Ruski predsednik u govoru nagovestio ko su krivci za podmorne eksplozije koje su oštetile gasovod Severni tok
U nastupu na forumu Ruske energetske nedelje u Moskvi, ruski predsednik je rekao da su eksplozije na gasovodima olakšale prisiljavanje američkog LNG na Evropu.
Za to su odgovorni oni koji imaju najviše koristi od štete nanesene gasovodima Severni tok u Baltičkom moru, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
„Svi razumeju ko stoji iza ovoga i ko ima korist. Sada se tečni prirodni gas iz SAD može uterati u evropske zemlje u mnogo većem obimu“, rekao je Putin u govoru.
Predsednik Rusije je istakao da je američki tečni prirodni gas (LNG) „definitivno manje konkurentan od ruskog gasa iz gasovoda” zbog svoje više cene.
Povodom eksplozija na gasovodima Severni tok 1 i 2, Putin je rekao: „Sve činjenice su dokazane i dokumentovane. A ideolozi i sponzori tih zločina su njihovi eventualni korisnici; oni koji profitiraju od nestabilnosti i sukoba.”
„Ko stoji iza sabotaže gasovoda Severni tok? Očigledno, oni koji žele da potpuno prekinu veze između Rusije i EU, potkopaju politički suverenitet Evrope, oslabe njene industrijske kapacitete i steknu kontrolu nad njenim tržištima“, rekao je predsednik.
To su i oni koji „imaju tehničke kapacitete da izvrše takve eksplozije i već su pribegli takvoj sabotaži – uhvaćeni su na licu mesta pri tome, ali su izbegli odgovornost“, dodao je on.
Gasovodi Severni tok 1 i 2, koji su izgrađeni za isporuku ruskog gasa u EU preko Nemačke, naglo su izgubili pritisak 26. septembra, nakon serije snažnih podvodnih eksplozija kod danskog ostrva Bornholm. Pukotine, za koje se široko smatra da su rezultat sabotaže, dovele su do masivnog curenja gasa i učinile ih neoperativnim. Moskva je kasnije saopštila da je jedna od linija Severnog toka 2 ostala nepromenjena i ponudila da preko nje snabdeva Evropu gasom.
Zapadni mediji spekulišu da je Rusija mogla da diže u vazduh sopstvene gasovode kako bi stavila EU pod još veći pritisak usred energetske krize. Moskva je demantovala takve tvrdnje, a Putin je ranije rekao da su „Anglosaksonci“, što je kolokvijalizam za savez SAD i Velike Britanije, mogli da stoje iza onoga što je ruska strana opisala kao „čin međunarodnog terorizma“.
Ubrzo nakon što je otkriveno curenje, američki državni sekretar Antoni Blinken pozdravio je incident kao „ogromnu priliku“ za Evropu „da jednom zauvek otkloni zavisnost od ruske energije“.
Krajem septembra, sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev rekao je da je Moskva dobila „određene materijale, koji ukazuju na zapadni trag u organizovanju i izvršenju“ eksplozija na gasovodima Severni tok. Tvrdio je da su SAD glavni korisnik poremećaja i naveo napad na naftnu infrastrukturu Nikaragve 1980-ih, koji je podržavala CIA, kao istorijski primer američke umešanosti u takve vrste sabotaže.
Afera / A. Chatten