Dok se Netfliks bori da zadrži glavu iznad vode, kompanija pokušava novi pristup punjenju svoje kase, očigledno okrećući leđa radikalno probuđenim levičarskim ideologijama, upozoravajući zaposlene da mogu da biraju da im se program koji ovaj striming servis proizvodi ili dopadne ili da ga mrze, ali ne da ga odbace.
U odeljku „Umetnički izraz“, Netfliks-ova ažurirana izjava o kulturi glasi: „Neće se svima svideti – niti će se složiti – sa svime u našoj usluzi. Iako je svaki naslov drugačiji, pristupamo im na osnovu istog skupa principa: podržavamo umetnički izraz stvaralaca sa kojima biramo da radimo; programiramo za raznovrsnu publiku i ukuse; i dozvoljavamo gledaocima da odluče šta je prikladno za njih, a ne da Netflik cenzuriše određene umetnike ili glasove“.
„Kao zaposleni podržavamo princip da Netfliks nudi razne priče, čak i ako nađemo da su neki naslovi u suprotnosti sa našim ličnim vrednostima. U zavisnosti od vaše uloge, možda ćete morati da poradite na naslovima za koje smatrate da su štetni. Ako vam je teško da podržite našu širinu sadržaja, Netfliks možda nije najbolje mesto za vas. ”
Čini se da je ovo odgovor, barem djelimično, na kritike levice na Netfliksu zbog produkcije specijalne stand-up komedije ‘TheCloser’ DejvaČapela, koji je demonizovan zbog svoje navodne transfobije, jer se šalio o trans ljudima. Emisija je izazvala otkaze, pa čak i insajdersku sabotažu od strane zaposlenih koji su nezadovoljni.
U međuvremenu, Netfliks je skočio u vrednost od oko 50 milijardi dolara, sa svojim padom vrednosti akcija i gubitkom od 200.000 pretplatnika u proteklom tromesečju, i sada očigledno traži načine da preokrene pad.
Kako je ukazao izvršni direktor Tesle i SpaceKs-a ElonMusk, Netfliks i društveno svesne korporacije poput Amazon Prime i Dizni Plus pate od „virusa probuđenog uma“, koji gura socijalnu pravdu na svoje gledaoce, kako unutar tako i van kompanije.
Čini se da je Netfliks odjednom postao svestan da se socijalna pravda ne prodaje – to je poziv za buđenje da će ljudi, ako nastave da nasilno ubrizgavaju savremenu politiku u svoje emisije, jednostavno odustati, posebno ako emisije nemaju nikakve veze sa politikom ili bilo kojom temom koja je trenutno u trendu na društvenim medijima.
Gledaoci su primetili povećan politički uticaj u nekim od najpopularnijih Netfliksovih emisija. U trećoj sezoni Netfliksovog ‘Ti’, gledaoci su brzo istakli kako su reditelji bili krajnje levičari, zasipajući seriju političkom propagandom, od ubijanja anti-vaksera do upotrebe termina kao što je ‘sindrom nestale bele žene’, među drugima.
Otac u seriji je ubijen jer je odbio da vakciniše svoju decu, a jedan od glavnih likova je pretukao roditelja na smrt. Tajming sezone, objavljen usred svetske globalne pandemije, pogodio je sve tačke debate – možda previše otvoreno, iu veoma bukvalnom smislu. Kao gledalac, osećaosam se kao da me je udario problem iz stvarnog života,dok sve što neko želi od Netfliks-a je da se zavali, opusti i ostavi svet iza sebe na sat ili dva dnevno.
Čini se da je budni program emisije uglavnom vođen željom liberalnih pisaca da izraze svoj identitet. U slučaju „Ti“, izgleda da je batinanje jasna manifestacija onoga što pisci žele da mogu da urade anti-vakserima.
Bez obzira na stav gledalaca o kontroverznom pitanju, politika emisije i drugi slični njoj jednostavno ne stare – a pisci scenarija koji svoje političke stavove trpaju u grlo svoje publike čine ove emisije manje zabavnim.
Nejasno je da li Netfliks planira da se drži svojih novootkrivenih oruđa smanjivanja programa u pokušaju da izgradi odnos sa desničarima i konzervativcima, koji su masovno napustili kompaniju nakon emisija kao što su ‘Dragi beli ljudi’ i seksualizacije dece u programu ‘Cuties’.
Netfliks i njegovi konkurenti su predugo zanemarivali konzervativce. Često prikazani kao na pogrešnoj strani naracije, konzervativni likovi i njihove političke pozicije prikazuju se u lošem svetlu. Oni su u najgorem slučaju prikazani kao zlikovci, a u najboljem kao primitivci sa sela.
Emisije mogu označiti svaki kvadratić na kontrolnoj listi različitosti, od rase, starosti, sposobnosti, seksualnosti, pola, itd, ali postoji malo toga na putu političke raznolikosti, i ako ikada postoji, jedna strana je uvek demonizovana.
Uprkos svim pričama o nijansama u pripovedanju, konzervativcima se često daje najgora uloga. Šta se desilo sa „Crvenom zorom“, „Konanom Varvarinom“ ili drugim konzervativno orijentisanim filmovima?
Konzervativna zabava još uvek postoji u obliku filmova kao što su ‘Severnjak’ i ‘Sikario’, ali su oni malobrojni i daleko između većineraspusnutih izdanja svake godine, i jedva da dobijaju isti nivo promocije kao ‘Kapetan Marvel’ i feministički film ’Isterivači duhova’ – a taj odnos je još više izobličen u oblasti kratkih televizijskih programa i serijalizovanih emisija, gde su konzervativno nastrojeni sadržaji gotovo nestali.
Za svaki „BreakingBad“, postoji bezbroj iteracija „BigMouth“ i „Euphoria“.
Ostaje da se vidi da li će pad Netfliks-a poslužiti kao poziv za buđenje za kompaniju, da napravi prodor sa svojom manje liberalnom publikom i ponudi više raznolikosti perspektiva umesto da povlađuje političkoj levici. Ako kompanija ima ikakvog smisla, mogla bi da počne tako što će naručiti nove projekte od konzervativnih autora i meriti efikasnost svojih napora na osnovu toga koliko oni koji su besni među zaposleni to prevazilaze. A ako im se ne sviđa, uvek mogu da nađu posao negde drugde.
Ijan Majls Čong, sa sajta: TheRebel. Prevod: A. Chatten
Foto: Fb