Američki proizvođač aviona Lokid Martin će trenirati ukrajinske pilote u Rumuniji, dok su NATO vojske iz regiona sve više angažovane na dodirnim tačkma s Rusima
Američki vojno—industrijski gigant Lokid Martin (Lockheed Martin) očekuje da zaključi ugovor sa Rumunijom za otvaranje svog prvog centra za obuku letova F-16 u Evropi, koji bi eventualno mogao da obučava pilote iz Ukrajine, izveštava Difens njuz.
Planirani Evropski centar za obuku letača bio bi prvi za američku kompaniju na Starom kontinentu, a u budućnosti bi se mogao proširiti i na podučavanje pilota iz drugih zemalja osim Rumunije, rekao je OJ Sančez, potpredsednik i generalni direktor integrisane grupe lovaca kompanije Lokid.
Rumuni „treba da obuče svoje pilote, a nije bilo dobrog mesta za to, kao ni njihove održavaoce“, rekao je on.
Lokid je krajem prošlog meseca objavio da je potpisao pismo o namerama sa Rumunijom i Holandijom za osnivanje Evropskog centra za obuku F-16. Sančez je rekao da je kompanija uverena da će njen ugovor sa Rumunijom biti potpisan do kraja godine.
U okviru ovog aranžmana, Holandija će Rumuniji pozajmiti F-16 avione za obuku. Sančez je rekao da se o broju aviona još pregovara u okviru većeg ugovora.
Rumunija je takođe u novembru postigla dogovor sa Norveškom o kupovini 32 korišćena aviona F-16, što bi omogućilo Rumuniji da proširi svoju novu flotu F-16 i povuče poslednje svoje zastarele lovce MiG-21 iz sovjetske ere.
U početku će se ovaj centar za obuku fokusirati na učenje rumunskih pilota da lete na F-16, rekao je Sančez. Ali vremenom, Lokid se nada da bi više nacija moglo da počne da šalje svoje avijatičare tamo — uključujući Ukrajinu.
„Evropski centar za obuku letača može biti dobra opcija za zemlje poput Ukrajine ili druge kojima je možda potrebna ta podrška dok grade svoje potrebe vazduhoplovstva“, rekao je Sančez.
Ova vest je poslednja u nizu prema kojima Balkan i susedstvo postaju sve više uključeni u sukob u Ukrajini. Dana 24. marta 2022. godine, na vanrednom samitu, lideri NATO-a su se dogovorili da rasporede četiri bataljona u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj.
U Bugarskoj su stacionirane NATO snage pod komandom Italije ali koje čine, pored ostlaih, jedinice iz Albanije, Grčke, Severne Makedonije i Crne Gore.
U Mađarskoj se nalazi kontingent NATO pod vođstvom Mađara ali u čijem sastavu su i jedinice iz Hrvatske. Hrvati su takođe poslali vojsku i u Litvaniju dok su Makedonci poslali jedinice u Poljsku.
I slovenačke vojne jedinice angažovane su u Slovačkoj, zajedno sa Nemcima i Amerikancima.
Afera / A. Chatten