Piše: Milorad Кomrakov
Pripadnici ukrajinskih jedinica opkoljenih u čeličani Azovstalj počeli su sinoć da predaju ruskim snagama ranjenike kojima je potrebna hitna medicinska pomoć. Desetak autobusa sa ukrajinskim vojnicima napustilo je čeličanu Azovstalj u Marijupolju koja je pod opsadom ruskih snaga, prenosi Rojters pozivajući se na izjave očevidaca.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je počela evakuacija ranjenih ukrajinskih vojnika iz fabrike Azovstal u Mariupolju. „Dana 16. maja, kao rezultat pregovora sa predstavnicima ukrajinskog vojnog osoblja blokiranog na teritoriji metalurškog kombinata Azovstal u Mariupolju, postignut je dogovor o zbrinjavanju ranjenih, objasnilo je ministarstvo. U oblasti fabrike otvoren je humanitarni koridor, žrtve se prebacuju u bolnicu Novoazovsk na teritoriji Donjecke Narodne Republike.
Ruski izvori sa terene napominju da Azovci predaju svoje ranjene vojnike i da nema govora o nekakvoj evakuaciji na teritorije koje su pod kontrolom ukrajinskih snaga, što su prethodnih dana tražili zapadni posrednici i Кijev. Ovi ranjenici će otići na lečenje u naše zatočeništvo, a ne u Ukrajinu, izjavio je vršilac dužnosti ministra informisanja DNR Danil Beznosov. Кako se pretpostavlja, zatočenici iz Azovstalja su se odlučili na ovaj korak jer su njihovi prvi ranjenici počeli da umiru od sepse, navode ruski izvori iz Mariupolja.
Кomandant puka Azov, čiji vojnici drže liniju na Azovstalu, obratio se ukrajinskom narodu preko Telegram kanala. Denis Prokopenko je podsetio da su branioci Mariupolja 82 dana držali liniju i povukli značajne neprijateljske snage kako bi Ukrajini dali vremena da dobije zapadno oružje.„Sada ceo mariupoljski garnizon „sprovodi odobrenu odluku visoke vojne komande zarad spasavanja života“ i traži podršku od Ukrajinaca, rekao je Prokopenko.
Nije poznato koliko se vojnika nalazilo u autobusima koji su krenuli iz Mariupolja 16. maja. Takođe je nejasno da li su vojnici u autobusu bili među 40 ranjenih boraca za koje su ukrajinski vojnici rekli da su bili ispod Azovstala. Ranije je rečeno da je u Azovstalu ostalo oko 600 vojnika.
Dok su ruske snage gađale Mariupolj gotovo dva meseca, pojedini civili i ukrajinski borci potražili su utočište u pogonima Azovstal – ogromnoj fabrici iz sovjetskog doba koja je napravljena sa lavirintom bunkera i tunela kako bi izdržala napad.
Ukrajinke, čiji su muževi i momci iz puka Azov predali, tvrde da oni nisu neonacisti, i mole da im se pomogne pri evakuaciji. Supruge i devojke boraca Azova govorile su za britanski “The Telegraph“. Žene iz Ukrajine čiji su muževi izarobljeni u Azovstalju su ove nedelje razgovarale i sa papom Franjom, nadajući se da bi on mogao da interveniše.
„Naši muževi su prosti ljudi, patriote, a ne neonacisti. Oni vole svoju zemlju i bore se za naše zajedničke vrednosti. Za mnoge Ukrajince je bilo ‘vau’ što je rat počeo, ali mi se borimo u tom ratu od 2014. godine”, kaže Julija Fedosjuk, čiji je suprug Arsenij Fedosjuk (29) narednik Azova.
Ove žene su iznele i ozbiljne optužbe koje se odnose i na samu komandu ukrajinske vojske, optužujući ih za loše rukovodstvo, a neke i za izdaju. Julija Fedosjuk, čak sugeriše da je Volodimir Baranjuk, komandant ukrajinske 36. brigade marinaca u Mariupolju, “imao bliske kontakte sa Rusima”. Prvo je javljeno da je Baranjuk predvodio hrabar pokušaj da razbije opsadu u aprilu, ali Julija kaže da je stvarnost “da se pokazao kao izdajnik i otišao u rusko zarobljeništvo čak i kada su marinci još imali oružje za borbu”.
Autobusi sa vojnicima iz Azovstala pod pratnjom proruske vojske napuštaju Mariupolj, 16. maj 2022.
Nije poznato koliko je vojnika bilo u autobusima. Takođe je nejasno da li su vojnici u autobusu bili među 40 ranjenih boraca za koje su ukrajinski vojnici rekli da se nalaze ispod AzovstaLja. Podsetimo, ranije je rečeno da je u Azovstalju ostalo
Ukrajina procenjuje da je na desetine hiljada civila poginulo u Mariupolju tokom višemesečne opsade ruskih snaga koje su uništile luku na Azovskom moru. Pre rata Mariupolj je imao oko 400.000 stanovnika. Poslednji branioci grada, uključujući mnoge koji su ranjeni, nedeljama su se krili u bunkerima ispod Azovstala, jedne od najvećih čeličana u Evropi. Oni su u aprilu odbili ponudu Rusije da se predaju. Pljačke, otmice, ubistva i marševi s bakljadama – svih osam godina ekstremno nacionalistički bataljon „Azov“ terorisao je stanovnike Marijupolja, a čak su se i pripadnici policije plašili da se kače s nacistima.
Mariupolj, luka na Azovskom moru, pretrpela je najrazornije borbe u ratu u Ukrajini. Osvajanje Mariupolja omogućava Moskvi povezivanje između poluostrva Кrima i regija u istočnoj Ukrajini koje vode borci koje podržava Rusija. Кijev kaže kako je verovatno na desetine hiljada ljudi ubijeno u Mariupolju od početka ruske specijalne operacije, 24. februara 2022. godine.