Srbija ne treba da bude prinuđena da se pridruži Evropskoj uniji ako to ne želi, rekla je Viola fon Kramon, evroposlanica i izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, u intervjuu za Euractiv, portal koji finansira EU a koji otvoreno propagira proalbanske poglede
Komentari Fon Kramonove dolaze usred zabrinutosti da su odnosi Srbije sa Rusijom sve jači, dok se njeni odnosi sa Prištinom pogoršavaju, stoji u tekstu.
„Ako Srbija ne želi da uđe u EU, ne treba da ih teramo na to. To je put koji su oni izabrali. Možda žele da ostanu napolju i vide kako sve ostale zemlje Zapadnog Balkana ulaze u EU. To je njihova odluka,“ rekla je fon Kramon.
Ona je takođe kritikovala retoriku Srbije o Kosovu, rekavši da je „sada vreme da se prevaziđe ova stara veoma, veoma agresivna retorika, ovaj užasan nacionalistički pristup”.
„Sa ovim ne možemo da radimo zajedno u Evropskoj uniji, ne možemo da prihvatimo zemlju koja još uvek živi u prošlosti i još uvek živi sa ovim starim narativima“, objasnila je ona.
Fon Kramon je takođe rekla da je razočarana zastojem u tekućem procesu dijaloga između Beograda i Prištine.
„Korak pre konačnog priznanja koje bi značilo da je Kosovu dozvoljeno da aplicira za sve međunarodne institucije, uzajamno priznavanje ličnih karata i srednjoškolskih diploma… ali ovaj sporazum nije sproveden“, rekla je ona.
„Ne želim da govorim o neuspehu, ali to nije stvorilo nikakav novi zamah. Teško je zamisliti da smo blizu priznanja“, dodala je fon Kramon.
Na temu „etničkog administrativnog čišćenja Albanaca u južnim srpskim opštinama“, kako je to formulisao Euraktiv, fon Kramon je rekla da je prekasno da se ovo uključi u tekući dijalog Beograda i Prištine koji podržava EU, ali bi to moglo biti uključeno u pregovore Beograda sa EU.
„Mislim da je sada prekasno… Koliko sam shvatila, to se ne može uključiti u dijalog, ali svakako treba da bude više na dnevnom redu pristupnih pregovora“, rekla je ona.
Fon Kramon je takođe kritikovala odnos Srbije prema novinarima, medijima i vladavini prava, rekavši da zemlja mora da učini više u ovim oblastima.
„Sada možemo da podstaknemo Komisiju na to. Do sada smo imali samo delove, neke podatke tu i tamo i anegdotske dokaze sa terena i međunarodnih poseta… Sada imamo veoma detaljne informacije o tome kako je Vlada Srbije diskriminisala na veoma sistematičan način, albanske manjine“, rekla je ona.
„Ovo je klasičan slučaj prava manjina, antidiskriminacije, poštovanja svih etničkih grupa u zemlji i tako dalje. To je ono na šta ćemo mi, a pretpostavljam i neke moje kolege, podsetiti Komisiju i države članice”, fon Kramon je objasnila.
Što se tiče njenih poseta Preševu, fon Kramon je objasnila da nije bilo investicija, ni domaćih ni stranih, što je velika suprotnost ostatku Srbije koji je razvijen.
„Ovakve investicije nećete naći na jugu“, rekla je ona, napominjući da se čini namerno da regionu nedostaje razvoj i mogućnosti.
Fon Kramon je zaključila da je na EU da izvrši veći pritisak na Vladu Srbije da se pozabavi ovim pitanjima.
Afera / A. Chatten