različitim tempom. Ali na kraju dana, možete videti da Afrika više nije uspavani džin. Ona ustaje. Ona će urlati kao lav, a male beskičmene države će se plašiti.
Mi u Rusiji kažemo da se posle decenija vraćamo u Afriku. Možete osetiti?
– Da. Mislim da mnoge zemlje to osećaju, posebno u pogledu politike Vladimira Putina. Mi u Zimbabveu smo veoma srećni i identifikujemo se sa spoljnom politikom predsednika Putina. Ona nema nameru da dominira bilo kojom državom – malom, velikom, razvijenom ili manje razvijenom. On ih sve podjednako poštuje i mi ga zbog toga volimo.
Ovde ste se sastali sa Putinom, učestvovali na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF). Koji su glavni zaključci koje možete izvući iz posete Sankt Peterburgu i šta je bilo glavno na sastanku sa Putinom?
– Sastali smo se jedan na jedan sa predsednikom Rusije i, naravno, razgovarali o odnosima Moskve i Hararea. Prišao sam ruskom predsedniku sa tezom da postoji mnogo oblasti u kojima možemo da sarađujemo, posebno u Zimbabveu. U poljoprivredi nam je potrebna dalja mehanizacija, a Rusija ima kapacitet da nas podrži u ovoj oblasti.
Drugo, suše su uobičajene u našim krajevima. Moramo da izgradimo više brana kako bismo, bez obzira na sušu, imali dovoljno resursa za navodnjavanje da sebi obezbedimo hranu domaće proizvodnje. A da bismo to uradili, potrebna su nam i đubriva.
Obavestio sam predsednika Putina da je na poslednjem samitu Afričke unije Zimbabve izabran za lidera afričkih zemalja u oblasti đubriva (Afrički centar za razvoj đubriva se nalazi u republici; Afrička unija je odlučila da ga ažurira i proširi svoju kapacitet – napomena TASS). U tom pogledu, želimo da sarađujemo sa Moskvom kako bismo postali održivo afričko čvorište za đubrivo.
Da li sam dobro razumeo da ćete vi biti glavna zemlja za distribuciju đubriva u Africi?
– Ne, mislim da je svaka od afričkih zemalja postavljena za lidera u jednom ili drugom aspektu afričke poljoprivrede ili ekonomije. Zimbabve je izabran kao takav za đubriva. Zato želimo da sarađujemo sa Ruskom Federacijom, jer Rusija ima odgovarajuće tehnologije i resurse u oblasti đubriva.
Razgovarao sam o tome sa predsednikom Putinom i on je voljan da nam pomogne da ispunimo svoju ulogu.
Rusko žito i đubriva su besplatno dopremani Zimbabveu. Očekujete li dalje takve isporuke?
– Zaista, iz Rusije smo dobijali i žito i đubrivo. Veoma smo zahvalni na tome i kao rezultat ovog snabdevanja imaćemo dobru žetvu jer imamo dovoljno đubriva. Ali biće nam potrebno više zaliha, a Rusija nam daje niže cene i pogodnije načine plaćanja nego bilo gde drugde. Dakle, zadovoljni smo postojećim dogovorima i mogućnostima.
Da bi se dve zemlje i dva naroda bolje razumeli, važno je da putuju jedni u druge i da se viđaju. Da li je Zimbabve zainteresovan za direktne letove sa Rusijom i da li je ovde moguće postići dogovor?
– Znate, u ovom slučaju to je kao interakcija između velikog brata i malog. Ruska Federacija ima mogućnost da leti do Zimbabvea, ali mi nemamo: nemamo takve letelice. Ali govoreći konceptualno i politički, to je ono što ja radim.
Proces je u toku, ali treba da proučimo da li ima smisla sa ekonomske tačke gledišta. Jer pokretanje letova bez ekonomskog opravdanja neće uspeti. Ali uspostavljanje vazdušnog saobraćaja bi bilo veoma korisno.
Rusija i Zimbabve takođe sprovode vojno-tehničku saradnju. Kako vidite njegovu budućnost?
– Zapravo, glavne oblasti naše saradnje su nauka i tehnologija. To je oblast koju razvijamo, ne vojnu saradnju, već naučnu i tehnološku saradnju. Šaljemo naše studente u Rusiju da proučavaju ove oblasti i veoma smo zadovoljni ovom saradnjom.
Transfer tehnologije je od velikog značaja za većinu afričkih zemalja. Koje su ruske tehnologije danas najinteresantnije i najznačajnije za Zimbabve?
– Razvijene zemlje, uključujući i Rusku Federaciju, izgrađene su na osnovu razvoja nauke. Dakle, ako Zimbabve želi da se razvija, moramo da promovišemo nauku i tehnologiju. U svim našim nastojanjima moramo da promovišemo nauku i tehnologiju – u poljoprivredi, ekonomiji, obrazovanju, inovacijama. Želimo da se razvijamo.
Ne moramo ponovo da izmišljamo točak, ali moramo da preskočimo razvoj Zimbabvea na osnovu onoga kroz šta su druge zemlje već prošle i samo treba da dovedemo takve tehnologije u svoj kontekst.
Planirate li da pošaljete još studenata u Rusiju?
– Već imamo stotine studenata koji ovde studiraju, a najviše ih je tehničkog smera. Želimo da znanje koje steknu ovde vrate u Zimbabve. Naravno, imamo studente u drugim zemljama, jer su nauka i tehnologija stub razvoja.
Koliko znam, Zimbabve je zainteresovan za ulazak u BRIKS. Da li ste razgovarali o ovoj temi sa predsednikom Putinom?
– Da, pomenuo sam to na tet-a-tet sastanku sa predsednikom Putinom i rekao mu da sam o tome već razgovarao sa komšijom i bratom, predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafozom. Dakle, da, razgovarao sam o tome sa Putinom, to je naša težnja.
Rusija ove godine predsedava BRIKS-om. Da li vidite spremnost Moskve da podrži vašu prijavu?
– Rekao bih da nijedna od zemalja BRIKS-a nije antizimbabveanska, sve su veoma, veoma podržavaju našu zemlju. Nema problema sa ovim. To može biti Indija, Južna Afrika ili Brazil – osećam se prijatno u svim ovim zemljama.
Izvor: Tass
© Vladimir Smirnov/ TASS
Ilja Ermakov