Vladimir Putin je najavio značajne promene u ruskoj nuklearnoj doktrini tokom sastanka Saveta bezbednosti Rusije, posvećenog temama nuklearnog odvraćanja.
Kao što se i očekivalo, većina diskusija na ovom sastanku se odvijala iza zatvorenih vrata, ali je Putin dao naznake o ključnim promenama koje dolaze.
Ove promene se pre svega odnose na proširenje kategorija država i vojnih saveza u odnosu na koje Rusija može primeniti strategiju nuklearnog odvraćanja.
Kako je navedeno na zvaničnom portalu Kremlja, novi predlog dokumenta ruske nuklearne doktrine proširuje kategorije država i vojnih saveza na koje se odnosi nuklearno odvraćanje.
Ove izmene ne samo da uključuju veći broj država, već proširuju i listu vojnih pretnji koje se mogu neutralisati primenom mera nuklearnog odvraćanja.
Putin je naglasio da su ove izmene u potpunosti usklađene sa novim pretnjama koje Rusija prepoznaje, te da su one precizne i proporcionalne realnoj situaciji u svetu.
Proširenje doktrine o nuklearnom odvraćanju
Jedan od ključnih elemenata nove ruske nuklearne doktrine je uključivanje u doktrinu podrške nuklearnih sila bilo kakvoj agresiji prema Rusiji koja dolazi od strane nenuklearnih država.
Ovaj stav dodatno naglašava Putinova izjava da će se svaka agresija prema Rusiji, čak i ako dolazi iz nenuklearnih država, ali uz podršku nuklearnih sila, smatrati zajedničkim napadom na Rusiju od strane obe te strane. Time se povećava mogućnost nuklearnog odgovora u širem opsegu konflikata.
Putin je tokom obraćanja istakao sledeće: „Na šta bih posebno želeo da skrenem pažnju: u novoj verziji dokumenta, agresija na Rusiju od strane bilo koje nenuklearne države, ali sa učešćem ili podrškom nuklearne države, predlaže se da se posmatra kao zajednički napad na Rusku Federaciju.“
Upozorenje o upotrebi nuklearnog oružja u slučaju pretnji
Jedna od centralnih tačaka sastanka bila je Putinovo upozorenje da bi svaki verodostojan dokaz o lansiranju sredstava za vazdušno-kosmički napad prema Rusiji rezultirao nuklearnim odgovorom.
Ovim rečima, Putin je jasno stavio do znanja da će Rusija promptno reagovati u slučaju pretnji koje dolaze iz svemira, posebno s obzirom na sve veći fokus na svemirske tehnologije i razvoj vojnih kapaciteta u svemiru širom sveta.
Takođe, ruski predsednik je istakao da Rusija zadržava pravo da primeni nuklearno oružje u slučaju napada na Belorusiju, time potvrđujući bliske veze sa ovom savezničkom državom i obavezu da zaštiti njen suverenitet.
Ovaj stav dodatno pojačava vojni savez između Moskve i Minska, i šalje snažnu poruku svima koji bi pokušali da ugroze ovu državu.
Putin je takođe istakao da će kritične pretnje suverenitetu Rusije, čak i u slučaju upotrebe konvencionalnog oružja, biti dovoljan osnov za nuklearni odgovor.
Ovaj deo njegove izjave nagoveštava ozbiljnu promenu u ruskoj strategiji, jer sada nije isključeno korišćenje nuklearnog oružja čak i kao odgovor na napad konvencionalnim oružjem, ukoliko se taj napad proceni kao egzistencijalna pretnja suverenitetu zemlje.
Odgovor na nove globalne pretnje
Promene u ruskoj nuklearnoj doktrini dolaze u trenutku kada globalni bezbednosni pejzaž prolazi kroz značajne promene. Razvoj tehnologija u oblasti svemirske i vojno-vazdušne tehnike, kao i sve veća militarizacija svemira, predstavljaju nove izazove za nacionalnu bezbednost mnogih zemalja, uključujući i Rusiju.
Putinova izjava o nuklearnom odgovoru na svemirske pretnje ukazuje na to da Moskva prepoznaje rizike i da je spremna da na njih odgovori najsnažnijim sredstvima.
U isto vreme, Putinove reči naglašavaju da Rusija vidi podršku nuklearnih sila nenuklearnim državama kao ključnu pretnju svom suverenitetu i da će u takvim slučajevima razmatrati sve opcije, uključujući nuklearni odgovor. Time se pojačava pritisak na države koje sarađuju sa nuklearnim silama u bilo kojoj vrsti vojne agresije prema Rusiji.
Implikacije na međunarodne odnose
Ove promene u ruskoj nuklearnoj doktrini mogu imati dalekosežne posledice na međunarodne odnose i bezbednosne aranžmane širom sveta.
Proširenje kriterijuma za nuklearno odvraćanje povećava neizvesnost u globalnim sukobima, jer je sada veći broj država i vojnih saveza uključen u potencijalni okvir za nuklearni odgovor Rusije.
Ovo bi moglo povećati napetost između Rusije i Zapada, posebno u kontekstu vojnih saveza kao što je NATO, gde su neke od članica nenuklearne države, ali uživaju podršku nuklearnih sila.
Takođe, Putinova izjava o pravu Rusije da koristi nuklearno oružje u slučaju napada na Belorusiju dodatno učvršćuje vojnu saradnju između dve države, ali i šalje jasnu poruku svim potencijalnim agresorima da bi napad na Belorusiju mogao da ima ozbiljne posledice, uključujući nuklearni odgovor.
Nuklearna doktrina, koja se sada revidira, može imati za cilj da ojača kapacitete Rusije za odvraćanje i odbranu od pretnji u svetu koji se sve brže menja.
Naročito u kontekstu sve veće militarizacije svemira i globalne nestabilnosti, ova doktrina naglašava spremnost Rusije da koristi nuklearno oružje ne samo u odbrani sopstvenog suvereniteta, već i suvereniteta svojih ključnih saveznika.
Značajan korak u ruskoj vojnoj strategiji
Putinove najave o proširenju ruske nuklearne doktrine predstavljaju značajan korak u ruskoj vojnoj strategiji, koja se prilagođava novim pretnjama i globalnoj bezbednosnoj dinamici.
Ova doktrina sada uključuje širi spektar država i vojnih saveza, proširuje kriterijume za nuklearni odgovor, i uvodi nove principe o reakcijama na pretnje iz svemira i napade na saveznike.
Globalna bezbednosna arhitektura može se značajno promeniti u svetlu ovih najava, dok Rusija jasno stavlja do znanja da je spremna da koristi svoja nuklearna sredstva za zaštitu svojih interesa i suvereniteta.
Webtribune.rs