Neodgovorna ekonomska politika razvijenih zemalja povećala je tenzije na globalnom nivou, tvrdi ruski predsednik
Nekontrolisano gomilanje duga zapadnih zemalja povećava rizik od nove globalne finansijske krize, upozorio je u utorak ruski predsednik Vladimir Putin.
Obraćajući se virtuelnom samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) putem video veze iz Moskve, ruski lider je naveo globalne pretnje koje bi mogle da povećaju „potencijal sukoba“ u bliskoj budućnosti.
„Rizici nove globalne ekonomske i finansijske krize rastu u pozadini nekontrolisanog gomilanja dugova u razvijenim zemljama, socijalnog raslojavanja i rastućeg siromaštva širom sveta i pogoršanja bezbednosti hrane i životne sredine“, naveo je Putin.
Naglasio je da je svaki od ovih problema „složen i raznovrstan na svoj način“, ali da kada se kombinuju, podstiču tenzije širom sveta.
Samitom ŠOS-a – 23. po redu – predsedava indijski premijer Narendra Modi.
Prošlog meseca, izvršni direktor za Rusiju u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), Aleksej Možin, upozorio je da su zapadne ekonomije u kritičnom stanju zbog visokog nivoa javnog duga.
On je optužio bogate države da su godinama sprovodile neodgovornu budžetsku i monetarnu politiku, što je na kraju izazvalo trenutnu dužničku krizu.
Velika Britanija i skoro sve zemlje EU suočavaju se sa značajnim nivoom duga, uključujući Francusku, Španiju, Portugal, Grčku i Italiju, kaže Mozhin.
Ovo nije prvo upozorenje o tome da svet hrli u spiralu dugovanja, a izvor te spirale leži upravo na Zapadu gde su vodeće ekonomije sveta zadužene daleko više od zemalja na istoku.
Afera / A. Chatten