PATRIJARH PORFIRIJE: POSETA PAPE FRANJE SRBIJI BILA BI OBOSTRANO ISPRAVNA ALI U SABORU O TOME NIJE RASPRAVLJANO!

„Poseta pape Franje Srbiji bila bi obostrano ispravna u duhu Hristove reči, koji nas poziva na jedinstvo.“- rekao je patrijarh srpski Porfirije na nedavnom sastanku u Patrijaršiji u Beogradu, saznaje portal Afera u krugovima bliskim Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
„Lično sam imao priliku da više puta sretnem sadašnjeg papu, raznim povodima. I moram da kažem da sam iz svakog od tih susreta bivao obogaćen i poneo najlepša moguća duhovna iskustva. Da sam pre svega, video u njemu ogromnu jevanđelsku širinu na koju nas Hristos poziva. Širinu u kojoj ima mesta za sve, nezavisno od toga kom narodu pripada, kojoj državi, kojoj veri , ili čak, ako sebe oseća, i deklariše kao nevernikom.
Što se tiče papine posete Srbiji smatram da bi to bilo obostrano ispravno u duhu Hristove reči, koji nas poziva na jedinstvo. To znači, u najmanju ruku, kao predispozicija na susretanje i na razgovor.
Svako nešto očekuje od patrijarha. Ali, Vi razumete, da patrijarh nije kutija koja može da da odgovor svakome na njegov zahtev. Tako da, u svakom slučaju, to pitanje je otvoreno. Smatram da bi poseta bila korisna a kada će biti, to je, ipak. stvar božijeg vremena, kako je, nekada, i sam papa rekao. Ja verujem da će se to desiti ali, za sada to nije bila tema a mora da bude i tema sabora. Nije bila tema razgovora u Saboru, niti je bila tema razgovora u susretima sa Hrvatima koji su iz Rima dolazili ovde.
U svakom slučaju siguran sam da bi to bilo dobro i korisno za nas i za našu crkvu i radost za mnoge hrišćane, nezavisno kojoj crkvi pripadaju, ali i ostvarenje zadatka i katolika i pravoslavnih, i ostvarenje zapovesti koje nas poziva da gradimo jedinstvo i zajednicu. Naročito danas, i oprostite što ću to reći, kada je hrišćanski sistem vrednosti, s jedne strane u krizi, a sa druge strane na udaru od nihilističkog pogleda na svet i na čoveka. Ili, s druge strane, individualističkog i narcisoidnog pogleda na svet i na život, gde važi pravilo, ispravno je samo ono što ja mislim i drugi je dobar samo ako se uklapa u pragmatičnu, moju ličnu korist. Gde drugi ne postoji da bi mu služio zato što to Bog hoće od mene. I zato što, kroz služenje ja afirmišem sebe.“ – izjavio je Patrijarh srpski Porfirije na jednom sastanku u Patrijaršiji, sa koga je napravljen televizijski snimak u koji je, autor ovih redova imao uvid.
Patrijarh Porfirije ističe da do sada, nije bilo nijedne inicijative iz Vatikana ka Srpskoj pravoslavnoj crkvi na temu papine posete. Da li će i kada do toga doći, to samo Bog zna – kazao je patrijarh Porifirije u prošlogodišnjem intervjuu za RTS.
Novi srpski prvojerarh, ipak, ne krije da je papa učinio veliki gest kada je posle pisma pokojnog patrijarha Irineja sa argumentima u prilog zaustavljanja procesa kanonizacije hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca, formirao mešovitu srpsko-hrvatsku komisiju za dijalog o istorijskoj ulozi ove kontroverzne ličnosti.
Prvi javni istupi patrijarha Porfirija ukazuju da će u odnosima prema Vatikanu on biti na tragu svog prethodnika patrijarha Irineja. To podrazumeva otvoreni stav prema dijalogu i svim pitanjima koja opterećuju uzajamne odnose.
O papinoj poseti dugo se govori, a kao tema nametnula se sa dolaskom pape Franje na čelo Vatikana. On ne krije da mu je stalo do izgradnje veza sa pravoslavnim narodima i crkvama, posebno Ruskom. Srpska patrijaršija, u tumačenjima, uzima se kao jedini put koji iz Rima vodi do Moskve. Dolazak poglavara Rimokatoličke crkve u Srbiju najbliži je bio 2016. godine, kada je papa Franja prihvatio poziv tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, da doputuje kao šef vatikanske države. Ova poseta, međutim, nije pripremana sa SPC, koja u tom trenutku nije imala formulisan stav o ovom pitanju, pa je poseta odložena.
Ključni element u vatikanskom protokolu, kada je reč o papinim posetama stranim zemljama, bez obzira na to da li u zvanju državnika ili verskog poglavara, jeste saglasnost lokalne i najbrojnije crkve u zemlji posete. SPC do sada formalno nije zauzimala stav o ovom pitanju, iako nije tajna da se dobar deo vladika protivi svakoj inicijativi o dolasku rimskog episkopa u Srbiju.
U svom prvom TV intervjuu za hrvatske medije Patrijarh je govorio i o svom susretu s Papom Franjom. Rekao je da je lično imao tri puta priliku da sretne Papu.
Susret mitropolita Porfirija i Pape Franje u Asizu, 20. septembra 2016. Foto: OR/Fratellanza.umana
Jednom prilikom je, kao metropolit zagrebačko-ljubljanski, papi poljubio ruku (u Asizu 2016. godine), što nisu odobravali svi vernici u SPC. “Mnogi su mi govorili da sam izdajnik pravoslavne Crkve, ali imao sam svoj lični duboki razlog zašto sam mu poljubio ruku. Ne smatram da sam tim činom izdao bilo šta ili bilo koga. I smatram da sam postupio u duhu Evanđelja”.
Među onima koji smatraju da bi poseta pape Srbiji mogla da bude višestruka korisna je i univerzitetski profesor, književnik i bivši diplomata Darko Tanasković. On je naveo da nije siguran da je došlo vreme za taj čin. Tanasković je, za podgorički portal Borba, rekao da je papa Franja jedini do sada koji bi, pod određenim precizno dogovorenim uslovima, mogao doći u posetu Srbiji i da takvog posle njega verovatno zadugo neće biti. Ukazao je da „nije tajna da je glavna prepreka dolasku naslednika na katedri Svetog Petra nespremnost Srpske pravoslavne crkve da ga pozove, iako i među našim jerarsima u tom pogledu postoje nijansirani stavovi“. „Razlozi za rezervisanost naše crkve su poznati i shvatljivi. A papa svoje posete uvek smatra i državnim i pastoralnim, što je u logici dvojne, duhovne i svetovne prirode njegovog vrhovništva“, dodao je Tanasković.
Prema njegovim rečima, srpska negativna iskustva sa Vatikanom i katoličkom crkvom u Hrvatskoj su još sveža, a u određenom vidu traju i danas. Smatra, međutim, da se na državnom nivou radi na poboljšavanju odnosa između Srbije i Vatikana, i da to dokazuju posete srpskog ministra spoljnih poslova Svetoj stolici, kao i Galagerova poseta Srbiji. Odmah nakon dolaska sekretara Vatikana za odnose sa državama nadbiskupa Pola Galagera i njegovog susreta sa ovdašnjim državnim vrhom i patrijarhom Srpske pravoslavne crkve, ponovo su krenule priče o poseti pape Franje Srbiji.
Licitiranje njegovim dolaskom traje predugo i postalo je, u najmanju ruku, neukusno. S razlogom je svojevremeno nadbiskup Stanislav Hočevar izjavio da je ono uvredljivo za vernike Katoličke crkve u Srbiji koji imaju potrebu i pravo da ih njihov poglavar poseti. Tokom prethodnih godina skoro da nije bilo državnog čelnika koji papu nije pozivao, a onda je naravno sledilo objašnjenje u javnosti da prvi čovek Katoličke crkve ne posećuje zemlju čija većinska crkva nije dala saglasnost za to.
Patrijarh Porfirije je poznat po posvećenosti ekumenskom dijalogu, dovoljno je samo videti kako su ga mnogi ispratili iz Zagreba. Verovatno da bi i on mirne duše mogao da ponovi reči patrijarha Irineja – nema ništa protiv, uz jedno utemeljeno „ali“. Talasati neće, ali ima dovoljno vreme da sporim koracima radi na atmosferi koja bi do posete dovela.
Srpski narod, međutim, ne zaboravlja neke papine kontroverzne i „navijačke“ izjave! Najsvežija je o ratu u Ukrajini.
U intervjuu za Korijere dela sera, papa se osvrnuo na napad Rusije na Ukrajinu i rekao da, iako možda ne ide toliko daleko da kaže da je prisustvo NATO-a u susednim zemljama „isprovociralo“ Moskvu, ono je „možda olakšalo“ invaziju, prenosi Politiko.On je potvrdio da Sveta stolica od sredine marta traži sastanak pape i Putina u Moskvi. Od invazije na Ukrajinu, papa je u više navrata kritikovao ovu agresiju, izbegavajući eksplicitno da pomene Putina, u skladu sa spoljnom politikom Vatikana da drži otvorena vrata za mogući dijalog, navodi Politiko.
I na kraju, šlag na tortu.! Podsetimo čitaoce šta je jedan papa rekao o agresiji NATO-a na SRJ 1999.godine.
Tadašnji papa Jovan Pavle Drugi bio je među prvima koji su zahtevali od članica NATO da se bombardovanje obustavi i da šansa pregovorima, uz poštovanje „svih ljudskih prava“. Prvo vatikansko saopštenje, u kome je oštro osuđena agresija, dato je odmah 24. marta. Papini više puta ponovljeni apeli za okončanje „sukoba“ nisu davali rezultate. Američki predsednik Klinton oglušio se o papinu molbu da NATO barem za (katolički) Uskrs prekine bombardovanje Jugoslavije.
Papa Jovan Pavle II je tokom javnog pojavljivanja u Denveru poručio predsedniku SAD Bilu Klintonu: „Trebalo bi da bombardujete Srbe“!
Srbi to neće zaboraviti ni oprostiti. Siguran sam u to!
Zato je, čini se, poseta pape Franje Srbiji tema o kojoj će se tek „temeljno“ razgovarati.