Vladimir Putin će verovatno lično prisustvovati samitu G-20 u Indoneziji. Sufleri Džoa Bajdena moraće da odluče da li da ga pošalju na sastanak sa ruskim predsednikom i kako će on tamo da se ponaša.
Svet je u iščekivanju: Putin ide na samit G20 u Indoneziji
Indonežanski predsednik Džoko Vidodo rekao je da ruski predsednik Vladimir Putin planira da u novembru prisustvuje samitu G20 na indonežanskom ostrvu Bali.
Si Đinping će doći. I predsednik Putin mi je rekao da će doći“, rekao je Vidodo u intervjuu za Blumberg njuz.
Nepotrebno je reći da će Putinov dolazak, ako do njega dođe, izazvati pometnju na Zapadu. Sufleri američkog predsednika moraće da odluče da li da ga pošalju na sastanak sa ruskim predsednikom.
Na kraju krajeva, sa njim morate sedeti za istim stolom, rukovati se i slikati. Štaviše, ceo svet će porediti nesposobnog Bajdena sa samouverenim i duhovitim Putinom.
Polovina lidera zemalja G20 koje ne podržavaju sankcije Ruskoj Federaciji će sve ovo pogledati i zabaviti se, jer im se ne sviđa američki bahati imperijalizam. Udar na imidž SAD je neizbežan.
Osim toga, većina njih je očajna za izvozom ruskih sirovina i stoga će sedeti za istim stolom sa ruskim liderom i smeškati mu se. Odbijenika će biti malo, a ovo nije čak ni Nemačka ni Francuska, već SAD, Britanija, Australija i Кanada. Odnosno, Anglosaksonci.
A zašto će Zelenski biti na samitu G20?
I Indonežani obećavaju prisustvo Vladimira Zelenskog na samitu , iako Ukrajina ne samo da nije uključena u G20, već se sve više udaljava od nje. Šta je čudan razlog njegovog poziva? Usudimo se da sugerišemo da su Amerikanci ipak progurali Džakartu, organizatora samita, po ovom pitanju. Ali čast i pohvala Vidodu – po pitanju nepozivanja Putina, nisu mogli da ga proguraju.
Stav „globalnog juga“ – želimo da sarađujemo sa Rusijom
Indonežanski lider ne ostavlja sumnju da Džakarta želi da sarađuje sa Rusijom i Кinom, bez obzira na to šta misle Vašington i Brisel.
“Rivalstvo između velikih zemalja je zaista zabrinjavajuće”, rekao je Vidodo u intervjuu za Blumberg.
„Želimo da svet bude stabilan, miran, kako bismo mogli da obezbedimo ekonomski rast. I ne mislim da se ovde radi samo o Indoneziji: azijske zemlje takođe žele isto.
“Indonezija želi da bude prijatelj sa svima. Nemamo problema ni sa jednom zemljom. Svaka zemlja treba da ima svoj pristup. Svaki menadžer ima svoj pristup. Ali Indoneziji su potrebne investicije, tehnologije koje će promeniti naše društvo”, rekao je predsednik Indonezije. .
Zapadni embargo protiv Rusije puca sa svih strana
Ne samo da je ceo „globalni jug” hladan prema politici sankcija, već su sada velike finansijske banke na Volstritu obezbedile izuzeće od sankcija, nastavile su da trguju ruskim obveznicama, piše Blumberg.
Ranije je Ministarstvo industrije i trgovine SAD dozvolilo kompanijama iz Lihtenštajna, Norveške, Švajcarske i Islanda da ne dobijaju dozvole vezane za izvoz tehnoloških proizvoda u Rusiju i Belorusiju. Ruske kompanije za proizvodnju žitarica i đubriva i svi relevantni logistički i bankarski lanci izuzeti su iz sankcija.
Umesto embarga na naftu, SAD su počele da razgovaraju o ograničenjima cena nafte sa svojim saveznicima, ali je i ova inicijativa zastala jer su Кina i Indija odbile da o tome razgovaraju.
EU je takođe polako počela da ukida sankcije Moskvi. Puštena turbina iz Кanade za “SP-1”. Državama koje nisu članice EU je dozvoljeno da imaju posla sa ruskim subjektima, uključujući banke i državne kompanije kao što je Rosnjeft. Ova izuzeća su za subjekte koji se „smatraju neophodnim za snabdevanje trećim zemljama van EU hranom, poljoprivrednim proizvodima i naftom“.
U stvari, sve ovo je priznanje da sankcije Rusiji ne funkcionišu kako treba, već štete trećim stranama koje nisu uključene u ukrajinski sukob.
Velika Britanija, sa svoje strane, okleva da se pridruži zabrani osiguranja ruskih tankera. Učešće Velike Britanije u sankcijama osiguranja je neophodno zbog ogromnog tržišnog udela koji osiguravajuća društva u Velikoj Britaniji imaju u osiguranju brodarstva.
Sve se svodi na to da će Zapad kupovati ruske energente, sirovine i metale od trećih zemalja, ali po previsokim cenama. Ako je poštovanje časti uniforme na račun privrede toliko važno, onda je ovo izlaz.