Dok London poziva na slanje teškog naoružanja Ukrajini, domaće stanovništvo muku muči sa rastom cena usled sankcija Rusiji
Troškovi benzina i dizela u Velikoj Britaniji dostigli su nove maksimume u petak, premašivši prethodne rekorde postavljene ranije ove nedelje, pokazuju podaci Britanskog udruženja vozača RAC.
Cena litra bezolovnog benzina skočila je na 1,71 funti (oko 2,16 dolara), što je više od 31 penija, dok je cena dizel goriva porasla na skoro 1,82 funti (oko 2,30 dolara), što je povećalo cenu za punjenje rezervoara prosečnog porodičnog automobila na 93,69 funti (118,32 dolara).
„Benzin je dostigao još jedan nesrećni orijentir… Iako su veleprodajne cene možda za sada dostigle vrhunac prošle nedelje, one su i dalje zabrinjavajuće visoke, što znači da nema predaha od rekordno visokih cena pumpi koje tako nemilosrdno doprinose troškovima života kriza“, rekao je portparol RAC-a za gorivo Sajmon Vilijams.
U pokušaju da obuzda rastuće cene, ministar finansija Riši Sunak najavio je u martu da će vlada smanjiti carinu na gorivo za pet penija po litru do marta 2023. To je navodno najveće smanjenje u istoriji, ali vozači smatraju da je ta mera nedovoljna zbog skoka cena na pumpi. Prema RAC-u, privremeno smanjenje PDV-a bilo bi efikasniji način da se pomogne vozačima.
„Nama je potrebno da Vlada preduzme više akcija kako bi se olakšao teret vozača, što se nadamo da će se naći u njenom saopštenju koje se očekuje. PDV od 20% trenutno koristi državnoj kasi… što se čini veoma nepravednim kada uzmete u obzir da je porez na porez, pošto se carina na gorivo… naplaćuje na veleprodajnom nivou“, rekao je Vilijams. On je takođe upozorio da će vozači u oblastima u kojima nema velike konkurencije „u budućnosti videti daleko veće cene od kojih će im se plakati“.
Cene benzina su u globalnom porastu poslednjih nedelja zbog rastuće cene nafte usred neizvesnosti oko ruskih snabdevanja, koje proizilaze iz sankcija koje su toj zemlji uvedene zbog vojne operacije u Ukrajini i predloženog embarga na ruske energente. Rusija je među najvećim svetskim proizvođačima nafte, što znači da svaki poremećaj njenih proizvodnih procesa neminovno ima globalni uticaj. U SAD, koje više ne uvoze rusku naftu, troškovi benzina nedavno su se popeli na istorijski maksimum, dok su u Evropi fjučersi na dizel dostigli skoro duplo više od petogodišnjeg proseka.
Analitičari očekuju da će troškovi goriva ostati visoki u doglednoj budućnosti, i to ne samo zbog krize u Ukrajini, jer su troškovi energije bili u porastu pre početka sukoba. Globalna potražnja je porasla nakon što je pandemija kovid-19 počela da jenjava i svet izašao iz karantina.
Afera / A. Chatten
EDITORIAL STOCK PHOTO