Ovaj potez dolazi usred tekućih istraga o bivšem komandantu Li Jučaou i njegovim zamenicima, ukazujući na potencijalne unutrašnje probleme unutar raketnih snaga
Najviši kineski lider Si Đinping napravio je značajnu promenu u vrhu zemlje, zamenivši komandanta raketnih snaga Narodne oslobodilačke armije, koje kontrolišu nuklearne rakete zemlje.
Na ceremoniji koju je u Pekingu održala Centralna vojna komisija vladajuće Komunističke partije Kine, Si Đinping je najavio imenovanje Vanga Houbina za novog komandanta raketnih snaga. Vang je, zajedno sa političkim komesarom Ksu Ksishengom, unapređen u čin generala, što je signaliziralo njihovu povećanu odgovornost u vojnoj hijerarhiji.
Zvanična državna novinska agencija Sinhua izvestila je o ceremoniji, navodeći da je Si izdao naređenja i čestitao novonapredovanim oficirima. Vang i Ksu su izrazili svoju odanost salutirajući Si Đinpingu i drugim prisutnima, dobivši oduševljeni aplauz publike.
Imenovanje Vanga Houbina se smatra indirektnom potvrdom izveštaja koji ukazuju na istragu o prethodnom rukovodstvu raketnih snaga. Bivši komandant Li Jučao je navodno odveden na istragu u junu, a hongkonški list South China Morning Post citirao je izvore koji tvrde da su Li i njegovi bivši zamenici Džang Džendžong i Liu Guangbin trenutno pod istragom Centralne komisije za inspekciju discipline.
Iako tačan razlog za smenu rukovodstva nije objašnjen u izveštajima državnih medija, neki stručnjaci spekulišu da bi Sijeva odluka mogla biti vođena zabrinutošću zbog lojalnosti i spremnosti snaga da sprovedu njegove direktive. Postoje indicije da je Si odlučan da održi čvrstu kontrolu nad vojskom i obezbedi njeno usklađivanje sa svojim strateškim ciljevima.
Raketne snage igraju ključnu ulogu u vojnoj strategiji Kine, posebno u pogledu njenog stava prema Tajvanu. Usred rastućih tenzija u regionu, ova promena rukovodstva mogla bi da ima implikacije na kinesku odbrambenu politiku i vojno držanje.
Istraga o raketnim snagama je navodno počela nakon marta, nakon penzionisanja ministra odbrane Vei Fenghea. Neki izvori sugerišu da su viši generali u snagama imali dobru reputaciju pre unapređenja, ali da su možda postali manje usklađeni sa ciljevima Partije nakon što su se preselili u sedište u Pekingu i počeli da rade u preduzećima vezanim za odbranu.
Kineski internet cenzori bili su aktivni u brisanju izveštaja vezanih za nepotvrđenu smrt bivšeg zamenika komandanta raketnih snaga, general-potpukovnika Vua Guohua.
Novinski sajt The Paper koji podržava Partija je ranije izveštavao o Vuovoj smrti zbog zdravstvenih problema, ali je priča kasnije uklonjena sa nekoliko veb lokacija. Izveštaji su takođe pominjali navode o samoubistvu od strane Vuovog bivšeg šefa, Zhang Ksiaoianga.
Odluka Si Đinpinga da smeni komandanta raketnih snaga naglašava njegovu odlučnost da obezbedi lojalnost i posvećenost svojim vojnim planovima.
Kako kineski nuklearni arsenal i vojni kapaciteti i dalje predstavljaju izvor zabrinutosti za Zapad, sve promene u najvišem vojnom rukovodstvu zemlje se pomno prate zbog mogućih implikacija na regionalnu bezbednost i međunarodne odnose. Međutim, pošto zvanični državni mediji ćute o konkretnim razlozima promene, puni obim unutrašnje dinamike unutar raketnih snaga ostaje predmet spekulacija.
Afera / A. Chatten