Lažna država Kosovo odavno bi otvarala pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom da se o tome isključivo pitala Nemačka. Nepremostiva prepreka za Prištinu i njihovog mentora Berlin je činjenica da pet država Unije, Kipar, Grčka, Rumunija, Španija i Slovačka nisu priznale tzv. Kosovo. Uprkos činjenici da je ova inicijativa unapred osuđena na neuspeh, zamenik premijera privremenih prištinskih institucija i glavni pregovarač u dijalogu Beograda i Prištine Besnik Bisljimi tokom posete Briselu obavestio je Sajmona Mordua, glavnog savetnika za spoljnu politiku predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, o aplikaciji Kosova za članstvo u EU.
Predsednik Saveta EU Šarl Mišel je tim povodom u Tirani rekao da će Savet pitanje prijave tzv. Kosova za članstvo u EU razmatrati kada prijava bude zvanično podneta. On je na konferenciji za novinare posle Samita EU-ZB potvrdio da mu je predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani prenela tu informaciju.
„Kada ta aplikacija bude formalno podneta, Savet Unije je taj koji treba da se bavi ovom inicijativom”, rekao je Mišel.
Nemačka ambasada u Prištini juče je navela da je na Kosovu da odluči kada je pravo vreme za formalnu prijavu, ali potrebno je uzeti u obzir činjenicu da pet članica EU još nije priznalo Kosovo kao suverenu i nezavisnu državu, što će predstavljati značajnu prepreku za proces članstva, navode iz nemačke ambasade. Ističu da žele da Kosovo postane članica EU, ali da upozoravaju da to zahteva i dalji napredak u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije.
„Naš stav je jasan – želimo da Kosovo postane članica EU. Nemačka vlada jasno ističe tu perspektivu za šest zemalja Zapadnog Balkana. Članstvo Kosova u EU zahteva dalji napredak, uključujući reforme u oblasti vladavine prava, protiv korupcije i organizovanog kriminala, jer će oni biti deo procesa članstva, a to će takođe pružiti perspektivu ljudima u regionu i poboljšati uslove za ulaganja i privredni rast”, navodi ambasada.
Osim pet država koje ne priznaju lažnu državu Kosovo, protiv učlanjenja južne srpske pokrajine u međunarodne institucije su recimo i Poljska i Mađarska koje su priznale nezavisnost Kosmeta. Protiv priključenja KiM u evropske integracione tokove je i veći broj evroparlamentaraca, a najviše otpora dolazi iz Holandije i Francuske.
„Izgleda da želite otvoriti vrata Evrope trgovini droge, ljudima, oružju, islamistima. Podsećam da je Kosovo poslalo najviše džihadista u Siriju i Irak”, rekao je francuski evroparlamentarac Žan Lin Lakapel iz kluba Identitet i demokracija.
Evroparlamentarci su pre nekoliko meseci sugerisali privremenim prištinskim institucijama da ne apliciraju za članstvo u EU i usvojilo rezoluciju kojoj se poziva Kosovo da usmeri svoje napore na poboljšanje odnosa sa Srbijom te „da ne stvaraju još jedan izvor razočaranja za svoje građane preranim podnošenjem zahteva za članstvo u EU-u”.
Bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović kaže da je EU organizacija država i to onih koji imaju zajednički status jer su punopravni članovi UN. Za „Politiku” kaže da bi bilo neozbiljno ukoliko bi odlučili da primaju entitete, onda bi se pretvorili u nešto drugo i ne bi bilo ono na šta pretenduju.
„Ne treba izgubiti iz vida da pet članova EU ne priznaju lažnu državu Kosovo i nije jasno u čije ime bi ih ova organizacija onda primila. EU mora da uvažava međunarodno javno pravo na koje se pozivaju i dan i noć kada je reč o Ukrajini, a to pravo kaže da nacionalne manjine nemaju pravo na samoopredeljenje i svoju državu, sve dok im njihova matična država ne da dozvolu. A Srbija ne samo da nije dala dozvolu, već je i protiv njihovog nasilnog odvajanja koje je Nato izvršio bespravnom upotrebom sile”, kaže Jovanović i dodaje da je nemoguće da jedna nepriznata država i nije član UN da postane kandidat za EU. Upozorava da ukoliko bi, kojim čudom, prihvatili da Kosovo postane kandidat za EU, da bi to bilo potpuno nespojivo sa pozivom Srbiji da postane član.
„Za Srbiju i tzv. Kosovo nema zajedničko mesto u bilo kakvoj organizaciji i oni to znaju i shvataju i računaju da će preko omče oko vrata koji su obmotali oko glave Srbije, putem pritisaka i ucena, dovesti do toga da reše probleme zapada”, kaže Jovanović.
A njegov kolega diplomata Zoran Milivojević kaže da najava inicijative iz Prištine je neozbiljna i da nema nikakvog smisla. Za „Politiku” kaže da EU prima države koje imaju samo međunarodno pravni subjektivitet i da su članovi UN.
„U tom smislu zahtev je pravno nemoguć i ne može se uopšte razmatrati kada ima pet država koje nisu priznale tkz Kosovo. Ako bi pak, KiM rešilo svoj status i postalo član UN, onda bi, kada je reč o EU, takav zahtev imao smisla”, kaže Zoran Milivojević.
POLITIKA