… zbog Malvinskih ostrva – sad kao brane međunarodno pravo?!
Britanski premijer Riši Sunak kritikovao EU što je Foklandska ostrva – koja pripadaju Argentini – nazvala „Malvinskim ostrvima“
Riši Sunak je kritikovao EU zbog njenog „izbora reči koji je za žaljenje” nakon što se činilo da Brisel podržava ime koje Argentina koristi za Foklande.
Dauning strit je reagovao nakon što su lideri EU koji su prisustvovali samitu u Briselu podržali deklaraciju koju podržava Argentina i koja koristi ime Malvinska ostrva umesto Foklandska ostrva.
Reč je o ostvrima koji se na španskom zovu Malvinska ostrva a za koja Britanci insistiraju da ih zovu Foklandska. Ostrva su bila predmet rata Britanije i Argentine 1982, kada je London poslao mornaricu na 14.000 kilometara udaljeni arhipelag kako bi odbranio svoju „suverenost“. Iako Argentina polaže pravo na ostrva po istorijskim sporazumima, London to ne priznaje.
Britanske diplomate sada traže od EU da „razjasni” svoj stav, dok je Buenos Ajres pozdravio „diplomatski trijumf” nakon što je deklaracija dogovorena na sastanku lidera EU sa kolegama iz bloka Selac iz Latinske Amerike i Kariba u utorak.
Portparol Evropske službe za spoljne poslove – diplomatske službe EU – kasnije je rekao da blok nije promenio svoje stavove o spornom arhipelagu jer nije imao mandat od saveta država članica.
Sunakov zvanični portparol rekao je: „Premijerov stav je da bi bilo potpuno neprihvatljivo da EU dovodi u pitanje pravo Foklandskih ostrva da odlučuju o svojoj budućnosti.
„Da budemo jasni, Foklandska ostrva su britanska, to je bio izbor samih ostrvljana. EU je sada s pravom pojasnila da se njihov stav o Foklandima nije promenio nakon njihovog žalosnog izbora reči“.
Portparol je dodao da je 99,8 odsto ostrvljana koji su učestvovali na referendumu 2013. glasalo za zadržavanje statusa Foklanda kao prekomorske teritorije Ujedinjenog Kraljevstva.
U dijelu deklaracije samita EU i zemalja Latinske Amerike stoji: „Što se tiče pitanja suvereniteta nad Malvinskim/Folklandskim ostrvima, Evropska unija je primila k znanju istorijski stav zasnovan na važnosti dijaloga i poštovanja međunarodnog prava u mirnom rešenju sporova.”
Santjago Kafiero, argentinski ministar spoljnih poslova, rekao je u sredu da se njegova vlada nada da će „dodatno proširiti dijalog” sa EU o pitanju ostrva „na tragu ove deklaracije”.
On je dodao: „Ova zajednička deklaracija predstavlja dodatni poziv međunarodne zajednice Ujedinjenom Kraljevstvu da pristane da ispuni svoju obavezu da nastavi pregovore o suverenitetu sa Argentinom.
Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli zatražio je od EU da Foklande ne uključuje u deklaraciju, piše Fajnenšel tajms.
Izvori iz britanske vlade u četvrtak su istakli da je izveštavanje u argentinskim medijima primetilo da je EU insistirala da se njen stav o Foklandima nije promenio.
Teško je pratiti reakcije Britanije na ovaj slučaj a ne uvideti ironiju. Dok Britanci drže da je teritorija 14.000 kilometara udaljena od Londona „britanska“, iako nije po međunarodnom pravu, istovremeno osporavaju drugima pravo na svoju teritoriju. Zapravo, Britanci i u ovom slučaju – kao recimo i u slučaju Kosova i Metohije – konstantni: ne poštuju međunarodno pravo.
Afera / A. Chatten