Francuski predsednik Emanuel Makron se zalaže za radikalnu reformu pravila Evropske unije, navodi nemački časopis Der Spiegel. U tom cilju, predsednik Francuske je podržao predlog o sazivanju ustavne konvencije. Кonkretno, Makron smatra neophodnim reviziju Ugovora iz Mastrihta o evru i zajedničkoj monetarnoj politici, Šengenskog sporazuma o ukidanju fiksnih graničnih kontrola unutar EU, kao i principa jednoglasnog odlučivanja o određenim pitanjima.
Emanuel Makron želi da radikalno revidira pravila Evropske unije, piše nemački časopis Der Spiegel. On podržava predlog Evropskog parlamenta da se sazove ustavna konvencija u tu svrhu, kako je Makron rekao u Strazburu: „Moraćemo da reformišemo naše tekstove. Jedan od načina da se sprovede ova reforma je sazivanje konvencije za reviziju ugovora.”
On vidi potrebu da se reformiše, na primer, Ugovor iz Mastrihta o evru i zajedničkoj monetarnoj politici, kao i Šengenski sporazum o ukidanju fiksnih graničnih kontrola unutar EU. Makron se zalagao i za ukidanje principa jednoglasnog odlučivanja za neke oblasti politike: često je gotovo nemoguće postići dogovor između 27 država članica. Jednoglasne odluke o ključnim pitanjima više nemaju smisla ako EU želi da se brže razvija, uveren je francuski predsednik.
Emanuel Makron govorio je na završnoj ceremoniji konferencije o budućnosti Evrope. On je upozorio da se ne dozvoljava da neodlučni glasovi ometaju sprovođenje reformskih projekata. Ne smemo da se plašimo avangarde, već da dozvolimo da nas zanese, pozvao je francuski lider. Francuska trenutno predsedava EU.
Makron zna da će reforma EU naići na ogroman otpor. Istovremeno sa njegovom izjavom, 13 zemalja EU objavilo je dokument u kojem se izjašnjava protiv ustavne konvencije.
„Već imamo Evropu koja funkcioniše“ , navodi se u saopštenju. Protivnici promena kažu da nema potrebe za institucionalnim reformama da bi se postigli rezultati: „Podsećamo da promena ugovora nikada nije bila cilj konferencije. Dokument su podržale uglavnom severne i istočne zemlje EU, uključujući Dansku, Poljsku, Rumuniju i Češku.
Brza reforma je skoro nemoguća, procedura je preduga i komplikovana za ovo. Da bi se izmenili ugovori EU, vlade, Evropski parlament ili Evropska komisija mogu da daju predloge. Zatim se šalju šefovima država i vlada, kao i nacionalnim parlamentima.
Ako se šefovi država i vlada jednostavnom većinom saglase sa predloženim amandmanima, saziva se kongres predstavnika nacionalnih parlamenata, šefova država i vlada, Evropskog parlamenta i Evropske komisije. Ovaj kongres može jednoglasno usvojiti preporuku o projektima. Osim toga, amandmani moraju biti usvojeni u skladu sa nacionalnim ustavima, objašnjava nemački časopis Der Spiegel.
Izvor: RT